Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Tabletka dzień po - kiedy ją można zastosować oraz jak działa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-06 11:34
Tabletka dzień po

Dziś większość kobiet coraz bardziej docenia świadome macierzyństwo i w związku z tym na dziecko decydują się one wówczas, gdy są do tego w pełni gotowe. Natomiast gdy dochodzi do niefortunnych zbliżeń seksualnych, w wyniku których może dojść do niechcianej ciąży z pomocą przychodzi antykoncepcja awaryjna. Jak zatem działa oraz kiedy warto zastosować tabletkę antykoncepcyjną dzień po?

Co to jest pigułka dzień po?

Pigułka dzień po stosunku bardzo często nazywana jest tabletką doraźną, kryzysową, czy też ratunkową. Stanowi ona formę ochrony przed niechcianą ciążą w sytuacji, kiedy podczas stosunku seksualnego zawiodą inne formy zabezpieczenia. Jest ona niezwykle skuteczną antykoncepcją, bowiem niemalże w stu procentach zapobiega ciąży po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Po jej zażyciu dochodzi do zahamowania procesu owulacji i w związku z tym do uniemożliwienia zapłodnienia.

Każda kobieta sięgająca po tego typu tabletkę powinna zdawać sobie sprawę z tego, że jest to wyłącznie środek awaryjny, którego celem jest stworzenie warunków uniemożliwiających zapłodnienie. Warto pamiętać o tym, że po pigułkę taką nie można sięgać zbyt często. Stosuje się ją zazwyczaj jednorazowo bez względu na to, w którym dniu cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta.

Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?

Na zażycie takiej pigułki kobiety decydują zię wówczas, gdy w czasie stosunku seksualnego zawiedzie zastosowana metoda antykoncepcyjna. Jest ona zatem niezbędna w sytuacji. gdy:

 • para odbędzie stosunek seksualny bez zabezpieczenia,
 • podczas stosunku pęknie lub zsunie się prezerwatywa,
 • kobieta zapomni o zażyciu stosowanej tabletki antykoncepcyjnej,
 • partner wyciągnie zbyt późno penisa podczas stosunku przerywanego,
 • kobiecie oderwie się noszony przez nią plaster antykoncepcyjny,
 • dojdzie do wydalenia z macicy wkładki wewnątrzmacicznej,
 • zostanie niepoprawnie zastosowana podczas stosunku globulka antykoncepcyjna.

Pigułka dzień po – na receptę czy bez recepty?

W Polsce od kwietnia 2015 roku każda kobieta, która ukończyła piętnasty rok życia, mogła zakupić tabletkę dzień po stosunku bez recepty w każdej aptece. Sytuacja uległa zmianie w lipcu 2017 roku i dziś antykoncepcja postoitalna jest sprzedawana wyłącznie na receptę. Od tego czasu nie ma możliwości zakupu tego typu środka bez wcześniejszej wizyty u lekarza – ginekologa. 

Co prawda preparat ten skutecznie wyklucza ciążę, ale nie należy do tanich. W zależności od rodzaju preparatu cena za jedną tabletkę kształtuje się na poziomie od 35 zł do 120 zł.

I tak na przykład tabletka dzień po o nazwie - EllaOne kosztuje w granicach od 90 zł do 120 złotych, natomiast za pigułkę o nazwie Escapelle trzeba zapłacić od 35 zł do 60 zł.

Ogromna skuteczność tabletki dzień po stosunku

Istnieje kilka rodzajów tabletek "dzień po". Wśród nich można wymienić tabletki o nazwie Escapelle. Jest to środek zawierający w swym składzie syntetyczny progesteron, który hamuje owulację wówczas, gdy zostanie zażyty przed jajeczkowaniem. Dzięki temu w łonie kobiety nie zachodzą warunki dogodne do zapłodnienia. Ponadto, hormon ten zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, aby ewentualny zarodek nie mógł się w niej zagnieździć.

Warto wiedzieć o tym, że pigułka dzień po stosunku nie ma działania poronnego i w sytuacji kiedy ciąża zaczęła się już rozwijać, nie jest w stanie jej zaszkodzić. Tabletkę Escapelle, zwaną też Levonelle, należy spożyć najpóźniej do 72 godzin od czasu odbycia stosunku seksualnego.

W nieco inny sposób działa pigułka o nazwie EllaOne. Zawiera ona w swym składzie substancję czynną octan uliprystalu, który skutecznie hamuje wypuszczanie komórki jajowej przez jajniki. Ponadto, tabletka ta prowadzi do takich zmian w obrębie macicy, które w znacznym stopniu utrudniają implementację pęcherzyka ciążowego. Preparat ten wykazuje wysoką skuteczność, jeśli zostanie zażyty w ciągu 120 godzin od chwili odbycia stosunku seksualnego.

Szacunkowo przyjmuje się, że jeśli jedna z wymienionych tabletek dzień po stosunku zostanie zażyta w ciągu 24 godzin od zbliżenia seksualnego, to wówczas w aż 98 procentach potrafi uchronić przed niechcianą ciążą. Warto pamiętać o tym, że jeżeli w ciągu trzech godzin od jej zażycia wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną dawkę.

Jakie są skutki uboczne tabletki dzień po stosunku?

Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że pigułka dzień po stosunku może pełnić wyłącznie rolę antykoncepcji awaryjnej i nie wolno jej nadużywać. Przyjmowanie większej liczby pigułek niż zaleca producent może skutkować poważnymi zaburzeniami hormonalnymi.

W wielu przypadkach po zażyciu pigułki dzień po stosunku może dojść do nieprzyjemnych dolegliwości, które zazwyczaj nie są poważne i z czasem ustępują. Po spożyciu tego preparatu u niektórych kobiet dochodzi do:

 • mocnych bóli i zawrotów głowy,
 • wymiotów i nudności,
 • uczucia rozbicia,
 • nadwrażliwości i bolesności piersi,
 • wrażenia opuchlizny,
 • bolesności w poszczególnych częściach ciała,
 • ogólnego zmęczenia oraz huśtawki nastrojów,
 • uporczywych bóli kręgosłupa oraz miednicy,
 • wystąpienia na ciele pokrzywki czy świądu skóry,
 • bolesnego miesiączkowania, krwawienia pomiędzy poszczególnymi miesiączkami czy też opóźnienia cyklu miesiączkowego.

Decydując się na zażycie tabletki dzień po stosunku należy pamiętać o tym, że w przypadku wielu kobiet istnieją istotne przeciwwskazania, zatem warto zawsze wcześniej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów