Jak dbać o włosy? Jak dobrać kosmetyki i pomady? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-21 10:29
Mocne włosy

Piękne, gęste i zadbane włosy kojarzą się raczej z kobietami, lecz to nie oznacza, że mężczyźni stoją tu na straconej pozycji. To nie jest przecież tak, że ich uczesanie samo powstaje - jest wynikiem wielu chwil spędzonych przed lustrem i codziennej pielęgnacji. Panowie więc, zamiast im zazdrościć, powinni wziąć się do pracy nad swoimi czuprynami, porządkując chaos, który tam występuje, układając je w zgodzie ze swoimi upodobaniami, ale też pasującym do osobowości i wyglądu stylem. Podpowiadamy jak to zrobić!

Łysienie - poważny męski problem

Nim jednak przejdziemy do sedna tematu, nie zapominajmy, by wspomnieć o tym, z czym wielu mężczyzn toczy ciężkie boje - z łysieniem. Przerzedzające się włosy prezentują się coraz gorzej, wpływając negatywnie na wygląd, zmniejszając wizualną atrakcyjność. Nie warto jednak się tym zadręczać, gdyż to specyfika typowo męska, zdarzająca się nawet w dość młodym wieku, która wynika z uwarunkowań genetycznych. Obecne zaawansowanie technologiczne sprawia, że żywotność włosów można znacząco przedłużyć, a często nawet nie trzeba zbyt wiele robić, bo wystarczy zmienić środki pielęgnacyjne. Co więcej, wśród popularnych męskich fryzur są te, gdzie włosów na głowie nie ma dużo (między innymi takie jest uczesanie buzz-cut), a mimo to mężczyzna prezentuje się atrakcyjnie. W dalszej części artykułu napiszemy o tym więcej - teraz zaś zacznijmy od absolutnych podstaw, omawiając tematykę mycia i suszenia włosów, przechodząc do kwestii bardziej zaawansowanych - ich pielęgnacji.

Jak myć włosy? Kluczowe wskazówki

Każdego dnia nasze włosy narażone są na różne zanieczyszczenia (smog, kurz, brud), ale i urazy mechaniczne. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na ich kondycję, sprawiając, że są coraz słabsze, bardziej łamliwe. Najważniejsze więc, aby regularnie dbać o włosy oraz skórę głowy. To niby oczywiste, ale czy faktycznie przestrzegamy najważniejszych reguł, zwłaszcza dotyczących temperatury wody i wycierania mokrych włosów? Przekonajmy się o tym!

  • Wspomnieliśmy przed momentem o temperaturze i to właśnie od tego parametru rozpoczynamy wywód, bo to kwestia niezwykle istotna. Najważniejsze, aby woda miała optymalną temperaturę, czyli ani nie za wysoką, ani za niską. Gdy będzie zbyt gorąca, negatywnie odczują to łuski włosa - nadmiernie się rozszerzają, a przez to tracą blask, stając się matowe. To jednak nie wszystkie wady, ponieważ zbyt wysoka temperatura przyspiesza produkcję sebum, co w konsekwencji prowadzi do tego, że skóra głowy szybciej się przetłuszcza. Z drugiej strony za zimna woda wcale zdrowia nie doda, wręcz przeciwnie - łuski włosa pozostaną schowane, w ogóle się nie rozchylając, przez co w ich strukturę nie wnikną wartościowe składniki szamponów i odżywek.
  • Zawsze więc używajmy letniej wody. Kiedy już taką ustawimy, postępujmy jak zawsze - zmoczmy nią włosy, wylejmy niewielką ilość szamponu na rękę, rozcierając go w dłoniach. Kiedy naniesiemy preparat na głowę, masujmy jej powierzchnię określonymi kolistymi ruchami. To nie tylko miły masaż, gdyż ma praktyczne zastosowanie, wpływając na lepsze ukrwienie skóry. A to jednocześnie wzmacnia cebulki włosa. Warto poświęcić tej czynności trochę więcej czasu, powtarzając mycie dwa razy. Pierwsze służy usunięciu zabrudzeń, kolejne odżywieniu i pielęgnacji.
  • Wielu mężczyzn nie stosuje odżywek, co jest dużym błędem, gdyż ma ona spore znaczenie dla skóry głowy i włosów. Szampon ma działania oczyszczające, odżywka - jak jej nazwa wskazuje - odżywiające, dostarczają to, co najcenniejsze, czyli składniki zmiękczające, ale też nabłyszczające. Używając ją, zawsze kierujmy się zaleceniami producenta, ponieważ dostępne są jej różne rodzaje, szczególnie pod kątem tego, jak długo ma pozostać na głowie (przykładowo jedne spłukuje się od razu po nałożeniu, inne trzyma dłużej itd.).
  • Suszenie włosów również wydaje się jednym z łatwiejszych zadań, ale wiele osób i tu popełnia błędy, między innymi wykorzystując do tego celu suszarkę. Niby wydaje się logiczne, ale jak nie musimy, nie używajmy jej. Jak nam się śpieszy i chcemy szybko doprowadzić swoją mokrą fryzurę do ładu, wybierzmy letni strumień powietrza, ponieważ gorący - niczym woda o zbyt wysokiej temperaturze - mocno wysusza, włosy prowadząc do ich osłabienia. Łuska się rozchyla, stając się porowata. Jak tylko możemy, wycierajmy je ręcznikiem (najlepiej w 100% z bawełny), delikatnie wycierając, nie tarmosząc ich za mocno.
  • A jak często myć włosy? Ciężko znaleźć tu uniwersalne rozwiązanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Większość mężczyzn może robić to praktycznie każdego dnia, zwłaszcza że codziennie skóra głowy i włosy narażone są na liczne zanieczyszczenia (dym tytoniowy, opary, kurz, różne zapachy). Jeśli zaś zbyt rzadko je myjemy, istnieje ryzyko, że te nieczystości zaczną się kumulować, a to może zadziałać szkodliwie na kondycję włosów.

