Worki pod oczami – przyczyny. Jak pozbyć się worków pod oczami?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-13 14:43
Kobieta po kąpieli, z ręcznikiem na głowie. Nakłada specjalne płatki niwelujące worki pod oczami.

Zmęczenie, niewystarczająca ilość snu i przewlekły stres to najczęstsze przyczyny pojawiania się worków pod oczami. Choć zazwyczaj jest to problem natury kosmetycznej, który znika wraz ze zmianą trybu życia, to jednak może okazać się subtelnym objawem przewlekłego schorzenia. Kiedy worki pod oczami stają się powodem do obaw?

Czym są worki pod oczami?

Worki pod oczami to nic innego jak łagodny obrzęk dolnej powieki. Często występują razem z cieniami pod oczami (zwanymi także podkówkami lub sińcami) i zazwyczaj ich pojawienie się wynika ze zmęczenia i zbyt małej ilości snu. O ile sińce mogą mieć podłoże genetyczne, o tyle problemu worków pod oczami nie należy lekceważyć. Jeżeli obserwujemy je u siebie od dłuższego czasu lub wydają się być coraz większe, warto umówić się na konsultację z lekarzem.

Przyczyny worków pod oczami

Opuchnięcia pod oczami powstają w sytuacjach zatrzymania wody w organizmie i mogą nieco zmieniać się w ciągu doby – najbardziej widoczne są rano. Z wiekiem stają się coraz bardziej zauważalne, ponieważ cienka skóra pod oczami starzeje się i wiotczeje, a osłabieniu ulegają także mięśnie okrężne oczu. Pod oczami tworzy się wolna przestrzeń, którą łatwo wypełnia przesięk z naczyń limfatycznych. 

Na powstawanie worków pod oczami ma wpływ m.in. nieodpowiedni tryb życia, w tym: 

  • odwodnienie organizmu i związany z tym niedobór elektrolitów,
  • niedostateczna ilość snu,
  • przewlekły stres i zmęczenie,
  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu często i/lub w nadmiarze,
  • nadmiar soli w diecie (sprzyja zatrzymywaniu wody w tkankach),
  • niedobór witaminy K i żelaza,
  • nadmierne opalanie się.

Pojawiające się od czasu do czasu opuchnięcia i sińce pod oczami nie są powodem do obaw. Wyeliminowanie złych nawyków oraz zadbanie o lepszą jakość snu i diety rozwiązuje zazwyczaj problem. Jednak utrzymujące się worki pod oczami mogą być objawem niektórych chorób charakteryzujących się zatrzymaniem wody w tkankach i z tego powodu nie należy ich lekceważyć. 

Opuchnięcia pod oczami pojawiają się w przebiegu schorzeń i zaburzeń metabolicznych, takich jak:

Jak zwalczać worki pod oczami?

Przede wszystkim, należy określić przyczynę pojawiania się worków pod oczami. Jeśli nie są one związane z trybem życia i utrzymują się od dłuższego czasu, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badanie moczu, morfologię krwi, badania poziomu hormonów tarczycy, EKG itp. Wyniki badań pozwolą potwierdzić lub wykluczyć poważniejsze schorzenia, a w razie potrzeby pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki.

Jeżeli wyniki badań będą prawidłowe, warto rozpocząć walkę z workami i cieniami pod oczami, zaczynając m.in. od zmian w swej codziennej pielęgnacji.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Najprostszym sposobem na pozbycie się opuchlizny pod oczami są zimne okłady. Można wykorzystać w tym celu pokruszone kostki lodu w materiałowym woreczku, zimne łyżeczki, zamrożone plasterki ogórka lub zaopatrzyć się w specjalną, żelową maskę chłodzącą. Delikatny masaż okolicy oczu poprawi dodatkowo mikrokrążenie w tym obszarze i usunie zarówno opuchnięcie, jak i zasinienia. 

Niedrogim i dobrym sposobem radzenia sobie z workami pod oczami są także okłady z wacików nasączonych ziołowym naparem. Warto w tym celu wykorzystać surowce o właściwościach ściągających i przeciwobrzękowych, np.:

Do redukcji worków pod oczami doskonale sprawdzi się również okład nasączony naparem z czarnej lub zielonej herbaty – zawarta w nim tanina, kofeina i przeciwutleniacze mają działanie ściągające, poprawiają elastyczność skóry i zmniejszają stan zapalny, a w efekcie likwidują opuchliznę.

Preparaty z apteki na worki i cienie pod oczami

W walce z workami pod oczami można także sięgnąć po specjalistyczne kremy pod oczy. Zawierają one składniki o działaniu ściągającym, nawilżającym, poprawiającym mikrokrążenie i rozświetlającym skórę. 

Preparaty z witaminami

Warto szukać preparatów zawierających witaminę K, która uszczelnia naczynia krwionośne, oraz witaminę C, rozjaśniającą koloryt skóry i wzmacniającą drobne naczynia włosowate (Auriga Cernor XO cream, Pharmaceris N Opti-Capilaril krem p/oczy, Flos Lek rozświetlający krem p/oczy świetlik i witamina C, Remescar, Sesderma C-Vit). 

Kofeina, zioła i wyciągi roślinne

Doskonale sprawdzi się także produkt z dodatkiem poprawiającej jędrność skóry kofeinyFLOS-LEK Serum d/powiek i p/oczy ze świetlikiem i kofeiną, Vichy Idealia Krem p/oczy), lub zawierający wyciąg ziołowy z arniki, kasztanowca, chabra, pietruszki lub miłorzębu japońskiego (Vianek przeciwzmarszczkowy krem pod oczy, FLOS-LEK żel do powiek pod oczy z arniką PLUS). Składniki aktywne ziół pobudzają krążenie krwi i limfy, a jednocześnie obkurczają naczynka, naprężają skórę pod oczami i ją rozświetlają, likwidując obrzęki i sińce. 

Na obrzęki, nie tylko pod oczami, możemy zadziałać także od wewnątrz. Tutaj z pomocą przychodzą zioła o działaniu moczopędnym. Można sięgnąć np. po tabletki (Hydrominum, Hydrofem) bądź ziołowe herbaty z pokrzywy, skrzypu, mniszka, nawłoci lub czystka (Herbatka fix Pokrzywa, Herbatka fix Skrzyp, Czystek fix, Herbatka fix Mniszek, Nawłoć ziele herbatka ziołowa). 

Dostępność wymienionych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Należy pamiętać, że przyczyną obrzęków może być także odwodnienie, dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów