Lubczyk - właściwości i zastosowania

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-05-25 13:54
Liście świeżego ziela lubczyku.

Aromat lubczyku znany jest wszystkim miłośnikom niedzielnego rosołu. Właśnie to zioło odpowiada za jego intensywny, umamiczny smak, dzięki któremu tak chętnie sięgamy po kolejny talerz. Jednak lubczyk nie jest jedynie aromatyczną przyprawą, ale też ziołem o licznych właściwościach zdrowotnych.

Lubczyk ogrodowy – niezbędny do zupy

Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale), nazywany też po prostu korzeniem, łakotnym zielem lub mleczeniem, jest byliną z rodziny selerowatych. Krzaki lubczyku mogą osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości, co wyróżnia je na tle innych, znanych ziół. Ich łodygi są grube i puste w środku, na ich szczycie znajdują się liście zbliżone wyglądem do liści naci selera. Pod ziemią rozrasta się pokaźnych rozmiarów kłącze wraz z korzeniami.

Lubczyk pochodzi z południowo-zachodnich terenów Azji, prawdopodobnie z Iranu i Afganistanu. W Polsce uprawiany jest w ogrodach i traktowany jako aromatyczna przyprawa, przede wszystkim do zup. Ziele lubczyku charakteryzuje się bardzo intensywnym smakiem, w którym obecny jest smak umami. Wykorzystuje się go do produkcji mieszanek ziołowych, a także bulionów, zup błyskawicznych, kostek rosołowych i przypraw w płynie typu maggi.

Lubczyk ogrodowy i jego właściwości zdrowotne

Surowcem zielarskim wykorzystywanym w lecznictwie jest kłącze i korzeń lubczyku (łac. Levistici radix). Zbiera się go w drugim roku wegetacji, oczyszcza i kroi, a następnie suszy w temperaturze do maksymalnie 35 st. C.

Właściwości zdrowotne lubczyk zawdzięcza obecności olejku eterycznego, który bogaty jest w liczne substancje lotne, takie jak: związki terpenowe, ftalidowe i kumarynowe, kwasy organiczne (m.in. chlorogenowy, jabłkowy, kawowy), garbniki, gorycze, śluzy, fitosterole, polifenole, a także skrobia i witamina C oraz witaminy z grupy B.

W medycynie ludowej lubczyk stosowano jako środek o działaniu napotnym i wykrztuśnym, a także rozkurczowym, wiatropędnym i moczopędnym. Pomagał przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a także dolegliwościach trawiennych i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Uznawany był też za silny afrodyzjak, któremu przypisywano ogromną moc. Dodawano go do wywarów miłosnych, które miały sprzyjać rozwijającemu się uczuciu, a także pobudzać libido.

Również dzisiaj lubczyk stosuje się w celu złagodzenia dolegliwości trawiennych, takich jak bóle brzucha, niestrawność i wzdęcia, gdyż działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Dodatkowo pobudza czynności wydzielnicze żołądka i usprawnia przepływ żółci, dzięki czemu korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i reguluje pracę przewodu pokarmowego. Jego działanie spazmolityczne można również wykorzystać w celu złagodzenia bólów menstruacyjnych.

Działanie moczopędne lubczyku można wykorzystać jako wsparcie leczenia zapalenia dróg moczowych i kamicy nerkowej, a także schorzeniach objawiających się zmniejszeniem wydalania moczu.

Zawarte w lubczyku związki wykazują również działanie wykrztuśne i łagodzące, co można wykorzystać przy wystąpieniu kaszlu i stanu zapalnego gardła.

Obecność w lubczyku fitosteroli i antyoksydantów korzystnie wpływa na profil lipidowy poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Przeciwwskazania do stosowania lubczyku

Lubczyk jest niezwykle przydatnym surowcem roślinnym, jednak występują pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Ze względu na właściwości rozkurczowe kobiety w ciąży nie powinny spożywać lubczyku w nadmiernych ilościach. Dodatek kilku liści ziela do zupy nie powinien zaszkodzić, jednak preparaty na bazie wyciągów lubczyku są niewskazane. Z jego stosowaniem wstrzymać powinni się także pacjenci chorujący na nadciśnienie tętnicze i schorzenia nerek.

Jak stosować lubczyk?

Świeże ziele lubczyku świetnie sprawdza się jako przyprawa do zup i wywarów, a także jako dodatek do dań mięsnych. Doskonale podkreśla ich smak i sprawia, że są jeszcze bardziej smaczne. Wystarczy wrzucić na początku gotowania gałązkę lubczyku i wyciągnąć ją przed podaniem. Można też doprawiać dania rozdrobionym, suszonym lubczykiem.

Wśród preparatów aptecznych lubczyk znajduje się m.in. w środkach wspomagających pracę dróg moczowych i nerek (np. Fitolizyna Nefrocaps Forte, Liston, Nefrocal), a także herbatkach ziołowych wspomagających trawienie (np. Sylimarol Fix). Dostępny jest też korzeń lubczyka (Korzeń lubczyka Herbapol) , z którego można przygotować napar lub płukankę.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów