Czy lek wchodzi w interakcje z alkoholem?

Sprawdź, czy Twoje leki wchodzą w interakcje z alkoholem. Wpisz nazwę swojego leku i kliknij "Szukaj leku".


Interakcje leków z alkoholem

Większość pacjentów zdaje sobie sprawę, że łączenie leków z alkoholem może być niebezpieczne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo przyjęcia leku ryzykujemy i sięgamy po szklankę piwa czy kieliszek wina. Warto jednak pamiętać, że łączenie niektórych farmaceutyków z alkoholem, nawet tych dostępnych bez recepty, niesie poważne skutki dla naszego zdrowia.

Alkohol i leki – niebezpieczne połączenie

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może modyfikować działanie leków - hamować lub wzmacniać ich dostępność. Zaburzenie wchłaniania lub dystrybucji substancji czynnej, a także jej wydalania z organizmu stanowi ogromne zagrożenie dla organizmu. W efekcie terapia może się okazać nieskuteczna lub nasilą się działania niepożądane leku i wzrośnie ryzyko groźnych powikłań. Ten mechanizm działa także w drugą stronę. Leki oddziałują na metabolizm alkoholu w organizmie, nasilając jego działanie. Warto mieć na uwadze, że niektóre leki zawierają nawet kilka substancji czynnych, które mogą wchodzić w interakcje z alkoholem.

Których leków nie łączyć z alkoholem?

Najlepiej z założenia unikać łączenia leków ze spożywaniem alkoholu. Są jednak takie grupy leków, które w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne. W przypadku antybiotyków alkohol osłabia ich działanie, przez co leczenie staje się mniej skuteczne. Dodatkowo takie połączenie może prowadzić do zaburzenia oddychania, przyspieszonej akcji serca i gwałtownych zmian ciśnienia tętniczego, a także wywołać ból żołądka i wymioty. Przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w towarzystwie alkoholu również należy unikać, gdyż połączenie to grozi rozstrojem żołądka i krwawieniem z przewodu pokarmowego, a w przypadku paracetamolu nawet uszkodzeniem wątroby.

Szczególna ostrożność zachować muszą osoby chore na cukrzycę, gdyż łączenie preparatów przeciwcukrzycowych z alkoholem prowadzi do hipoglikemii. Niebezpieczne jest również picie alkoholu podczas przyjmowania leków przeciwalergicznych i uspokajających, gdyż nasila ich działanie, powodując znaczną ospałość. Niedopuszczalne jest łączenie alkoholu z lekami przeciwpsychotycznymi. Taka mieszanka negatywnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, powodując trudności z oddychaniem oraz zaburzenia koordynacji ruchowej i równowagi.

Lista leków, których nie należy łączyć z alkoholem jest długa. Informacja na temat interakcji między tymi substancjami znajduje się w ulotce. Warto również skorzystać z naszej wyszukiwarki, by uzupełnić swoją wiedzę.

Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece