Everolimus Teva interakcje ulotka tabletki 10 mg 90 tabl.

Brak informacji o dostępności produktu

 

Everolimus Teva tabletki | 10 mg | 90 tabl.


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę
Substancja czynna: Everolimusum
Podmiot odpowiedzialny: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.



Opis produktu Everolimus Teva

Kiedy stosujemy lek Everolimus Teva?

Zaawansowany rak piersi z ekspresj ą receptorów hormonalnych

Produkt leczniczy Everolimus Teva jest wskazany w leczeniu zaawansowanego raka piersi z ekspresj ą receptorów hormonalnych, bez nadekspresji HER2/neu, w skojarzeniu z eksemestanem u kobiet po menopauzie bez objawowego zajęcia narządów wewnętrznych, po wystąpieniu wznowy lub progresji po leczeniu niesteroidowym inhibitorem aromatazy.

Nowotwory neuroendokrynne układu pokarmowego lub płuc

Everolimus Teva jest wskazany w leczeniu nieoperacyjnych lub z przerzutami, wysoko zróżnicowanych (stopień G1 lub G2), hormonalnie nieczynnych nowotworów neuroendokrynnych układu pokarmowego lub płuc u dorosłych pacjentów z chorobą o przebiegu postępuj ącym (patrz CHPL : punkt 4.4 i 5.1).

Rak nerkowokomórkowy

Everolimus Teva jest wskazany w leczeniu pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym , u których postęp choroby nastąpił w trakcie lub po przebytej terapii anty- VEGF (czynnik wzrostu

śródbłonka naczyniowego).


Jaki jest skład leku Everolimus Teva?

Każda tabletka zawiera 2,5 mg ewerolimusu .

Każda tabletka zawiera 5 mg ewerolimusu .

Każda tabletka zawiera 7,5 mg ewerolimusu .

Każda tabletka zawiera 10 mg ewerolimusu .

Substancja pomocnicza o znanym działaniu:

Każda tabletka zawiera 74 mg laktozy.

Każda tabletka zawiera 149 mg laktozy. Każda tabletka zawiera 223 mg laktozy.

Każda tabletka zawiera 297 mg laktozy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz CHPL : punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Everolimus Teva?

Nadwrażliwość na substancję czynną, na inne pochodne rapamycyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w CHPL w punkcie 6.1.


Everolimus Teva – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Podsumowanie profilu bezpieczeństwa

Profil bezpieczeństwa jest oparty o dane zgromadzone od 2 672 pacjentów bior ących udział w dziesięciu badaniach klinicznych z zastosowaniem ewerolimusu , w sk ład których wchodziło pięć randomizowanych , z podwójnie zaślepioną próbą, kontrolowanych placebo badań III fazy oraz pięć otwartych badań I fazy i II fazy w ramach zatwierdzonych wskazań.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (występującymi > 1/10) zgromadzonymi z danych dotycz ących bezpieczeństwa stosowania są (w malej ącej kolejności): zapalenie jamy ustnej, wysypka, zmęczenie, biegunka, zakażenia, mdłości, zmniejszenie apetytu, niedokrwistość, zaburzenie smaku, zapalenie płuc, obrzęk obwodowy, hiperglikemia, osłabienie, świąd, zmniejszenie wagi ciała, hipercholesterolemia, krwawienie z nosa, kaszel i ból głowy.

Najczęstsze działania niepożądane stopnia 3-4 (częstość występowania > 1/100 do < 1/10) to zapalenie jamy ustnej, niedokrwistość, hiperglikemia, zakażenia, zmęczenie, biegunka, zapalenie płuc, osłabienie, małopłytkowość, neutropenia , duszność, białkomocz, limfopenia , krwotoki, hipofosfatemia , wysypka, nadciśnienie, zapalenie płuc, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej (ALT), zwiększenie aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AST) i cukrzyca. Nasilenie działań niepożądanych stopniowano wg CTCAE , wersja 3.0 i 4.03.

Tabelaryczny spis działań niepożądanych

W Tabeli 3 przedstawiono częstość występowania działań niepożądanych na podstawie zbiorczych danych w łącznej populacji ocenianej pod względem bezpieczeństwa. Działania niepożądane zostały przedstawione zgodnie z klasyfikacj ą układów i narządów MedDRA oraz klasyfikacj ą częstości. Kategorie częstości określone są zgodnie z następuj ąc ą konwencją: bardzo często (> 1/10); często (> 1/100 do < 1/10); niezbyt często (> 1/1 000 do < 1/100); rzadko (> 1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000). W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszaj ącym się nasileniem.

Tabela 3 Działanie niepożądane zgłoszone w badaniach klinicznych

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

Bardzo

Zakażenia 3, *

Zaburzenia krwi i układu ch łonnego

Bardzo

Niedokrwistość

Często

Małopłytkowość, neutropenia , leukopenia, limfopenia

Niezbyt

Pancytopenia

Rzadko

Wybiórcza aplazja czerwonokrwinkowa

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt

Nadwrażliwość

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Bardzo

Zmniejszenie apetytu, hiperglikemia, hypercholesterolemia

Często

Hipertriglicerydemia, hipofosfatemia , cukrzyca, hiperlipidemia, hipokaliemia, odwodnienie, hipokalcemia

Zaburzenia psychiczne

Często

Bezsenność

Zaburzenia układu nerwowego

Bardzo

Zaburzenia smaku, ból głowy

Niezbyt

Brak smaku

Zaburzenia oka

Często

Obrzęk powiek

Niezbyt

Zapalenie spojówek

Zaburzenia serca

Niezbyt

Zastoinowa niewydolność serca

Zaburzenia naczyniowe

Często

Krwotok b , nadciśnienie

Niezbyt

Nagłe zaczerwienie zwłaszcza twarzy, zakrzepica żył głębokich

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Bardzo

Zapalenie płuc c , krwawienie z nosa, kaszel

Często

Duszność

Niezbyt

Krwioplucie, zatorowość płucna

Rzadko

Zespół ostrej niewydolności oddechowej

Zaburzenia żołądka i jelit

Bardzo

Zapalenie jamy ustnej d , biegunka, mdłości

Często

Wymioty, suchość jamy ustnej, ból brzucha, zapalenie błon śluzowych, ból jamy ustnej, niestrawność, utrudnienia połykania

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Często

Zwiększona aktywność aminotransferazy asparaginianowej , zwiększona aktywność aminotransferazy alaninowej

Zaburzenia sk óry i tkanki podskórnej

Bardzo

Wysypka, świąd

Często

Suchość sk óry, zmiany w obrębie paznokci, łysienie o łagodnym nasileniu, trądzik, rumień, łamliwość paznokci, zespół ręka-stopa, złuszczanie sk óry,

Rzadko

Obrzęk naczynioruchowy

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Często

Ból stawów

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Często

Białkomocz*, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, niewydolność nerek*

Niezbyt

Zwiększona częstość oddawania moczu w ciągu dnia, ostra niewydolność nerek*

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Często

Nieregularne miesiączkowanie e

Niezbyt

Brak miesiączki e

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Bardzo

Zmęczenie, osłabienie, obrzęk obwodowy

Często

Gorączka

Niezbyt

Ból w klatce piersiowej nie pochodzenia sercowego, utrudnione gojenie się ran

Badania diagnostyczne

Bardzo

Zmniej szenie masy ciała

patrz CHPL : także podpunkt „Opis wybranych działań niepożądanych"

a

W tym wszystkie działania uwzględnione w klasyfikacji "zakażenia i zarażenia pasożytnicze", w tym (często) zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego; (niezbyt często) zapalenie oskrzeli, półpasiec, posocznica, ropnie i pojedyncze przypadki zakażeń oportunistycznych [np.aspergiloza, kandydoza, pneumocystozowe zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis jirovecii ( carinii ) ( PJP , PCP ) i zapalenie wątroby typu B (patrz CHPL : także punkt 4.4)] oraz (rzadko) wirusowe zapalenie mięśnia sercowego

b

W tym inne krwawienia z różnych miejsc niewymienione osobno

c

W tym (często) zapalenie płuc, śródmiąższowe zapalenie płuc, nacieki w płucach i (rzadko) krwotok do pęcherzyków płucnych, reakcje toksyczne ze strony płuc, zapalenie pęcherzyków płucnych

d

W tym (bardzo często) zapalenie jamy ustnej, (często) aftowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenie jamy ustnej i j ęzyka i (niezbyt często) ból j ęzyka, zapalenie j ęzyka

e

Częstość w oparciu o liczbę kobiet w wieku od 10 do 55 lat w danych zbiorczych

Opis wybranych działań niepożądanych

W badaniach klinicznych oraz na podstawie zgłoszeń spontanicznych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu, podawanie ewerolimusu wiązano z ciężkimi przypadkami reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B, włącznie z przypadkami prowadzącymi do zgonu. Reaktywacja zakażenia jest spodziewanym działaniem w okresie występowania immunosupresji.

W badaniach klinicznych oraz na podstawie zgłoszeń spontanicznych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu, stwierdzono związek ewerolimusu z przypadkami niewydolności nerek (włącznie z przypadkami prowadzącymi do śmierci) i białkomoczem. Zaleca się kontrolowanie czynności nerek (patrz CHPL : punkt 4.4).

W badaniach klinicznych i na podstawie zgłoszeń spontanicznych zebranych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu, podawanie ewerolimusu wiązano z przypadkami braku miesiączki (wtórnego braku miesiączki i innych zaburzeń menstruacyjnych).

W badaniach klinicznych i spontanicznych doniesieniach po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu stwierdzono związek ewerolimusu z przypadkami pneumocystozowego zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis jirovecii ( carinii ) ( PJP , PCP ), z których część zakończyła się zgonem pacjenta (patrz CHPL : punkt 4.4).

W badaniach klinicznych i spontanicznych doniesieniach po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu zgłaszano występowanie obrzęku naczynioruchowego, wraz z jednoczesnym stosowaniem inhibitorów ACE i bez (patrz CHPL : punkt 4.4).

Osoby w podeszłym wieku

W łączonej populacji, ocenianej pod względem bezpieczeństwa, 37% pacjentów leczonych ewerolimusem było w wieku > 65 lat. Liczba pacjentów, u których wystąpiły działania niepożądane prowadz ące do zakończenia leczenia była wyższa w grupie pacjentów w wieku > 65 lat (20% vs .

13%). Najczęstszymi działaniami niepożądanymi prowadzącymi do zakończenia leczenia były: zapalenie płuc (w tym choroba śródmiąższowa płuc), zapalenie jamy ustnej, uczucie zmęczenia i duszność.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu waż ne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania

Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309,e-mail: ndl @urpl.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.


Everolimus Teva - dawkowanie leku

Leczenie produktem leczniczym Everolimus Teva powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Dawkowanie

W celu umożliwienia odpowiedniego dawkowania, Everolimus Teva jest dostępny w postaci tabletek w dawkach 2.5 mg, 5 mg, 7.5 mg i 10 mg.

Zalecana dawka ewerolimusu wynosi 10 mg raz na dobę. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak długo obserwuje się korzyści kliniczne lub do wystąpienia objawów niemożliwej do zaakceptowania toksyczności.

W przypadku pominięcia dawki, nie należy przyjmować dodatkowej dawki, ale przyj ąć kolej ną dawkę o zwykłej porze.

Dostosowanie dawkowania ze względu na działania niepożądane

W przypadku wystąpienia poważnych i (lub) niemożliwych do zaakceptowania działań niepożądanych, może wystąpić konieczność zmniejszenia dawkowania i (lub) tymczasowego przerwania leczenia produktem leczniczym Everolimus Teva. Dostosowanie dawki zazwyczaj nie jest wymagane w przypadku działań niepożądanych 1. stopnia. Jeżeli konieczne jest zmniejszenie dawki, zalecana dawka to 5 mg na dobę i nie może być mniejsza niż 5 mg na dobę.

W Tabeli 1 zestawiono zalecenia dotycz ące dostosowania dawki w przypadku różnych działań niepożądanych (patrz CHPL : także punkt 4.4).

Tabela 1 Zalecenia dotycz ące dostosowania dawki produktu leczniczego Everolimus Teva

Działanie niepożądane

Nasilenie 1

Zalecenia dotycz ące dostosowania dawki produktu leczniczego Everolimus Teva

 

Nieinfekcyjne zapalenie płuc

2. stopień

Rozważyć przerwanie leczenia, aż do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia.

Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

Zakończyć leczenie, jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu 4 tygodni.

 

3. stopień

Przerwać leczenie do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia.

Rozważyć wznowienie leczenia w dawce 5 mg. Jeśli toksyczność 3. stopnia wystąpi ponownie, należy rozważyć zakończenie leczenia.

 

4. stopień

Zakończyć leczenie.

 

Zapalenie jamy ustnej

2. stopień

Okresowo przerwać podawanie leku aż do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia. Wznowić leczenie w

tej samej dawce.

W przypadku nawrotu zapalenia jamy ustnej 2. stopnia przerwać podawanie produktu leczniczego, aż do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia.

Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

 
 

3. stopień

Okresowo przerwać podawanie produktu leczniczego, aż do złagodzenia objawów do < 1 stopnia.

Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

4. stopień

Zakończyć leczenie.

Inne niehematologicz ne objawy toksyczności (z wyjątkiem zaburzeń

metabolicznych)

2. stopień

Jeśli objawy toksyczności są tolerowane, nie ma konieczności dostosowania dawki.

Jeśli objawy toksyczności nie są tolerowane, należy okresowo przerwać leczenie, aż do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia. Wznowić leczenie w tej samej dawce.

Jeśli objawy toksyczności 2. stopnia wystąpią ponownie, należy przerwać leczenie, aż do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia. Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

3. stopień

Okresowo przerwać leczenie, aż do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia.

Rozważyć wznowienie leczenia w dawce 5 mg. Jeśli toksyczność 3. stopnia wystąpi ponownie, należy rozważyć zakończenie leczenia.

4. stopień

Zakończyć leczenie.

Zaburzenia metaboliczne (np.

hiperglikemia dyslipidemia )

2. stopień

Brak konieczności dostosowania dawki.

3. stopień

Okresowo przerwać leczenie. Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

4. stopień

Zakończyć leczenie.

Trombocytopenia

2.

stopień

(< 75, > 50x10 9 /l)

Okresowo przerwać leczenie, aż do czasu złagodzenia objawów do < 1 stopnia (> 75x10 9 /l). Wznowić leczenie w tej samej dawce.

3. i 4.

stopień

(< 50x10 9 /l)

Okresowo przerwać leczenie, aż do złagodzenia objawów do < 1 stopnia (> 75x10 9 /l). Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

Neutropenia

2. stopień

(> 1x10 9 /l)

Brak konieczności dostosowania dawki.

3.

stopień

(< 1, > 0,5x10 9 /l)

Okresowo przerwać leczenie, aż do czasu złagodzenia objawów do < 2 stopnia (> 1x10 9 /l). Wznowić leczenie w tej samej dawce.

4. stopień

(< 0,5x10 9 /l)

Okresowo przerwać leczenie, aż do czasu złagodzenia objawów do < 2 stopnia (> 1x10 9 /l). Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

Gorączka neutropenicz na

3. stopień

Okresowo przerwać leczenie, aż do czasu złagodzenia objawów do < 2 stopnia (> 1,25x10 9 /l) i ustąpienia gorączki. Wznowić leczenie w dawce 5 mg.

4. stopień

Zakończyć leczenie.

1

 Stopniowanie nasilenia objawów według National Cancer Institute (NCI)

Common Terminology Criteria for Adverse Events ( CTCAE ) wersja 3.0

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku (> 65 lat)

Dostosowanie dawkowania nie jest konieczne (patrz CHPL : punkt 5.2).

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Dostosowanie dawkowania nie jest konieczne (patrz CHPL : punkt 5.2).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

- Łagodne zaburzenia czynności wątroby (A wg skali Child-Pugh) - zalecana dawka to 7,5 mg na dobę.

- Umiarkowane zaburzenia czynności wątroby (B wg skali Child-Pugh) - zalecana dawka to 5 mg na dobę.

- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby (C wg skali Child-Pugh) - stosowanie leku Everolimus Teva jest zalecane tylko wtedy, kiedy pożądane korzyści z leczenia przewyższają ryzyko. W takiej sytuacji nie należy przekraczać dawki 2,5 mg na dobę.

Jeśli w trakcie leczenia stan wątroby pacjenta (wg skali Child-Pugh) ulegnie zmianie, dawkowanie należy dostosować (patrz CHPL : także punkty 4.4 i 5.2).

Dzieci i młodzież

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Everolimus Teva u dzieci w wieku 0 do 18 lat. Dane nie są dostępne.

Sposób podawania

Everolimus Teva powinien być podawany doustnie, raz na dobę o tej samej porze, z posiłkiem lub bez (patrz CHPL : punkt 5.2). Everolimus Teva w postaci tabletek należy połykać w całości popijaj ąc szklanką wody. Tabletek nie należy żuć ani rozgryzać.


Everolimus Teva – jakie środki ostrożności należy zachować?

Nieinfekcyjne zapalenie płuc

Nieinfekcyjne zapalenie płuc jest efektem klasowym pochodnych rapamycyny , w tym ewerolimusu . Przypadki wystąpienia nieinfekcyjnego zapalenia płuc (m.in. śródmiąższowego zapalenia płuc) były często zgłaszane u pacjentów przyjmuj ących ewerolimus (patrz CHPL : punkt 4.8). Niektóre przypadki były niekiedy ciężkie, a w rzadkich przypadkach, choroba prowadziła do śmierci. Rozpoznanie nieinfekcyjnego zapalenia płuc należy rozważyć u pacjentów z niespecyficznymi objawami przedmiotowymi i podmiotowymi ze strony układu oddechowego, takimi jak niedotlenienie, wysięk do opłucnej, kaszel lub duszność oraz u pacjentów, u których wykluczono, za pomocą odpowiednich metod diagnostycznych, zakaź ne , nowotworowe lub niemedyczne przyczyny występuj ących objawów. W diagnostyce różnicowej nieinfekcyjnego zapalenia płuc należy wykluczyć zakażenia oportunistyczne, takie jak pneumocystozowe zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis jiroveci ( carinii ) ( PJP , PCP ) (patrz CHPL : punkt „Zakażenia" poniżej). Pacjentów należy poinformować o konieczności natychmiastowego zgłaszania nowych lub pogorszeniu istniej ących objawów ze strony układu oddechowego.

Jeżeli u pacjentów wystąpią zmiany w obrazie radiologicznym sugeruj ące nieinfekcyjne zapalenie płuc, a jednocześnie występuj ą nieliczne objawy kliniczne lub objawy nie występuj ą, podawanie produktu leczniczego Everolimus Teva można kontynuować bez konieczności zmiany dawkowania.

W przypadku wystąpienia objawów o umiarkowanym nasileniu (2. stopnia) lub ciężkim nasileniu (3. stopnia) wskazane może być podawanie kortykosteroidów, aż do momentu ustąpienia objawów klinicznych.

U pacjentów, u których konieczne jest podanie kortykosteroidów w leczeniu nieinfekcyjnego zapalenia płuc należy rozważyć profilaktykę pneumocystozowego zapalenia płuc ( PJP , PCP ).

Zakażenia

Ewerolimus ma właściwości immunosupresyjne i może zwiększać podatność pacjentów na zakażenia bakteryjne, grzybicze, wirusowe lub pierwotniakowe , w tym zakażenia patogenami oportunistycznymi (patrz CHPL : punkt 4.8). U pacjentów przyjmuj ących ewerolimus występowały zakażenia miejscowe i ogólnoustrojowe, w tym zapalenie płuc, inne zakażenia bakteryjne, inwazyjne zakażenia grzybicze,

takie jak aspergiloza, kandydoza lub pneumocystozowe zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis

jirovecii ( carinii ) ( PJP . PCP ) i zakażenia wirusowe, w tym reaktywacja wirusowego zapalenia wątroby typu B. Niektóre z wyżej wymienionych zakażeń charakteryzował ciężki przebieg (np. wystąpienie posocznicy, niewydolności oddechowej lub niewydolności wątroby), a część z nich prowadziła do śmierci.

Lekarze i pacjenci powinni być świadomi zwiększonego ryzyka wystąpienia zakażenia w trakcie leczenia produktem leczniczym Everolimus Teva. Przed rozpoczęciem podawania produktu leczniczego Everolimus Teva należy całkowicie wyleczyć wszystkie istniej ące zakażenia. Podczas podawania produktu leczniczego Everolimus Teva, należy uważnie obserwować, czy nie pojawiaj ą się podmiotowe i przedmiotowe objawy zakażenia: j eśli rozpoznano zakażenie, należy natychmiast rozpocząć właściwe leczenie i rozważyć przerwanie lub zaprzestanie podawania produktu leczniczego Everolimus Teva.

Jeżeli rozwinie się inwazyjne zakażenie grzybicze, należy natychmiast przerwać na stałe podawanie produktu leczniczego Everolimus Teva, a pacjentowi podać odpowiednie leki przeciwgrzybicze.

U pacjentów otrzymuj ących ewerolimus zgłaszano przypadki pneumocystozowego zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis jirovecii ( carinii ) ( PJP , PCP ), z których część zakończyła się zgonem pacjenta. Występowanie PJP / PCP może być związane z jednoczesnym stosowaniem kortykosteroidów lub innych leków immunosupresyjnych. Należy rozważyć profilaktykę PJP , PCP u pacjentów wymagaj ących jednoczesnego stosowania kortykosteroidów lub innych leków immunosupresyjnych.

Reakcje nadwrażliwości

U pacjentów stosuj ących ewerolimus obserwowano reakcje nadwrażliwości, obejmuj ące m. in. anafilaksję, duszność, nagłe zaczerwienienie zwłaszcza twarzy, ból w klatce piersiowej lub obrzęk naczynioruchowy (np. obrzęk dróg oddechowych lub j ęzyka z zaburzeniami oddychania lub bez tych zaburzeń) (patrz CHPL : punkt 4.3).

Jednoczesne stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny ( ACE )

U pacjentów leczonych jednocześnie inhibitorem ACE (np. ramiprylem ) może wystąpić zwiększone ryzyko obrzęku naczynioruchowego (np. obrzęk dróg oddechowych lub j ęzyka z zaburzeniami układu oddechowego lub bez zaburzeń) (patrz CHPL : punkt 4.5).

Owrzodzenie jamy ustnej

U pacjentów leczonych ewerolimusem obserwowano owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie jamy ustnej i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (patrz CHPL : punkt 4.8). W takich przypadkach zalecane jest leczenie miejscowe, należy jednak unikać stosowania płynów do płukania jamy ustnej zawieraj ących alkohol, nadtlenki, jod i wyciągi z tymianku, ponieważ mogą one zaostrzać objawy. Nie należy stosować leków przeciwgrzybiczych, jeżeli nie zdiagnozowano zakażenia grzybiczego (patrz CHPL : punkt 4.5).

Przypadki niewydolności nerek

U pacjentów leczonych ewerolimusem obserwowano przypadki niewydolności nerek (w tym ostrą niewydolność nerek), niektóre ze skutkiem śmiertelnym (patrz CHPL : punkt 4.8). Należy kontrolować czynność nerek szczególnie u pacjentów, u których występuj ą inne czynniki ryzyka, które dodatkowo mogą zaburzać czynność nerek.

Badania laboratoryjne Czynność nerek

Zgłaszano zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy, najczęściej niewielkie, i białkomocz (patrz CHPL : punkt 4.8). Zaleca się, aby przed rozpoczęciem podawania produktu leczniczego Everolimus Teva oraz okresowo w trakcie leczenia kontrolować czynność nerek, w tym stężenie azotu mocznikowego we krwi (BUN), stężenie białka w moczu i stężenie kreatyniny w surowicy.

Stężenie glukozy we krwi

Obserwowano przypadki hiperglikemii (patrz CHPL : punkt 4.8). Zaleca się, aby przed rozpoczęciem podawania produktu leczniczego Everolimus Teva oraz okresowo w trakcie leczenia kontrolować stężenie glukozy w surowicy na czczo. Częstsze kontrolowanie zaleca się, kiedy produkt leczniczy Everolimus Teva jest podawany jednocześnie z innymi produktami leczniczymi, które mogą spowodować hiperglikemię. Jeśli jest to możliwe, należy dążyć do uzyskania optymalnej kontroli glikemii przed rozpoczęciem podawania produktu leczniczego Everolimus Teva.

Stężenie lipidów we krwi

U pacjentów przyjmuj ących produkt leczniczy Everolimus Teva obserwowano przypadki dyslipidemii (w tym hipercholesterolemii i hipertriglicerydemii ). Zaleca się, aby przed rozpoczęciem podawania produktu leczniczego Everolimus Teva oraz okresowo w trakcie leczenia, kontrolować stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, a także zastosować odpowiednie leczenie.

Parametry hematologiczne

Zgłaszano zmniejszone stężenia hemoglobiny i liczby limfocytów, neutrofilii i płytek krwi (patrz CHPL : punkt 4.8). Zaleca się, aby przed rozpoczęciem podawania produktu leczniczego Everolimus Teva oraz okresowo w trakcie leczenia kontrolować wyniki morfologii krwi.

Hormonalnie czynne rakowiaki

W randomizowanym , podwójnie zaślepionym, wieloośrodkowym badaniu z udziałem pacjentów z hormonalnie czynnymi rakowiakami , ewerolimus w skojarzeniu z długo działaj ącym oktreotydem porównywano z placebo w skojarzeniu z długo działaj ącym oktreotydem . W badaniu nie uzyskano pierwszorzędowego punktu końcowego skuteczności (PFS, ang. progression free survival), a pośrednia analiza (OS, ang. overall survival) wykazała liczbową przewagę na korzyść grupy otrzymuj ącej placebo w skojarzeniu z długo działaj ącym oktreotydem . Z tego względu, bezpieczeństwo stosowania i skuteczność ewerolimusu u pacjentów z hormonalnie czynnymi rakowiakami nie zostały ustalone.

Czynniki prognostyczne w nowotworach neuroendokrynnych układu pokarmowego lub płuc U pacjentów z hormonalnie nieczynnymi nowotworami neuroendokrynnymi układu pokarmowego lub płuc i dobrymi wyjściowymi czynnikami prognostycznymi, np. guzem pierwotnym umiejscowionym w jelicie krętym i prawidłowymi wartościami chromograniny A lub bez zajęcia kości, należy dokonać indywidualnej oceny korzyści względem ryzyka przed rozpoczęciem leczenia produktem leczniczym Everolimus Teva. Odnotowano ograniczone dowody korzyści w zakresie PFS w podgrupie chorych na nowotwory neuroendokrynne wywodz ące się z jelita krętego (patrz CHPL : punkt 5.1).

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego podawania inhibitorów i induktorów CYP3A4 i (lub) wielolekowej pompy glikoproteiny P ( PgP ) z produktem leczniczym Everolimus Teva. Jeśli nie można uniknąć jednoczesnego podawania umiarkowanych inhibitorów lub induktorów CYP3A4 i (lub) PgP , należy rozważyć dostosowanie dawki produktu leczniczego Everolimus Teva w oparciu o przewidywane AUC (patrz CHPL : punkt 4.5).

Jednoczesne podawanie z silnymi inhibitorami CYP3A4 skutkuje dramatycznym zwiększeniem stężenia ewerolimusu w osoczu (patrz CHPL : punkt 4.5). Obecnie nie ma wystarczaj ących danych pozwalaj ących na dostosowanie dawkowania w takiej sytuacji. Dlatego jednoczesne podawanie produktu leczniczego Everolimus Teva i silnych inhibitorów nie jest zalecane.

Należy zachować ostrożność stosuj ąc produkt leczniczy Everolimus Teva w skojarzeniu z doustnymi substratami CYP3A4 o wąskim indeksie terapeutycznym z uwagi na możliwość wystąpienia interakcji. Jeśli produkt leczniczy Everolimus Teva jest podawany z doustnymi substratami CYP3A4 o wąskim indeksie terapeutycznym (np. pimozydem , terfenadyną, astemizolem , cisaprydem , chinidyną lub pochodnymi alkaloidów sporyszu), pacjenta należy monitorować w kierunku działań niepożądanych opisanych w drukach informacyjnych doustnych substratów CYP3A4 (patrz CHPL : punkt 4.5).

Zaburzenia czynności wątroby

Ekspozycja na ewerolimus była zwiększona u pacjentów z łagodnymi (A wg skali Child-Pugh), umiarkowanymi (B wg skali Child-Pugh) i ciężkimi (C wg skali Child-Pugh) zaburzeniami czynności wątroby (patrz CHPL : punkt 5.2).

Stosowanie produktu Everolimus Teva jest zalecane wyłącznie u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby (C wg skali Child-Pugh), j eśli potencjalna korzyść z leczenia przewyższa ryzyko (patrz CHPL : punkty 4.2 i 5.2).

Aktualnie brak dostępnych danych dotycz ących bezpieczeństwa lub skuteczności klinicznej potwierdzaj ących zalecenia dotycz ące dostosowania dawkowania w przypadku działań niepożądanych u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Szczepienia

Należy unikać podawania żywych szczepionek w trakcie leczenia produktem leczniczym Everolimus Teva (patrz CHPL : punkt 4.5).

Laktoza

Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występuj ącą dziedziczną nietolerancj ą galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp ) lub zespołem złego wchłaniania glukozygalaktozy.

Komplikacje związane z gojeniem się ran

Utrudnione gojenie się ran to efekt klasowy pochodnych rapamycyny , w tym ewerolimusu . Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania produktu leczniczego Everolimus Teva w okresie okołooperacyjnym.


Przyjmowanie leku Everolimus Teva w czasie ciąży

Kobiety w wieku rozrodczym/Antykoncepcja u mężczyzn i kobiet

Kobiety w wieku rozrodczym w trakcie przyjmowania ewerolimusu i w okresie do 8 tygodni po zakończeniu leczenia muszą stosować wysoce skuteczną antykoncepcj ę (np. doustną, iniekcyjną, lub implantowaną niezawieraj ącą estrogenów hormonalną metodę kontroli narodzin, antykoncepcj ę opartą na progesteronie, histerektomię, podwiązanie jajowodów, całkowitą abstynencję, metody barierowe, wkładkę wewnątrzmaciczną i (lub) sterylizacj ę kobiet /mężczyzn). W przypadku mężczyzn nie ma przeciwwskazań do poczęcia dziecka w trakcie leczenia ewerolimusem .

Ciąża

Nie ma wystarczaj ących danych na temat stosowania ewerolimusu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję, w tym działanie toksyczne na zarodek i płód (patrz CHPL : punkt 5.3). Potencjalne zagrożenie dla człowieka nie jest znane.

Nie zaleca się podawania ewerolimusu kobietom w ciąży i kobietom w okresie rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji.

Karmienie piersią

Brak danych na temat przenikania ewerolimusu do mleka kobiet karmi ących . U samic szczurów ewerolimus i (lub) jego metabolity z łatwością przenikają do mleka (patrz CHPL : punkt 5.3). Z tego względu kobiety przyjmuj ące ewerolimus nie powinny karmić piersią.

Płodność

Nie wiadomo, czy ewerolimus powoduje niepłodność u mężczyzn i kobiet, jednak u pacjentek obserwowano brak miesiączki (wtórny brak miesiączki i inne zaburzenia menstruacyjne) i związane z tym zaburzenia równowagi hormonu luteinizuj ącego ( LH )/hormonu folikulotropowego (FSH). Na podstawie obserwacji nieklinicznych stwierdza się możliwość upośledzenia płodności mężczyzn i kobiet w trakcie podawania ewerolimusu (patrz CHPL : punkt 5.3).


Charakterystyka produktu leczniczego Everolimus Teva

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Everolimus Teva z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Everolimus Teva z żywnością

Interakcje tego leku z żywnością mogą wpływać na ograniczenie skuteczności leczenia.

Poniżej znajduje się lista znanych nam interakcji tego leku z żywnością.

Interakcja bardzo istotna

Dotyczy leków
Everolimus Teva

Cytrusy

Flawonoidy (naryngenina) i furanokumaryny (6,7,-dihydroksybergamotyna) zawarte w soku grejpfrutowym hamują aktywność izoenzymu CYP3A4 odpowiedzialnego za metabolizm ewerolimusu. Może to spowodować wzrost stężenia tego leku we krwi, a tym samym ryzyka działań niepożądanych. W czasie przyjmowania leku należy ograniczyć spożycie grejpfrutów i soku grejpfrutowego oraz nie popijać nim leków.


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.