Akineton interakcje ulotka tabletki 2 mg 50 tabl.

Trudno dostępny w aptekach

 

Akineton tabletki | 2 mg | 50 tabl.


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę | import równoległy
Substancja czynna: Biperideni hydrochloridum
Podmiot odpowiedzialny: DELFARMA SP. Z O.O.



Ten produkt występuje w więcej niż jednym opakowaniu.
Aby wybrać opis innego opakowania tego produktu, kliknij tutaj.


Opis produktu Akineton

Kiedy stosujemy lek Akineton?

- Leczenie sztywności mięśniowej, drżenia i spowolnienia ruchowego w przebiegu choroby Parkinsona.

- Leczenie zaburzeń motorycznych w zespołach pozapiramidowych: parkinsonowskich i dystonicznych,, wywołanych przez neuroleptyki i podobnie działające preparaty, np. wczesnych dyskinez, akatyzji i objawów parkinsonowskich.

- Leczenie innych pozapiramidowych zaburzeń ruchowych, w tym dystonii uogólnionej i odcinkowej, np. zespołu Meige"a, kurczu powiek (Blepharospasmus) lub spastycznego kręczu karku (Torticollis spasmodicus).


Jaki jest skład leku Akineton?

1 tabletka zawiera 2 mg biperydenu chlorowodorku, co odpowiada 1,8 mg biperydenu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Akineton?

- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

- Jaskra z wąskim kątem przesączania.

- Mechaniczne zwężenia w obrębie przewodu pokarmowego.

- Przerost okrężnicy ( megacolon).

- Niedrożność jelit.


Akineton – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Działania niepożądane występują przede wszystkim na początku leczenia i w przypadku zbyt szybkiego zwiększania dawek.

Zaburzenia układu immunologicznego:

Reakcje nadwrażliwości oraz w pojedynczych przypadkach skórne reakcje alergiczne.

Zaburzenia układu nerwowego:

Uczucie zmęczenia, zawroty głowy, senność, szczególnie w przypadku większych dawek: uczucie niepokoju, lęk, pobudzenie, euforia, splątanie. Niekiedy zaburzenia pamięci. Rzadko majaczenia, halucynacje, nerwowość, bóle głowy, bezsenność. Odnotowano przejściowe skrócenie snu REM (faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych), polegające na wydłużeniu czasu do momentu osiągnięcia tej fazy i procentowym zmniejszeniu udziału tej fazy w całym śnie. W pojedynczych przypadkach obserwowano dyskinezy, ataksję, kurcze mięśniowe i zaburzenia mowy.

Pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego jest częste u pacjentów z zaburzeniami czynności mózgu i może wymagać zmniejszenia dawki.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Czasem mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu, szczególnie u pacjentów z powiększeniem gruczołu krokowego (zaleca się wtedy zmniejszenie dawki), rzadziej zatrzymanie moczu (antidotum: karbachol).

Zaburzenia oka

Zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic (i mydriasis ) ze zwiększoną wrażliwością na światło, Ze względu na możliwość wystąpienia jaskry z zamkniętym kątem przesączania, należy regularnie kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Zaburzenia serca

Tachykardia, bardzo rzadko również bradykardia.

Po podaniu pozajelitowym może wystąpić zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Zaparcia, zaburzenia żołądkowe, nudności.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Suchość błony śluzowej jamy ustnej, czasem z zapaleniem przyusznic (parotitis), obrzęk gruczołów ślinowych, zmniejszenie wydzielania potu.

W pojedynczych przypadkach odnotowano nadużywanie i uzależnienie od biperydenu, co ma związek z obserwowanym działaniem biperydenu, poprawiającym nastrój i wywołującym euforię.


Akineton - dawkowanie leku

Dawkowanie:

Dawkowanie ustala się indywidualnie.

Czas stosowania zależy od rodzaju i przebiegu choroby.

Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki, a następnie zwiększać ją stopniowo do uzyskania dawki najkorzystniejszej dla pacjenta, w zależności od efektu terapeutycznego i działań niepożądanych.

Choroba Parkinsona

Zalecana dawka początkowa w leczeniu choroby Parkinsona wynosi 2 razy "/i tabletki na dobę (2 mg biperydenu chlorowodorku na dobę). Dawka może być zwiększana o 2 mg na dobę. Dawka podtrzymująca, wynosi 14-2 tabletki, stosowana 3-4 razy na dobę (co odpowiada 3-16 mg biperydenu chlorowodorku na dobę). Maksymalna dawka dobowa wynosi 16 mg biperydenu chlorowodorku (co odpowiada 8 tabletkom na dobę).

Objawy pozapiramidowe wywołane przez inne preparaty

W leczeniu objawów pozapiramidowych spowodowanych innymi preparatami, w terapii

skojarzonej z neuroleptykami, stosuje się 14-2 tabletki, od 1 do 4 razy na dobę (co odpowiada 1-16 mg biperydenu chlorowodorku na dobę) w zależności od nasilenia objawów.

Inne poz a piramidowe zaburzenia ruchowe

Dostosowanie dawki powinno być odbywać się powoli, poprzez stopniowe, w odstępach tygodniowych, zwiększanie dawki początkowej 2 mg, aż do osiągnięcia maksymalnej tolerowanej dawki dobowej, która może być wielokrotnie większa od maksymalnych dawek dobowych, stosowanych w innych wskazaniach.

Dzieci: Cod 3 do 15 laf)

W leczeniu objawów pozapiramidowych wywołanych innymi preparatami, w terapii skojarzonej z neuroleptykami, podaje się od 1 do 3 razy na dobę 14-1 tabletki (co odpowiada 1-6 mg biperydenu chlorowodorku na dobę).

Uwaga:

W sytuacji, gdy konieczne jest szybkie działanie preparatu, należy zastosować postać w iniekcji.

Sposób podawania:

Tabletki preparatu Akineton można dzielić. Zażywać najlepiej w trakcie lub po posiłku, popijając odpowiednio dużą ilością płynu.

Ryzyko niepożądanych działań ze strony przewodu pokarmowego jest zmniejszone, jeżeli preparat zażywa się bezpośrednio po posiłku.

Czas stosowania zależy od rodzaju i przebiegu choroby. Leczenie może mieć przebieg krótkotrwały np. w leczeniu objawów pozapiramidowych, wywołanych przez inne preparaty (szczególnie u dzieci) lub długotrwały (np. w leczeniu choroby Parkinsona)

Należy unikać nagłego przerwania stosowania preparatu. W przypadku planowanego zakończenia leczenia biperydenem, dawkę preparatu należy zmniejszać stopniowo.


Akineton – jakie środki ostrożności należy zachować?

Na początku leczenia oraz, gdy dawka jest zwiększana zbyt szybko, występują działania niepożądane preparatu.

Szczególną ostrożność zaleca się podczas stosowania u pacjentów starszych, zwłaszcza z organicznymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego pochodzenia naczyniowego lub z powodu zwyrodnienia ze względu na częstą, nadmierną wrażliwość nawet na terapeutyczne dawki preparatu w tych grupach pacjentów.

Oprócz przypadków zagrożenia życia, należy unikać nagłego odstawienia preparatu, ze względu na ryzyko nawrotu choroby.

Preparaty przeciwcholinergiczne działające ośrodkowo, jak biperyden, mogą powodować zwiększone ryzyko występowania napadów drgawkowych. U pacjentów ze zwiększoną predyspozycją do występowania zaburzeń układu nerwowego preparat biperyden należy stosować ostrożnie (patrz punkt 4.8).

W pojedynczych przypadkach, szczególnie u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego, biperyden może powodować zaburzenia układu moczowego, najczęściej zatrzymanie moczu.

Pacjenci z zatrzymaniem moczu powinni przed każdym zastosowaniem preparatu opróżnić pęcherz moczowy.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując biperyden w przypadku: gruczolaka gruczołu krokowego z resztkowym zaleganiem moczu, zatrzymania moczu, miastenii, w przypadku schorzeń mogących prowadzić do ciężkiej tachykardii oraz u kobiet w ciąży (patrz punkt 4.6).

Należy regularnie sprawdzać ciśnienie wewnątrzgałkowe (patrz punkt 4.8)

Obserwowano przypadki nadużywania preparatu Akineton. Zjawisko to może być spowodowane przez sporadycznie obserwowane działanie preparatu, polegające na podnoszeniu nastroju i wywoływaniu przejściowej euforii.

Jeżeli wystąpi nadmierna suchość w jamie ustnej, można ją złagodzić częstym popijaniem niewielkich ilości płynu lub żując gumę do żucia bez cukru.

Doświadczenia w stosowaniu biperydenu u dzieci są niewielkie, dotyczą przede wszystkim krótkotrwałego zastosowania w przypadku zaburzeń ruchowych spowodowanych innymi produktami leczniczymi np. neuroleptykami, metoklopramidem lub preparatami o podobnym

działaniu.

Pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktozy albo zaburzeniami wchłaniania glukozo-galaktozy nie powinni przyjmować preparatu Akineton.


Przyjmowanie leku Akineton w czasie ciąży

Brak danych, które mogłyby sugerować, że stosowanie biperidenu może wiązać się z działaniem teratogennym. Jednak wobec braku doświadczeń ze stosowaniem leku w ciąży, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Brak danych, dotyczących przenikania produktu leczniczego przez łożysko.

Produkt leczniczy może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Preparaty przeciwcholinergiczne mogą hamować laktację.

Biperyden przenika do mleka matki, osiągając takie samo stężenie, jak w osoczu matki. Podczas leczenia biperydenem zaleca się przerwanie karmienia piersią.


Interakcje Akineton z innymi lekami

Zażywanie tego leku z innymi lekami w tym samym czasie może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.

Najczęściej wykrywamy interakcje z następującymi lekami :


Interakcje Akineton z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Leki stosowane w chorobie Parkinsona

Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.