Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Środki do dezynfekcji ran

Środki do dezynfekcji ran stosowane są, gdy dojdzie do naruszenia skóry i powstanie zranienie. Powstała rana jest narażona na zabrudzenie i zakażenie na skutek kontaktu z drobnoustrojami. Dlatego też przed nałożeniem opatrunku należy zdezynfekować ranę. Środki antyseptyczne i dezynfekujące mają chronić przed zakażeniem i powstaniem stanu zapalnego. Mają one działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze oraz przeciwpierwotniakowe. Od lat w tym celu stosowana jest woda utleniona – 3% nadtlenek wodoru w formie płynu lub żelu. Ponadto w celu odkażania ran i skaleczeń stosuje się: alkohol etylowy (np. spirytus salicylowy), roztwory kwasu borowego (np. Borasol), roztwory wodne lub etanolowe fioletu gencjanowego, preparaty mleczanu etakrydyny (np. Rivanol), nadmanganian potasu, związki jodu (np. Jodyna). Do dezynfekcji ran pooperacyjnych i trudno gojących polecana jest octenidyna (np. Octenisept). W tej kategorii można znaleźć środki do dezynfekowania skóry i błon śluzowych w formie roztworów, żeli, aerozoli, proszków oraz nasączonych gazików.


APTECZKA ABC WODA UTLENIONA

BORASOL HERBAPOL POZNAŃ

roztwór do stosowania na skórę

Borasol interakcje ulotka roztwór do stosowania na skórę 30 mg/g 1 kg

Borasol

30 mg/g | 1 kg

lek dostępny bez recepty


Ulotka

BRAUNOL

Braunol 7,5% Roztwór na skórę interakcje ulotka  75 mg/ml 250 ml | butelka

Braunol 7,5% Roztwór na skórę

75 mg/ml | 250 ml | butelka

lek dostępny bez recepty


Ulotka

BRAUNOVIDON

maść

Braunovidon interakcje ulotka maść 100 mg/g 20 g

Braunovidon

100 mg/g | 20 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Braunovidon interakcje ulotka maść 100 mg/g 100 g

Braunovidon

100 mg/g | 100 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

CATRIX

proszek

GRANUDACYN

Środki antyseptyczne do dezynfekcji ran

Co to jest antyseptyka?

Antyseptyka polega na zwalczaniu bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, bytujących na skórze i błonach śluzowych za pomocą środków antyseptycznych. Stosuje się aktywne substancje chemiczne, czynniki biologiczne oraz metody fizyczne i mechaniczne. Środki antyseptyczne działają zabójczo dla drobnoustrojów (środki wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze) lub hamują ich wzrost i rozmnażanie (środki wirusostatyczne, bakteriostatyczne oraz grzybostatyczne). Są to środki nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Antyseptyki są stosowane w optymalnych stężeniach, odpowiednio niskich, aby nie doprowadzić do uszkodzenia ludzkich tkanek oraz wystarczająco wysokich do zniszczenia drobnoustrojów. Mechanizm działania różnych środków antyseptycznych jest zróżnicowany. Może polegać na upośledzeniu przepuszczalności błon komórkowych patogenów, denaturacji białek czy hamowaniu enzymów kluczowych dla aktywności wirusów, bakterii czy grzybów. Antyseptyki mogą być stosowane na skórę oraz błony śluzowe, rany czy oparzenia.

Antyseptyki stosowane na skórę

Środki do dezynfekcji skóry rąk eliminują bakterie i wirusy, chroniąc nas przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dezynfekcja polega na redukcji drobnoustrojów do minimalnego, bezpiecznego poziomu. Warto zwrócić uwagę na duże narażenie skóry dłoni na uszkodzenia i przesuszenia, dlatego dobry preparat dezynfekujący powinien dodatkowo także zabezpieczać naskórek. To bardzo istotne, ponieważ skóra jest najważniejszą barierą organizmu przed drobnoustrojami – jej dobry stan znacząco zwiększa ochronę przed zakażeniem drobnoustrojami.

Nowoczesne preparaty do dezynfekcji rąk zapewniają prawidłową pielęgnację dłoni: nawilżają, łagodzą podrażnienia i otarcia, dodatkowo przyspieszają regenerację i odżywiają naskórek. 

Preparaty do dezynfekcji występują najczęściej w postaci płynu lub żelu. Żele łatwiej jest utrzymać na powierzchni rąk przez wymagany czas dezynfekcji, ale może utrudniać nakładanie rękawic medycznych. Dlatego osobom pracującym w rękawiczkach zalecamy preparaty do dezynfekcji w postaci płynu.

Antyseptyki na rany

Środki do dezynfekcji ran stosowane są, gdy dojdzie do naruszenia skóry i powstanie zranienie.  Powstała rana jest narażona na zabrudzenie i zakażenie na skutek kontaktu z drobnoustrojami. Dlatego też przed nałożeniem opatrunku należy zdezynfekować ranę. Środki antyseptyczne i dezynfekujące mają chronić przed zakażeniem i powstaniem stanu zapalnego. Mają one działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze oraz przeciwpierwotniakowe. Od lat w tym celu stosowana jest woda utleniona – 3% nadtlenek wodoru w formie płynu lub żelu. Ponadto w celu odkażania ran i skaleczeń stosuje się: alkohol etylowy (np. spirytus salicylowy), roztwory kwasu borowego, roztwory wodne lub etanolowe fioletu gencjanowego, preparaty mleczanu etakrydyny, nadmanganian potasu, związki jodu. Obecnie do dezynfekcji ran pooperacyjnych i trudno gojących polecana jest octenidyna. W aptekach można znaleźć  środki do dezynfekowania skóry i błon śluzowych w formie roztworów, żeli, aerozoli, proszków oraz nasączonych  gazików.