Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zapalenie zatok - jak pokonać chorobę?

Materiał partnera

Redakcja K. 2021-02-12 13:00
Mężczyzna i ból zatok

Zapalenie zatok bywa bardzo bolesne, dokuczliwe i może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Choroba ta może wystąpić u osób w każdym wieku i wymaga leczenia, ponieważ zaniedbana może prowadzić do groźnych powikłań. Czym jest spowodowane zapalenie zatok przynosowych i jak je leczyć?

Co to są zatoki?

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem jamy, znajdujące się w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową. Wyróżnia się cztery rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, sitowe oraz klinowe. Są wyścielone błoną śluzową, która wytwarza wydzielinę śluzową. Zatoki przynosowe pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie. Ogrzewają i nawilżają wdychane powietrze chronią mózgoczaszkę przed urazami, wyrównują różnicę ciśnień podczas jego gwałtownych zmian oraz pełnią funkcję fonetyczną. Zatoki i nos stanowią barierę immunologiczną, chroniącą organizm przed wirusami, bakteriami i alergenami. Aby mogły prawidłowo funkcjonować, muszą być drożne.

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalnie zatok może wystąpić o każdej porze roku. Zatoki nie lubią zmiennych warunków klimatycznych, dużej różnicy temperatur i małej wilgotności powietrza. Do zapalenia zatok dochodzi często zimą, w wyniku długiego przebywania na mrozie lub przy silnym wietrze. Latem chorobę zatok mogą powodować klimatyzatory. Przyczyną zapalenia zatok są często wirusy, rzadziej bakterie i grzyby. Choroba może być również konsekwencją niedoleczonych infekcji nosa lub gardła. Inne czynniki, które mogą powodować zapalenie zatok to:

 • wady anatomiczne w budowie nosa, np. skrzywiona przegroda nosowa,
 • stany zapalne zębów,
 • występujące polipy lub guzy nowotworowe,
 • choroby, np. mukowiscydoza, powodująca zaburzenia transportu śluzowo-rzęskowego,
 • refluks przełyku i refluks krtaniowo-gardłowy,
 • zaburzenia odporności,
 • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, np. pyle lub dymie tytoniowym,
 • mała wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Do infekcji zatok mogą również przyczynić się urazy mechaniczne, np. uderzenie w głowę lub uszkodzenie zatoki podczas zabiegów stomatologicznych.

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zatok są dość charakterystyczne, to przede wszystkim jednostajny, niepulsujący ból głowy, który nasila się rano oraz w czasie zmiany pozycji, np. schylania się. Dodatkowo występuje wydzielina z nosa i gardła, uczucie zatkanego nosa, nieprzyjemny zapach z ust. Chorzy skarżą się również na ból, tkliwość, obrzęk i ucisk w okolicy oczu, policzków, zębów lub czoła oraz zaburzenia węchu. Może wystąpić podwyższona temperatura oraz kaszel, początkowo suchy, potem przechodzący w mokry. Oprócz wymienionych objawów chorzy zgłaszają również złe samopoczucie, uczucie rozbicia, problemy z koncentracją, zwiększoną senność. Ostre zapalenie zatok trwa średnio 14 dni, ale objawy mogą utrzymywać się nawet 12 tygodni. Jeżeli po tym okresie nie ustąpią, choroba przechodzi w stan przewlekły.

Jak leczyć zapalenie zatok?

W przypadku podejrzenia zapalenia zatok można zastosować domowe metody i leki dostępne bez recepty. Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem. Objawy choroby są dokuczliwe, dlatego w tym okresie zaleca się odpoczynek, rezygnację z obowiązków zawodowych i pozostanie kilka dni w domu. Aby złagodzić przebieg choroby, należy odpowiednio nawadniać organizm. Można stosować popularne metody domowe, tj.:

 • nebulizacje z soli fizjologicznej,
 • masowanie zatok, które pomoże rozrzedzić zalegającą wydzielinę,
 • inhalacje z olejku eukaliptusowego, szałwiowego lub majeranku,
 • nawilżanie błony śluzowej nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej,
 • domowe płukanie zatok,
 • ciepłe okłady na głowę.

Polecane są ogólnodostępne leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki rozrzedzające zalegającą w zatokach wydzielinę oraz krople do nosa, obkurczające błonę śluzową. Pomocny może być lek Soledum® forte, który zawiera cyneol, podstawowy składnik olejku eukaliptusowego. To lek bez recepty o działaniu wykrztuśnym i przeciwzapalnym w drogach oddechowych, który poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Pomaga oczyścić drogi oddechowe i ułatwia odkrztuszanie, a także hamuje nadprodukcję gęstej, lepkiej wydzieliny powstałej w wyniku nadmiernej reakcji zapalnej organizmu. Soledum® forte zmniejsza stan zapalny w drogach oddechowych, a w konsekwencji wydzielanie śluzu.

Jeżeli stosowane metody nie przynoszą efektów, lekarz może zapisać donosowe preparaty sterydowe, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym lub wdrożyć kurację antybiotykową. W przypadku, gdy antybiotykoterapia nie przynosi efektów, chory może zostać skierowany na badanie mikrobiologiczne, które pomaga dobrać odpowiednie leki. W ciężkich wypadkach wykonuje się endoskopię nosa i zatok lub tomografię komputerową.

Ostre zapalenie zatok – powikłania

Zapalenia zatok nie można lekceważyć. Mimo że choroba najczęściej ustępuje samoistnie, to częste nawroty mogą spowodować patologiczne zmiany w błonie śluzowej zatok. Może dojść do jej rozrostu i upośledzenia drożności. W takim wypadku konieczny może być zabieg chirurgiczny, polegający na udrożnieniu zatoki. Wykonuje się korekcję przegrody nosa, polipektomię lub funkcjonalną endoskopową operację zatok. Innym powikłaniem nieleczonego ostrego zapalenia zatok może być zapalenie tkanki podskórnej i oczodołu, zapalenie opon mózgowych, a w skrajnych wypadkach ropnie mózgu.

Zapalenie zatok najczęściej jednak szybko mija i nie zostawia trwałych śladów, ale nie należy zaniedbywać choroby i pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków. Dzięki temu objawy będą mniej dokuczliwe i jest duża szansa, że nie będzie miała postaci przewlekłej. 

 

 
Bibliografia:
 1. Choroby zatok przynosowych, J. B Latkowski, P. Kurnatowski, Z. Kozłowski, 2018,
 2. Otorynolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii, J.B. Latkowski, 2004,
 3. Chirurgia zatok przynosowych dostępy wewnątrznosowe, Interna Szczeklika, 2019
 4. Zapalenie zatok przynosowych. D. Jurkiewicz, 2005,
 5. Choroby nosa i zatok przynosowych, A. Krzeski, G. Janczewski, 2003.
 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum® forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
 
sol01.2021.12
 
Materiał powstał we współpracy z firmą Klosterfrau

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów