Leczenie depresji

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-28 16:15
Mężczyzna podczas wizyty u terapeutki.

Brak czerpania radości z życia, permanentny smutek, problemy ze snem oraz znaczny spadek aktywności, może świadczyć o rozwijającej się depresji. Obecnie depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń na tle emocjonalnym. Zbagatelizowana i nieleczona depresja stale się pogłębia.

Wychodzenie z przewlekłej depresji może trwać latami. Jeśli więc zauważamy u siebie lub u bliskiej nam osoby symptomy mogące świadczyć o rozwoju choroby, warto zasięgnąć rady specjalisty. Jakie zachowania szczególnie powinny zwrócić naszą uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?

Jak odróżnić zwykły spadek nastroju i smutek od rozwijającej się choroby? Depresja pojawia się niepostrzeżenie i należy o tym pamiętać. Nie chodzi jednak o to, by panikować za każdym razem, kiedy mamy gorszy dzień i zwyczajnie jest nam smutno. Problem pojawia się, gdy uczucie przygnębienia zdaje się nie przemijać, a ból emocjonalny i smutek staje się coraz większy. Należy unikać myślenia, że depresja to nie choroba, lub że tego rodzaju zaburzenia nas nie dotyczą. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie? Objawów depresji jest naprawdę wiele. Osoba chorująca na tę przypadłość, nie musi odczuwać wszystkich symptomów chorobowych naraz. Choroba może mieć też różne stopnie nasilenia. Poniżej znajduje się lista najczęściej spotykanych objawów. Jeśli obserwujesz u siebie wystąpienie choćby trzech lub czterech z nich, warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego. 

  • Uczucie przewlekłego smutku, które nie przemija
  • Odosobnianie się
  • Czarnowidztwo
  • Brak czerpania radości z życia, utracenie dotychczasowych zainteresowań
  • Płaczliwość, drażliwość, apatia
  • Uczucie przewlekłego zmęczenia
  • Problemy ze snem – kłopoty z zasypianiem lub przesypianie większości dnia
  • Spadek koncentracji, brak apetytu
  • Niskie poczucie własnej wartości, uczucie beznadziejności, winy
  • Myśli o śmierci, zachowania autodestrukcyjne, myśli i próby samobójcze

Osoba, która dostrzega potrzebę omówienia swoich problemów z terapeutą, może znaleźć właściwą pomoc w PsychoCare. W naszych gabinetach pracuje wielu wykwalifikowanych specjalistów, którzy każdego dnia pomagają osobom pogrążonym w depresji, lub które zauważyły jej pierwsze objawy. Warto omówić swoją sytuację z psychoterapeutą. Przyczyn występowania choroby może być naprawdę wiele. Podczas rozmowy ze specjalistą nie tylko uda ci się zapanować nad rozwijającą się chorobą, ale również dostrzec to, co przyczyniło się do jej pojawienia i rozwoju. Jeśli nie czujesz się na tyle swobodnie, by skorzystać ze spotkania w gabinecie, rozwiązaniem jest psycholog online. W PsychoCare terapeuci pracują hybrydowo. Oznacza to, że na dowolnym etapie trwania psychoterapii, możesz zmienić formę spotkań na stacjonarną. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów