Nizoral interakcje ulotka krem 20 mg/g 15 g

Trudno dostępny w aptekach

 

Nizoral krem | 20 mg/g | 15 g


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek dostępny bez recepty
Substancja czynna: Ketoconazolum
Podmiot odpowiedzialny: MCNEIL HEALTHCARE (IRELAND) LTD.



Ten produkt występuje w więcej niż jednym opakowaniu. Wybraliśmy ten z najobszerniejszym opisem.
Aby wybrać opis innego opakowania tego produktu, kliknij tutaj.


Opis produktu Nizoral

Kiedy stosujemy lek Nizoral?

Miejscowe leczenie grzybicy skóry tułowia, pachwin, rąk i stóp wywołanych następującymi dermatofitami: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum, a także drożdżycy skóry i łupieżu pstrego (Pityriasis versicolor). Produkt leczniczy Nizoral, krem jest także zalecany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, związanego z obecnością Malassezia ovale (Pityrosporum ovale).

Jaki jest skład leku Nizoral?

1 g kremu zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Nizoral?

Nadwrażliwość na ketokonazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nizoral – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Bezpieczeństwo produktu Nizoral, krem było oceniane u 1079 pacjentów w ramach 30 badań klinicznych, w których produkt Nizoral, krem był stosowany miejscowo na skórę. Działania niepożądane leku, które były zgłaszane w przypadku ?1% pacjentów leczonych produktem Nizoral, krem, przedstawiono w Tabeli 1. Tabela 1: Działania niepożądane leku zgłaszane u ?1% z 1079 pacjentów leczonych produktem Nizoral, krem w ramach 30 badań klinicznych Klasyfikacja układowa % Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Rumień w miejscu podania 1,0 Świąd w miejscu podania 2,0 Zaburzenia ze strony skóry i tkanki podskórnej Uczucie pieczenia skóry 1,9 Dodatkowe działania niepożądane leku, które wystąpiły u < 1% pacjentów leczonych produktem Nizoral, krem w klinicznych zbiorach danych, zostały wymienione w Tabeli 2. Tabela 2: Działania niepożądane leku zgłaszane u < 1% spośród 1079 pacjentów leczonych produktem Nizoral, krem w ramach 30 badań klinicznych Klasyfikacja narządowa Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Krwawienie w miejscu podania Uczucie dyskomfortu w miejscu podania Suchość skóry w miejscu podania Stan zapalny w miejscu podania Podrażnienie w miejscu podania Parestezje w miejscu podania Reakcja w miejscu podania Zaburzenia układu immunologicznego Nadwrażliwość Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Zmiany pęcherzowe Kontaktowe zapalenie skóry Wysypka Łuszczenie skóry Lepkość skóry 4.8.2. Doświadczenia po wprowadzeniu do obrotu Działania niepożądane po raz pierwszy stwierdzone w okresie po wprowadzeniu produktu Nizoral, krem do obrotu zawarto w tabelach 3 i 4. Częstość występowania działań niepożądanych określono w następujący sposób: Bardzo często ?1/10 Często ?1/100 i < 1/10 Niezbyt często ?1/1000 i < 1/100 Rzadko ?1/10 000 i < 1/1000 Bardzo rzadko < 1/10 000, w tym pojedyncze doniesienia W Tabeli 3 przedstawiono działania niepożądane według kategorii częstości występowania, w oparciu o odsetek spontanicznych zgłoszeń. W Tabeli 4 przedstawiono niepożądane działania według kategorii częstości występowania w oparciu o częstość występowania w badaniach klinicznych lub badaniach epidemiologicznych, jeśli dane takie były dostępne. Tabela 3: Działania niepożądane leku stwierdzone po wprowadzeniu do obrotu produktu Nizoral, krem według kategorii częstości występowania, oszacowane na podstawie odsetka spontanicznych doniesień Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Bardzo Pokrzywka rzadko Tabela 4: Działania niepożądane leku stwierdzone po wprowadzeniu do obrotu produktu Nizoral, krem według kategorii częstości występowania, oszacowane na podstawie badań klinicznych i epidemiologicznych Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Nieznana Pokrzywka częstość

Nizoral - dawkowanie leku

Produkt leczniczy Nizoral, krem jest przeznaczony do stosowania na skórę. Drożdżyca skóry, grzybica tułowia, pachwin, grzybica rąk i stóp, łupież pstry (Pityriasis versicolor): należy pokrywać produktem leczniczym Nizoral,krem chorobowo zmienione miejsca na skórze oraz skórę bezpośrednio do nich przylegającą raz na dobę. Łojotokowe zapalenie skóry: w zależności od nasilenia objawów zakażenia należy stosować produkt leczniczy Nizoral,krem na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz lub dwa razy na dobę. Leczenie należy kontynuować jeszcze co najmniej przez kilka dni po całkowitym ustąpieniu objawów zakażenia. Należy zweryfikować rozpoznanie, jeśli nie obserwuje się poprawy klinicznej po 4 tygodniach leczenia. W trakcie leczenia, w celu zapobieżenia powtórnemu zakażeniu, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Średni czas leczenia: – łupież pstry od 2 do 3 tygodni, – zakażenia drożdżakami od 2 do 3 tygodni, – grzybica pachwin od 2 do 4 tygodni, – grzybica tułowia od 3 do 4 tygodni, – grzybica stóp od 4 do 6 tygodni, – łojotokowe zapalenie skóry od 2 do 4 tygodni. W łojotokowym zapaleniu skóry zaleca się leczenie podtrzymujące, polegające na stosowaniu produktu Nizoral, krem raz lub dwa razy w tygodniu.

Nizoral – jakie środki ostrożności należy zachować?

Należy unikać kontaktu produktu z oczami. W przypadku uprzedniego, miejscowego leczenia kortykosteroidami łojotokowego zapalenia skóry, przed zastosowaniem produktu Nizoral, należy stopniowo - w ciągu 2 tygodni - wycofać się z leczenia kortykosteroidami, gdyż w przypadku nagłego zaprzestania ich stosowania obserwowano nasilenie objawów choroby. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego produkt leczniczy może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu stearylowego i alkoholu cetylowego produkt leczniczy może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Przyjmowanie leku Nizoral w czasie ciąży

W okresie ciąży i karmienia piersią produkt Nizoral, krem można stosować w zdecydowanej konieczności, gdyż nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią. U kobiet nie będących w ciąży, po miejscowej aplikacji na skórę produktu Nizoral, krem, stężenie ketokonazolu w osoczu jest niewykrywalne.

Charakterystyka produktu leczniczego Nizoral

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Nizoral z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Nizoral z żywnością

Interakcje tego leku z żywnością mogą wpływać na ograniczenie skuteczności leczenia.

Poniżej znajduje się lista znanych nam interakcji tego leku z żywnością.

Interakcja bardzo istotna

Dotyczy leków
Nizoral

Nabiał (jony wapniowe)

Zawarte w nabiale jony wapnia zmniejszają wchłanianie leku, poprzez tworzenie się trudno rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych kompleksów. Stężenie ketokonazolu we krwi może się obniżyć o około 50%, co prowadzi do zmniejszenia lub braku efektu terapeutycznego. W czasie przyjmowania leku należy ograniczyć spożycie produktów mlecznych. Podanie leku powinno nastąpić przynajmniej godzinę przed posiłkiem zawierającym nabiał lub dwie godziny po posiłku.

Interakcja bardzo istotna

Dotyczy leków
Nizoral

Alkohol

Alkohol stwarza szczególnie duże niebezpieczeństwo wystąpienia hepatotoksycznego działania ketokonazolu. Może również wystąpić reakcja disulfiramowa objawiająca się pogorszonym samopoczuciem, nudnościami, wymiotami, pulsującym bólem głowy, zaczerwienieniem skóry twarzy. W czasie trwania terapii należy rozważyć niebezpieczeństwo związane z jednoczesnym stosowaniem leku i alkoholu.


Inne opakowania Nizoral


Grupy

  • Produkty przeciwgrzybicze

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.