Trudno dostępny w aptekach

 

Tobrexan krople do oczu, roztwór | 3 mg/ml | 5 ml | butelka


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Tobramycinum
Podmiot odpowiedzialny: NOVARTIS POLAND SP. Z O.O.



Opis produktu Tobrexan

Kiedy stosujemy lek Tobrexan?

Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i jego przydatków u dorosłych i dzieci w wieku 1 roku lub powyżej, wywołanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę (patrz punkt 5.1).


Jaki jest skład leku Tobrexan?

Jeden ml kropli do oczu zawiera 3 mg tobramycyny (Tobramycinum) Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Tobrexan?

Nadwrażliwość na tobramycynę lub którykolwiek ze składników pomocniczych produktu.


Tobrexan – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

W badaniach klinicznych z udziałem 137 pacjentów, krople do oczu Tobrexan podawane były w monoterapii dwa do czterech razy na dobę przez okres do 13 dni. Działania niepożądane związane z produktem Tobrexan mogą wystąpić u około 2,2% pacjentów, jednakże w badaniu tym tylko 1,5% pacjentów przerwało swój udział z powodu niepożądanych działań produktu Tobrexan. W badaniach klinicznych nie stwierdzono żadnych poważnych, ocznych ani ogólnoustrojowych, działań niepożądanych związanych z produktem Tobrexan. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane z leczeniem dotyczyły objawów ocznych reakcji uczuleniowych, takich jak świąd, przekrwienie, łzawienie, z których każde występowało w 1,5% przypadków.

W czasie badań klinicznych z użyciem produktu Tobrexan zgłaszano następujące objawy niepożądane, które uznano za z pewnością, prawdopodobnie lub być może związane z leczeniem. Występowanie wszystkich objawów niepożądanych sklasyfikowano jako częste (1,5% wszystkich) lub niezbyt częste (0,7% wszystkich).

Zaburzenia oka

Częste:

Świąd

Przekrwienie gałki ocznej Łzawienie Niezbyt częste:

Oczne reakcje uczuleniowe Wydzielina w obrębie oka Dyskomfort w obrębie oka Obrzęk spojówek Obrzęk powiek Rumień powiek

Zaburzenia funkcjonalne powiek

Zaburzenia ogólnoustrojowe

Podczas badań klinicznych nie stwierdzono ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem kropli do oczu Tobrexan.


Tobrexan - dawkowanie leku

Dawkowanie

Do stosowania do oka

Krople do oczu Tobrexan należy podawać po jednej kropli do worka spojówkowego dwa razy na dobę (rano i wieczorem) przez 7±1 dni. W przypadku zakażeń o ciężkim przebiegu: pierwszego dnia cztery zakroplenia w ciągu dnia. Później zakraplać do każdego oka po jednej kropli dwa razy w ciągu dnia aż do zakończenia okresu leczenia trwającego 7±1 dni.

W przypadku jednoczesnego leczenia innymi miejscowo działającymi lekami oftalmologicznymi należy zachować przerwę 5-10 minut pomiędzy podaniem kolejnych produktów.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku

Nie ma potrzeby dostosowania dawkowania u osób w podeszłym wieku.

Dzieci i młodzież

Produkt leczniczy Tobrexan krople do oczu może być stosowany u dzieci w wieku od 1roku i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Aktualnie dostępne dane przedstawiono w punkcie 5.1. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktu u dzieci poniżej 1roku i nie są dostępne żadne dane na temat takiego stosowania produktu.

Stosowanie u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Stosowanie tobramycyny do oczu powoduje bardzo małe działanie ogólnoustrojowe. W przypadku jednoczesnego ogólnoustrojowego leczenia antybiotykami aminoglikozydowymi, w celu zapewnienia właściwego poziomu terapeutycznego, należy zwrócić uwagę na monitorowanie całkowitego stężenia antybiotyku w surowicy.

Sposób podawania

Aby zapobiec zakażeniu końcówki kroplomierza i roztworu, należy zachować ostrożność i nie dotykać końcówką kroplomierza powiek, otaczających tkanek ani żadnych powierzchni. Butelkę należy dokładnie zakręcać, kiedy nie jest używana.


Tobrexan – jakie środki ostrożności należy zachować?

Tylko do miejscowego stosowania do oczu. Nie do wstrzykiwań do gałki ocznej.

U niektórych pacjentów miejscowe stosowanie antybiotyków aminoglikozydowych może powodować podrażnienie. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji lub nadwrażliwości należy przerwać leczenie produktem.

Podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, długotrwałe używanie może spowodować nadmierny rozwój organizmów opornych, włącznie z grzybami. W przypadku wystąpienia nadkażenia należy rozpocząć odpowiednie leczenie.

Soczewki kontaktowe

Nie ma badań dotyczących stosowania kropli do oczu Tobrexan u osób używających soczewek kontaktowych. Ponieważ środek konserwujący, bromek benzododecyniowy może być wchłaniany przez miękkie soczewki, pacjenci muszą wyjmować soczewki kontaktowe przed zastosowaniem produktu Tobrexan i zachować odstęp co najmniej 15 minut od zakroplenia leku do założenia soczewek kontaktowych.


Przyjmowanie leku Tobrexan w czasie ciąży

Ciąża

Doświadczenie kliniczne ze stosowaniem tobramycyny u kobiet ciężarnych jest ograniczone. Dane z badań eksperymentalnych na zwierzętach nie wskazują na zwiększone ryzyko toksycznego oddziaływania na płód. Opisano przypadki uszkodzenia nerwu słuchowego i głuchoty spowodowane ogólnoustrojowym leczeniem antybiotykami aminoglikozydowymi. Ponieważ wchłanianie ogólnoustrojowe po miejscowym zakropleniu do oka jest małe, ryzyko przy stosowaniu produktu Tobrexan oceniane jest jako małe. Przepisując krople do oczu Tobrexan należy jednak mieć na uwadze powyższe informacje.

Laktacja

Podczas leczenia ogólnoustrojowego tobramycyna przenika do pokarmu matki w ilości powodującej ryzyko oddziaływania na dziecko. Ponieważ wchłanianie ogólnoustrojowe po miejscowym zakropleniu do oka jest małe, ryzyko przy stosowaniu produktu Tobrexan oceniane jest jako małe, ale należy je rozważyć przepisując Tobrexan kobietom karmiącym piersią.


Charakterystyka produktu leczniczego Tobrexan

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Tobrexan z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Tobrexan z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Leki oftalmologiczne (do oczu)

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.