Pielęgnacja włosów - o czym pamiętać?

Zaczęliśmy spokojnie od podstaw dbania o włosy, przejdźmy więc teraz dalej, opisując, jak powinno się troszczyć o fryzurę męską. Wielu panów podchodzi do tej tematyki dość zachowawczo bądź nonszalancko, stwierdzając, że to domena kobiet. Takie podejście skutkuje tym, że włosy nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Niektórzy, co gorsza, podbierają kosmetyki swoim… dziewczynom lub żonom, zbywając to stwierdzeniem: “a co to za różnica?”.

A ona jest i to duża, ponieważ pomiędzy skórą męską a damską występują spore różnice w budowie. Panowie są bardziej gruboskórni, więc do pielęgnacji potrzebują dedykowanych składników. To samo powiemy o pH - męskie jest dużo niższe.

Szampon - idealnie dopasowany

Szampon Miljo

Sprawdzając ofertę różnych szamponów, można zagubić się w tym bogactwie. Producenci nie próżnują, proponując nie tylko pełną paletę kolorów i aromatów, ale najnowszych, innowacyjnych rozwiązań, mających na celu wzmocnienie i regenerację nawet najsłabszych włosów. Podchodźmy do tych rewelacji z ostrożnością, kierując się zawsze jedną zasadą. Jaką?

Wybierajmy środek perfekcyjne skrojony do naszych potrzeb, oceniając to, jakie mamy włosy, ich teksturę i ewentualne dolegliwości (przetłuszczająca się skóra głowy, wypadanie włosów itp.). Najgorzej sprawują się produkty 2w1, czyli do ciała, jak i włosów. To oczywiście wygodne, a przy tym oszczędne, lecz to jedyne zalety, ponieważ preparaty tego typu źle wpływają na naskórek, wysuszając go i podrażniając.

Kupujmy specyfiki bogate w składniki działające korzystnie na mieszki włosowe i strukturę włosa. To między innymi ceramidy (chroniące przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi), proteiny jak kolagen i keratyna (działają wspomagająco na wzrost włosa, jednocześnie zapobiegając utracie wilgoci), wyciągi z ziół (kojące i lecznicze dla skóry głowy), pantenol (nie tylko przyśpiesza wzrost i regenerację włosa, ale też łagodzi odczyny zapalne skóry). Poza tym w doskonale zbilansowanym szamponie znajdują się witaminy, zwłaszcza A i E, ale też nawilżające włosy olejki roślinne. Takie szampony znajdziesz w sklepie z naturalnymi kosmetykami dla mężczyzn i kobiet www.dlagentlemana.pl.

Jaki wybrać szampon do włosów? To zależy

  • Niezależnie od tego, jakiego rodzaju mamy włosy, możemy idealnie dopasować szampon, który pomoże utrzymać ich dobrą kondycję. Jeśli są one tłuste, to wybierzmy specyfik bogaty w składniki hamujące aktywność gruczołów łojowych. Powinien on też w jak największym stopniu utrudnić rozprowadzanie się tłuszczu na całej długości włosów. Jednocześnie taki środek nie może wysuszać włosów. Najważniejsze jest tu odpowiednie nawilżenie i przywrócenie skórze naturalnej równowagi wodno-lipidowej.
  • Włosy cienkie potrzebują składników, które je trochę uniosą, zwłaszcza u nasady, co sprawi, że staną się bujniejsze i bardziej atrakcyjne. Takie działanie zapewniają specyfiki z amino-peptydami, które optycznie zwiększają gęstość włosów. W szamponie do tego rodzaju włosów dobrze jak też znajdują się inne cenne składniki: keratyna, antyoksydanty, filtry UV czy silikon wygładzający łuskę.
  • Włosy suche i zniszczone potrzebują sporej ilości środków natłuszczających i odżywczych. W składzie takich szamponów powinny więc znaleźć się różnorodne składniki - masło shea, polimery celulozowe, silikon, ekstrakty z kokosa itp.
  • Wielu mężczyzn boryka się z łupieżem, ale i na niego są sposoby. Najłatwiej sobie z nim poradzić, wybierając kosmetyki działające jednocześnie pielęgnująco i przeciwgrzybiczo. Najważniejszym zadaniem tego rodzaju szamponów jest ochrona naskórka przed rogowaceniem i złuszczaniem. W ich składzie jest też wiele substancji łagodzących podrażnienia skóry głowy i odbudowujących strukturę włosów (między innymi witamina E, mentol, aktywny selen S, woda siarczkowa, aktywny cynk).
  • Nosisz brodę? Jeśli tak, to pamiętaj, że do pielęgnacji będzie potrzebny osobny szampon do brody. Włosy i skóra na głowie mają inną budowę, niż włosy i skóra twarzy. Należy to brać pod uwagę przy codziennej pielęgnacji.

Jak stylizować włosy? Która pomada będzie najlepsza?

Pomade spray

Szampon z odżywką to absolutna podstawa, jeśli chcemy, aby nasze włosy prezentowały się naprawdę dobrze każdego dnia. Co jednak, jak pragniemy stworzyć prawdziwie stylową fryzurę? Do tego potrzeba już specjalistycznych produktów jak pomady, żele i woski. Poznajmy je wszystkie i zacznijmy eksperymentować!

  • Pomada ma miękką, półstałą konsystencję, dzięki czemu idealnie nadaje się do układania różnych fryzur męskich: zarówno bardziej klasycznych, jak i błyszczących, ekstrawaganckich, jak pompadour. Pomada zapewnia to, co najważniejsze w obszarze stylizacji, czyli długotrwały efekt utrzymujący się przez cały dzień. Jest bardzo wydajna. Jakie składniki znajdziemy w pomadzie? Przede wszystkim naturalne tłuszcze typu wosk i olej mineralny. Bogata oferta pomad sprawia, że możemy wybrać produkt dopasowany do naszych potrzeb, niezależnie czy mowa o stopniu utrwaleniu fryzury, mocy połysku czy rodzaju zapachu.
  • Podobne działanie jak pomada wykazuje wosk do włosów, który pozwala utrwalić fryzurę w ten sposób, by nadać jej pożądany kształt. Odpowiadają za to różne typy wosków: pszczeli, emulgujący, Carnauba i Lanolina Castor. Popularny do stylizacji jest także żel, gdyż jego galaretowata konsystencja świetnie usztywnia i utrwala włosy tak, jak sobie życzymy. Podobnie jak pomady i woski - dostępny jest w wielu odmianach. W zależności od tego, jak chcemy, możemy wybrać produkt, który różnie utrwala włosy: lekko, średnio lub całkiem mocno, silnie je usztywniając. To samo powiemy o jego wyglądzie, gdyż może być bardziej błyszczący, mokry lub wręcz przeciwnie - matowy i naturalniejszy. Żel jednocześnie dobrze nawilża i odżywia włosy, ponieważ występuje w nim duża zawartość wody.
  • Dodatkowo warto zainteresować się mniej popularnymi kosmetykami stylizacyjnymi. Zaliczamy do nich pasty, kremy i glinki. Pierwsze z nich nadają włosom połysku, lecz mocno ich nie usztywniają. Inaczej kremy, które na tyle usztywniają włosy, że łatwiej zapanować nad niesfornymi kosmykami. Glinki zaś działają podobnie jak woski.

Rodzaje fryzur - poznajmy najbardziej popularne

Wiemy już, jakie stosować kosmetyki, aby wymodelować fryzurę, zastanówmy się teraz, jaki typ uczesania nam pasuje. Pamiętajmy, że nie każde uczesanie dobrze skomponuje się z twarzą, nie popełniajmy więc dość częstego błędu, wybierając sobie fryzurę tylko dlatego, że jest akurat modna bądź spodobała nam się u jakiegoś sportowca lub aktora. Każdy ma inną urodę, a to oznacza, że fryzura musi być dobrana indywidualnie. Na pewno znajdziemy coś dla siebie, gdyż propozycji różnych uczesań jest bardzo dużo. Wielu mężczyznom pasują krótkie fryzury typu buzz cut i french crop, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować z bujniejszą burzą włosów (szczególnie pompadour i pofalowany quiff), której poświęcić trzeba więcej czasu. Przejdźmy do szczegółów.

  • Niezmiennie popularna fryzura męska buzz cut wybierana jest przez wielu panów, głównie z tego powodu, że na jej ułożenie nie trzeba poświęcać wiele czasu. Nie wymaga ani czesania, ani skomplikowanej stylizacji, a i tak większości mężczyzn bardzo pasuje. Jak wygląda? To po prostu włosy przycięte przy samej głowie lub na kilka milimetrów. Przypomina popularne ścięcie “na zapałkę”. Świetnie współgra z różnego typu zarostem. Idealna dla panów z okrągłym kształtem głowy.
  • French crop to - mówiąc najprościej - dużo na górze, a po bokach praktycznie nic. To w zasadzie ciekawie prezentujący się kompromis między bujnym owłosieniem a łysiną. Przypomina buzz cut tylko częściowo - za sprawą przystrzyżonych boków, ale dominującym motywem jest bujne upierzenie, zwłaszcza na szczycie głowy.
  • Ciągle kultowa, a raczej przeżywająca ponownie swój rozkwit fryzura pompadour wywodzi się z lat 60., kiedy to rozpromował ją Elvis Presley. Oczywiście, nie jest taka jak w tamtych czasach, gdyż im bliżej współczesności, tym w pewnym stopniu ewoluowała. Jej pierwotny szkielet jednak pozostał niezmieniony - z przodu dłuższa grzywka zrolowana od czoła do tyłu w kierunku czubka głowy. Warto pamiętać, że istnieje wiele wersji pompadour, dzięki czemu można ją dopasować do własnego stylu. Ważne, aby zwrócić uwagę na kształt głowy, ponieważ pompadour najlepiej pasuje do kwadratowych i okrągłych twarzy, optycznie je wyszczuplając, co podnosi ich atrakcyjność. No i istotna sprawa, o jakiej nie można zapomnieć - to naprawdę wymagająca fryzura, więc trzeba jej poświęcić sporo czasu.
  • Quiff jest bardzo podobna do pompadour, aż ciężko czasem je od siebie odróżnić. Tutaj tak samo, dłuższe włosy u góry kontrastują z krótszymi w innych miejscach - z boku i z tyłu. Mimo że to dość uniwersalne uczesanie, pasujące wielu mężczyznom, to jednocześnie dość czasochłonne w ułożeniu. Co równie ważne, chcąc nad nią zapanować, by wyglądała atrakcyjnie, lepiej zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i kosmetyki - szczotkę do włosów oraz pomadę o mocnych chwycie (najlepiej z dodatkiem glinki).
  • Side part pasuje do eleganckich mężczyzn odbywających często spotkania biznesowe. Mamy tu stonowane uczesanie z przedziałkiem na bok, z którym idealnie komponuje się oficjalny strój ubioru - garnitur skrojony na miarę. Włosy w tej odsłonie dobrze prezentują się gładko zaczesane, dzięki czemu są bardziej szykowne.
  • Undercut jest zaś przeciwieństwem side part, ponieważ to zawadiacka, trochę zbuntowana, frywolnie wymodelowana fryzura. Mocno charakterystyczna, łatwo ją rozpoznać po całkowicie bądź bardzo krótko przyciętych bokach i zarośniętej jednostajnie górze. Może jednak przybrać spokojniejszy bądź buntowniczy charakter, w czym pomagają pomady wodne pozwalające kształtować włosy w różny oryginalny sposób. To fryzura męska stworzona wręcz dla panów o kwadratowym kształcie głowy.
  • A może slick back, która przypomina fryzurę rodem z filmów gangsterskich z charakterystycznym gładkim zaczesem do tyłu? Obecnie prezentuje się mniej hardo, bardziej naturalnie, lecz mimo to podobnie wpływa na wygląd twarzy, uwydatniając jej rysy.

Podsumowując, włosy to nie tylko kobieca sprawa - mężczyźni też mogą zaprezentować się tu od jak najlepszej strony!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów