Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zabiegi trychologiczne na wypadanie włosów

Artykuł partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-05 13:01
Kobieta w trakcie zabiegu mezoterapii skóry głowy.

Niezależnie od rasy, wieku czy płci włosy wypadają każdej osobie. Należy pamiętać, że normalne jest jak każdego dnia tracimy od 50-100 włosów dziennie. Wynika to z faktu, że cykl włosowy u człowieka nie jest zsynchronizowany, czyli sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe znajdują się w różnych cyklach wzrostowych.

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn wypadania włosów u kobiet i u  mężczyzn może być wiele. Zwiększone zjawisko obserwuje się jesienią i na wiosnę. Bardzo ważne jest poznanie przyczyny takiego stanu, żeby móc to powstrzymać i nie doprowadzić do kolejnego etapu, czyli łysienia, które już jest nieodwracalne. 

Przyczyny wypadania włosów:

  • Czynniki psychiczne - stres, nerwice, stany lękowe;
  • Czynniki hormonalne - w trakcie ciąży, po porodzie, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, okres menopauzy, niedoczynność tarczycy;
  • Czynniki mechaniczne, chemiczne - nieodpowiednia pielęgnacja, farby do włosów w tym rozjaśniacze, mocne szczotkowanie, ciągłe wiązanie włosów w tzw „kucyk”, narażenie na wysokie temperatury- prostownica, suszarka;
  • Choroby ogólnoustrojowe - cukrzyca, nowotwory, niektóre choroby tkanki łącznej, choroby zakaźne;
  • Choroby owłosionej skóry głowy - łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, łojotok;
  • Zaburzenia krążenia - zwolnione są podziały komórkowe w momencie, kiedy do włosa nie są dostarczane składniki odżywcze;
  • Nieodpowiednia dieta - niedobór żelaza, białka, kwasu foliowego i witamin;
  • Leki - cytostatyki, leki immunosupresyjne, beta-blokery, leki przeciwzakrzepowe, antydepresanty, leki psychotropowe i inne. 

Badanie trychologiczne co daje?

Trychologia to dziedzina wiedzy z zakresu dermatologii i kosmetologii zajmująca się diagnozowaniem i wspomaganiem leczenia chorób skóry głowy  oraz rozwiązuje problem z włosami wprowadzając  odpowiednią pielęgnację.  Postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia wymaga podejścia interdyscyplinarnego i nawet współpracy kilku specjalistów między innymi dermatologa czy endokrynologa. 

Badanie trychologiczne w gabinecie powinno rozpocząć się od dokładnego, udokumentowanego i bezpośredniego wywiadu z pacjentem.  Rozmowa powinna zawierać pytania dotyczące wieku, przebytych ostatnio chorobach, przyjmowanych lekach oraz warunkach pracy. Istotna jest też wiedza na temat codziennej pielęgnacji. Następnie za pomocą dotyku i wzroku oceniana jest kondycja włosów. Wykonuje się również tzw. test lekkiego pociągnięcia. Zazwyczaj polega to na pociągnięciu kilkudziesięciu włosów w trzech różnych lokalizacjach.  Test ten uznaje się pozytywny jeśli w dłoni pozostaje ich łącznie 6 bądź więcej. Głównym urządzeniem do diagnozy obrazowej, czyli struktury skóry głowy i łodygi włosa jest trychoskop. Metoda ta daje możliwość łatwego różnicowania włosów wypadających z włosami łamiącymi się, co zazwyczaj nie jest proste w ocenie klinicznej.

Czym są zabiegi trychologiczne i na co pomagają?

Po przeprowadzonym wywiadzie i dokonaniu diagnozy można wprowadzić konkretne zabiegi trychologiczne. Wskazaniem są: łojotok, łupież, nadmierne wypadanie włosów i łysienie. Za pomocą specjalistycznych urządzeń i dobrze dobranych kosmetyków można zminimalizować lub całkowicie się pozbyć wyżej wymienionych schorzeń. 

Najskuteczniejsze zabiegi trychologiczne na wypadanie włosów 

Jednym ze skuteczniejszych zabiegów na problem wypadania włosów to mezoterapia igłowa. Jest to śródskórne podawanie, w stałych odległościach, substancji aktywnych. Najczęściej wykorzystuje się preparaty zawierające: krzemionkę organiczną, biotynę, cynk czy oligoelementy. Mogą one być podawane pojedynczo bądź w formie mieszaniny tzw. koktajli. Rekomendowana jest seria około 6 zabiegów. 

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to wprowadzanie śródskórnie odwirowanej krwi klienta.  Uzyskane płytki krwi są bogate w czynniki wzrostu co wpływa korzystnie na pobudzenie wzrostu włosa. Plusem tego zabiegu jest to , że nie niesie ryzyka reakcji alergicznej ponieważ jest to preparat autologiczny. Zalecane są  3 zabiegi dla uzyskania świetnych efektów. 

Kolejny równie dobry zabieg to karboksyterapia. Podawany jest dwutlenek węgla śródskórnie w celu poprawy krążenia, zwiększa się przepływ tlenu i substancji odżywczych  co wpływa korzystnie na wzrost mieszków włosowych. Zalecana jest seria około 10 zabiegów. 

Warto zatem wybrać się do renomowanego salonu i wraz z kosmetologiem dopasować odpowiednią terapię dla Twojej skóry na głowie oraz włosów.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów