Xifaxan interakcje ulotka tabletki powlekane 200 mg 12 tabl.

Brak informacji o dostępności produktu

 

Xifaxan tabletki powlekane | 200 mg | 12 tabl.


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę | import równoległy
Substancja czynna: Rifaximinum
Podmiot odpowiedzialny: MB PHARMA SP. Z O.O. SP.K.



Opis produktu Xifaxan

Kiedy stosujemy lek Xifaxan?

Xifaxan jest stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, które zostały wywołane lub do powstania których przyczyniły się bakterie wrażliwe na rifaksyminę, takich, jak zakażenia jelitowe, biegunka podróżnych, encefalopatia wątrobowa.

Xifaxan - działanie leku

Xifaxan jest doustnym lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym. Jest to produkt z klasy leków zwanych rifamycynami, ale w odróżnieniu od pozostałych rifamycyn jest on tylko nieznacznie wchłaniany w jelicie do krwioobiegu (poniżej 1% podanej dawki), zatem działa wyłącznie na drobnoustroje znajdujące się w jelicie. Lek Xifaxan jest aktywny wobec większości bakterii odpowiedzialnych za zakażenia przewodu pokarmowego oraz biegunkę podróżnych. Jest także aktywny wobec drobnoustrojów jelitowych wytwarzających amoniak i inne substancje toksyczne, które w przypadku zaburzenia czynności detoksykacyjnej wątroby odpowiedzialne są za schorzenie zwane encefalopatią wątrobową.


Jaki jest skład leku Xifaxan?

     Substancją czynną leku jest rifaksymina.

-    Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg rifaksyminy

-    Inne składniki leku to: sodu glikolan skrobiowy, glicerolu palmitynostearynian, krzemionka koloidalna, talk, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza (E 464), dwutlenek tytanu (E 171), disodu edetynian, glikol propylenowy, żelaza tlenek czerwony (E 172). 


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Xifaxan?

Kiedy nie stosować leku Xifaxan:

-    jeśli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na rifaksyminę lub inne rifamycyny lub którykolwiek z    pozostałych składników leku Xifaxan.


Xifaxan – jakie środki ostrożności należy zachować?

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Xifaxan:

-    Należy skontaktować się z lekarzem w razie zauważenia czerwonawego zabarwienia moczu po           przyjęciu leku Xifaxan. Jest to spowodowane przez substancję czynną, która, jak większość         antybiotyków z tej samej rodziny (rifamycyny), posiada czerwono-pomarańczową barwę. Przy          długotrwałym leczeniu wysokimi dawkami lub w razie występowania uszkodzeń błony śluzowej         jelita niewielka ilość rifaksyminy (jednakże poniżej 1% przyjętej dawki) może być wchłaniana, co       może doprowadzić do pojawienia się czerwonawego zabarwienia moczu.

-    Nie należy podawać leku dzieciom poniżej 12 lat.

-    Stosowanie leku Xifaxan u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby: nie ma potrzeby      modyfikacji dawki w tej grupie pacjentów.

-    Stosowanie leku Xifaxan u pacjentów w podeszłym wieku: nie badano farmakokinetyki          rifaksyminy u pacjentów powyżej 65 lat. Liczba pacjentów włączonych do badań klinicznych nie           pozwala określić, czy odpowiadają oni na lek w odmienny sposób niż osoby młodsze. Proszę      poinformować lekarza, jeśli pacjent ukończył 65 lat.

-    W przypadku biegunki z gorączką lub obecności krwi w stolcu, proszę zapytać lekarza o         możliwość zastosowania leku Xifaxan.

-    Stosowanie leku Xifaxan u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek: farmakokinetyki          rifaksyminy nie badano w tej grupie pacjentów. Proszę poinformować lekarza, jeśli stwierdzono u pacjenta zaburzenia czynności nerek.


Przyjmowanie leku Xifaxan w czasie ciąży

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Leku Xifaxan nie należy stosować w ciąży.

W przypadku stosowania leku Xifaxan u kobiet karmiących, należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia lekiem Xifaxan.


Interakcje Xifaxan z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Xifaxan z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Leki przeciwbiegunkowe, doustne elektrolity

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.