Do poczytania

Ilustracja artykułu. kleszcz

Kleszcze – farmaceuta poleca, jak zapobiegać i czym je wyciągać.

Kleszcze przebywają nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach. Wszędzie tam, gdzie są trawy i krzaki powinniśmy być czujni, gdyż jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Te pajęczaki są niesamowicie sprytne. Potrafią wyczuć ofiarę , która znajduje się nawet w odległości 20 metrów reagując na ruch, temperaturę ciała i zapach potu. Mimo tego, że kleszcze wbijają się głęboko w skórę, często nie zdajemy sobie sprawy, że zostaliśmy zaatakowani. To wszystko dzięki temu, że podczas wkłucia wprowadzana jest wydzielina zawierająca substancje znieczulające.


Ilustracja artykułu. Problem z potencją

Leki na potencję

Problemy z potencją nie są już tematem tabu. Mężczyźni mający problem, coraz częściej decydują się na farmakologiczną walkę o udane życie seksualne. Odkąd popularny lek na potencję stał się dostępny bez recepty, statystyki sprzedaży stale rosną.


Ilustracja artykułu. komputer i tabletki

Których leków szukamy w internecie najczęściej?

„Apteka na aptece, a leków brak” – z takim odzewem spotyka się rynek farmaceutyczny w przypadku leków trudno dostępnych. Pacjenci szukają leku w okolicznych aptekach, jednakże kiedy ta tradycyjna forma poszukiwań staje się bezskuteczna, to przechodzą do planu „b”. Jest nim wyszukanie leku w sieci.
Ilustracja artykułu. Farmaceuci

Wszystkie odsłony farmaceuty - pół żartem, pół serio.

Przeciętną aptekę odwiedza 42 600 pacjentów rocznie. Każdy z pacjentów wyrabia sobie własną opinię o farmaceucie, który podaje lek i udziela porad wszelakich. Spróbujemy na podstawie doświadczeń i opinii stworzyć typy farmaceutów, z którymi mamy do czynienia. Uwaga! Do prezentowanych opisów prosimy podejść z przymrużeniem oka.


Ilustracja artykułu. alergia wiosną

Alergio, ach to TY!

Większość ludzi po zakończeniu sezonu jesienno-zimowego bierze głęboki oddech, ponieważ ocieplenie niesie za sobą spadek ilości infekcji, zwłaszcza gryp i przeziębień. Natomiast nie dla wszystkich okres wiosenno-letni oznacza zdrowotną sielankę. Najlepiej wiedzą o tym osoby uczulone na pyłki roślin. Wiosna oraz lato to pory roku, w których pylenie roślin wzrasta, powodując u wielu z nas nieprzyjemne, dokuczliwe dolegliwości.Ilustracja artykułu. Leki i żywność

Jak poprawnie spożywać leki – na czczo, czy po posiłku?

Kwestia właściwego spożywania leków: przed lub po posiłku, jest problematyczna. Spotkać można zarówno zwolenników spożywania leków na czczo, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby połknąć tabletki na „pusty żołądek”. Każda z tych grup będzie miała trochę racji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy przyjmujesz swój lek poprawnie. Każdorazowo, w razie wątpliwości poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.


Ilustracja artykułu. Zalety przyjmowania probiotyków

Probiotyk a prebiotyk – kiedy i jak stosować?

Już w czasach starożytnych zauważono korzystne działanie na człowieka fermentowanych napojów mlecznych, takich jak kefir czy jogurt. Jednak dopiero w XVIII w. odkryto, że za ten korzystny efekt odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego, czyli bakterie probiotyczne. Od tego czasu wiedza o tych mikroorganizmach bardzo się poszerzyła. Znacząco wzrosła również świadomość o pozytywnych rezultatach wspierania antybiotykoterapii przez priobiotyki. Zarówno lekarz i jak farmaceuta sugerują, żeby te dwa preparaty lecznicze były zawsze stosowane razem.


Ilustracja artykułu. Zdjęcie apteczki

Czy Twoja domowa apteczka jest dobrze wyposażona?

Ponieważ wypadki i choroby dopadają nas niezapowiedzianie, warto działać prewencyjnie poprzez kompletne wyposażenie domowej apteczki. Mając w zanadrzu zestaw materiałów potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, będziemy mogli działać skuteczniej.Ilustracja artykułu. Dziecko gorączkuje

Gorączka u dziecka – jak pomóc, a nie zaszkodzić?

Gorączka u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Ważne, żeby być na nią odpowiednio przygotowanym - mieć w domowej apteczce termometr i leki pomagające obniżyć temperaturę. Wybór i dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.


Ilustracja artykułu. Lekarz wypisuje receptę

Wszystko, co powinniście wiedzieć o realizacji recept.

Recepta jest pisemnym zleceniem lekarskim, które stanowi dla apteki podstawę do przygotowania lub wydania gotowych leków. Jest dokumentem, który farmaceuta powinien archiwizować 5 lat. Pacjent musi wiedzieć, że receptę należy szanować – nie można po niej pisać, zwłaszcza na awersie (przód recepty – strona, na której są dane pacjenta i wypisane leki), gdyż to zdyskwalifikuje refundację leków.Ilustracja artykułu. Matka przytula dziecko i sprawdza mu temperaturę ciała. Dziewczynka wygląda na osłabioną i śpiącą.

Dziecko znowu chore? Matko, zorganizuj się!

Pewnie jak każda mama, marzysz o zdrowiu dla swojej pociechy. Dbasz o odpowiednie odżywianie, witaminową suplementację i ruch. Niestety, nie wyeliminujesz chorób całkowicie. Każda infekcja wiąże się ze stresem i zmęczeniem was obojga. Przy dobrej organizacji oraz opracowaniu strategii postępowania podczas choroby malucha, będzie Ci o wiele łatwiej przebrnąć przez ten trudny czas.


Ilustracja artykułu. Małżeństwo seniorów spędza czas przed komputerem

Seniorze, masz 4 kroki do apteki

Placówki coraz częściej umożliwiają e-rejestrację oraz prowadzą e-konta zdrowia. W planach są elektroniczne recepty i e-dokumentacja. Zmiany dotyczą również zakupu leków – coraz częściej wyszukuje się ich w internecie. Nasuwa się pytanie, jak z nowościami technologicznymi na rynku medycznym poradzą sobie Seniorzy.