Czym różnią się leki na receptę od tych z importu równoległego?

jaka jest różnica pomiędzy lekiem przepisanym na receptę a oznaczonym jako z importu równoległego? czy można bez obaw kupować z importu oczekując takich samych efektów co zakupiony bez tego oznaczenia


Odpowiedzi farmaceutów

a jaki to lek?

2022-10-06

Awatar

Farmaceuta Ewelina

z apteki w Lublinie

 0

Import równoległy polega na kupowaniu leków na tym rynku, na którym jest on najtańszy, przewożeniu do kraju docelowego, przepakowywaniu i sprzedaży po cenie niższej niż ta, po której ten sam preparat sprzedawany jest lokalnie. Import równoległy to jedna z metod zwiększenia konkurencyjności produktów na rynku farmaceutycznym. Mogą z niego korzystać kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia, Lichtenstein). Leki z importu równoległego obecne są w większości polskich aptek. Wydając je farmaceuci zwykle informują pacjentów o ich pochodzeniu, tłumacząc jednocześnie, skąd wynikają różnice w cenie i wyglądzie opakowania. Czym się różni produkt z importu równoległego? Opakowania leków przepakowanych w danym kraju w ramach importu równoległego zazwyczaj są bardzo oszczędne w treści i kolorystyce, co może budzić pewne wątpliwości i niepokój co do ich pochodzenia. Zgodnie jednak z zasadami importu równoległego pacjent otrzymuje ten sam preparat, który widnieje na recepcie, lub, o który prosi, zawierający tę samą substancję czynną, wyprodukowany przez tego samego producenta, z tak samo pozyskanych surowców, z zachowaniem takich samych standardów bezpieczeństwa, tylko pierwotnie przeznaczony na rynek innego państwa EOG. Czy leki z importu równoległego są bezpieczne? Import równoległy to rodzaj dystrybucji leków zgodny z prawem krajowym oraz prawem Unii Europejskiej i regulowany konkretnymi zapisami. Nie wynika on z żadnych „kruczków prawnych”, a służyć ma konkurencyjności rynku. Leki sprzedawane w aptekach stacjonarnych, czy zamawiane w Internecie a odbierane w aptece, zawsze są z legalnego źródła, dlatego nie musisz obawiać się o ich bezpieczeństwo, widząc nieco inne opakowanie. Za bezpieczeństwo samego leku, np. właściwy łańcuch dystrybucji, odpowiada podmiot importujący. To on gwarantuje warunki transportu i przepakowywania zgodne z wymogami danego leku (np. odpowiednia temperatura, ochrona przed słońcem). Ponadto importerzy zabezpieczają leki z importu równoległego przed ich podrabianiem. Bezpieczeństwo stosowania preparatu ma też zapewniać dołączona ulotka w języku danego kraju.

2022-10-06

Awatar

 0

tak, róznica jest taka,że lek sprowadzony z importu jest sprowadzony z innego kraju do którego był wysłany bezpośrednio od producenta, wykorzystujemy tu róznicę w cenie. Zdarza się,że ten sam lek wysłany do róznych krajów ma różna cenę.Taki lek jest przepakowywany w Polsce w inną szatę graficzna i dołączana jest ulotka w języku polskim.

2022-10-06

Awatar

Farmaceuta z apteki w Świebodzin

z apteki w Świebodzinie

 0

cena

2022-10-06

Awatar

aptekarz

z apteki w Lidzbarku

 0

To ten sam lek zapakowany i dystrybuowany w innym kraju. Może mieć inną nazwę własną wewnątrz opakowania, ale skład i działanie są te same.

2022-10-06

Awatar

Z poważaniem Barbara Boryk

z apteki w Lewinie Brzeskim

 0


Wstecz

Wczytywanie