L- arginina na potencję. Działanie i skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-07-05 10:21
Wysypana zawartość białej kapsułki na różowym tle.

W dzisiejszych czasach, gdy stres i szybkie tempo życia stało się codziennością, coraz częściej spotykamy się z zaburzeniami potencji u mężczyzn. Problemy intymne są jedną z przyczyn pogorszenia jakości życia. Jak zatem można poradzić sobie z tą przypadłością? Jaki wpływ ma L-arginina na potencję u mężczyzn? Jakie działanie i skutki uboczne ma arginina?

Czym jest L-arginina – działanie

Arginina to aminokwas białkowy względnie egzogenny, który może być syntetyzowany z cytruliny. W organizmie człowieka arginina uczestniczy w syntezie kreatyny oraz mocznika. Jest również odpowiedzialna za produkcję hormonu wzrostu, a co za tym idzie przyspiesza syntezę białek oraz hamuje utlenianie glukozy. L-argininę pozyskuje się zarówno z pożywienia jak i z syntezy wewnątrzustrojowej. Substancja ta posiada również właściwości obniżające ciśnienie krwi, a także wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Jak L-arginina wpływa na potencję?

Poprzez zdolność argininy do zwiększenia syntezy tlenku azotu, wpływa ona bezpośrednio na poprawę ukrwienia narządów płciowych. Zwiększony przepływ krwi w okolicy prącia ma korzystne działanie na erekcję. Argininę należy przyjmować najlepiej po konsultacji z lekarzem, aby dobrać odpowiednią dawkę preparatu. Zbyt niska ilość przyjmowanej argininy może przynieść mało zadowalające efekty. Dzięki L-argininie tlenek azotu syntetyzowany jest w zakończeniach nerwowych znajdujących się w ciałach jamistych narządów płciowych. Następstwem tego zjawiska jest sztywność członka, a także zwiększenie jego rozmiarów.

Niedobór L-argininy

Niedobór L-argininy diagnozowany jest często u osób spożywających zbyt monotonne produkty spożywcze. Pamiętajmy, że prawidłowo zbilansowana dieta pomoże nam uniknąć niedoboru witamin i minerałów, a także aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt niski poziom argininy w organizmie mężczyzn może być jedną z przyczyn bezpłodności.

L-arginina – źródła

Arginina mimo iż syntetyzowana jest w organizmie człowieka, musi być dostarczana również z zewnątrz. Dobrym źródłem argininy są:

  • mięso;
  • orzechy;
  • kasze;
  • nasiona;
  • owoce morza.

Przyswajalność argininy jest zdecydowanie większa z produktów pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego. L-argininę można dostać również w aptece. Do takich preparatów należą między innymi: SOLGAR L-arginina 500 mg, Now Foods L-Arginina 500 mg, L - ARGININA FORTE BIOPERINE (700 MG + 2 MG) SINGULARIS SUPERIORL-arginina forte.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

L-arginina – skutki uboczne

Mimo, iż L-arginina uważana jest za substancję bezpieczną może również wywoływać reakcje niepożądane. Do skutków ubocznych zaliczyć można:

  • nudności;
  • bóle brzucha;
  • odwodnienie;
  • wzdęcia;
  • biegunkę;
  • reakcje alergiczne.

Suplementacja argininy może być również przyczyną krwawień i niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi. Po suplementy zawierające argininę nie powinny sięgać osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością wątroby, a także chorobami nerek. Osoby z nadwrażliwością na jedną ze składowych produktu również powinny z niego zrezygnować – może wówczas wystąpić reakcja alergiczna. 

Dla każdego z nas problemy z zaburzeniem funkcjonowania sfery seksualnej są inaczej przeżywane. Jest to jednak nieodłączny element naszego życia. Jeśli tylko zauważymy, że i u nas coś jest nie tak, nie bójmy się o tym mówić. Wizyta u lekarza lub rozmowa z psychologiem mogą skutecznie i szybko pozbyć się uporczywego problemu. Pamiętajmy również o regularnym wykonywaniu badań. Wiele dolegliwości, które często uważamy za błahe wcale takie nie są. Problemy z potencją mogą mieć różne podłoże – m. in. na tle hormonalnym lub nerwowym. Szybkie zdiagnozowanie problemu może oszczędzić nam wielu przykrych sytuacji. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej!

Bibliografia:

  1. Sieńczewski Ł. (2017). Czy suplementy mają płeć? Przepis na dobry seks. Food Forum 1(17). 
  2. Pardel A., Gryboś M., Kubicki J., Guzikowski W. Arginina i cytrulina a hypotrofia płodu - część I., Ginekologia i położnictwo 3(9) 2008

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów