Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Soczewki kontaktowe - co musisz wiedzieć na start?

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2019-07-12 13:47
soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą stanowić doskonałą alternatywę dla okularów. Są idealne dla osób aktywnych i uprawiających sport, nie ograniczają pola widzenia, nie parują i nie odbija się w nich światło. Bardzo często wybierają je osoby, które po prostu nie lubią swojej twarzy w okularach. Chciałbyś również zacząć nosić soczewki kontaktowe, ale obawiasz się, czy będą one dla Ciebie odpowiednie, wygodne i czy ich koszt nie będzie zbyt wysoki? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych przed ich zakupem.

Soczewki kontaktowe - wygodna alternatywa dla okularów

Terminem soczewki kontaktowe określa się niewielkie soczewki w okrągłym kształcie, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni oka - dokładniej na filmie łzowym, który ją pokrywa. Pierwsze soczewki były twarde i nieprzyjemne w noszeniu - produkowano je z dmuchanego szkła. Obecnie dostępne na rynku soczewki kontaktowe wykonuje się z hydrożelu - to sprawia, że są bardzo miękkie i umożliwiają rogówce oka swobodne oddychanie. Najczęściej spotykane są soczewki silikonowo-hydrożelowe, które cechują się wysoką tlenoprzepuszczalnością. Dzięki wysokiej zawartości wody w soczewce oczy pozostają odpowiednio nawilżone, filtr łzowy nie ulega przesuszeniu. Soczewki kontaktowe, które zostaną odpowiednio dobrane, i o które dbamy zgodnie z zaleceniami producenta, nie tylko umożliwiają doskonałe widzenie, ale i są przyjazne dla oka.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje soczewek

W sklepach dostępny jest ogromny wybór soczewek kontaktowych różnych producentów, co może przytłaczać. Osoby, które noszą je od dawna, zdążyły już zorientować się, które są dla nich najlepsze. Jeżeli dopiero rozpoczynasz jednak noszenie soczewek kontaktowych, możesz czuć się niepewnie, dlatego też poniżej przedstawiamy rodzaje soczewek kontaktowych oraz podpowiadamy, w jakich przypadkach się sprawdzają. Należy przy tym jednak pamiętać, że pierwszych soczewek kontaktowych nie powinniśmy nigdy kupować samemu, na własną rękę. Najpierw powinniśmy wybrać się do okulisty, który zbada, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich noszenia.

Podział soczewek ze względu na cel ich noszenia

●        Soczewki korekcyjne - stosowane są do korekcji wady wzroku. Możemy podzielić je na soczewki korekcyjne zwykłe (sferyczne), soczewki korekcyjne toryczne, które zalecane są osobom cierpiącym na astygmatyzm oraz soczewki progresywne - najczęściej stosowane u osób po czterdziestym roku życia, pozwalają poprawić widzenie jednocześnie dali i bliży;

●        Soczewki lecznicze - stosuje się je jako opatrunek w przypadku osób z uszkodzeniami czy schorzeniami rogówki, mogą również pomagać niwelować dolegliwości bólowe po zabiegach okulistycznych;

●        Soczewki kosmetyczne - stosowane są u osób bez wad wzroku, wyłącznie w celu zmiany koloru rogówki lub maskowania defektów. Soczewki korekcyjne mogą być jednocześnie kolorowymi soczewkami kosmetycznymi.

Podział ze względu na czas noszenia

●        Jednorazowe soczewki jednodniowe - Soczewkę nosimy przez jeden dzień, a następnie wyrzucamy. To bardzo higieniczne rozwiązanie zalecane osobom, które dotąd jeszcze nie korzystały z soczewek. Odpadają problemy związane z przechowywaniem i odpowiednią pielęgnacją. Zawsze mamy pewność, że soczewka jest czysta i zdatna do użytku. Wadą stosowania soczewek jednorazowych są stosunkowo wysokie koszty.

●        Soczewki wielokrotnego użytku - mogą być stosowane przez okres podany przez producenta na opakowaniu, na przykład dwa tygodnie, miesiąc, trzy miesiące. W przypadku korzystania z soczewek wielorazowych należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie przechowywanie i pielęgnację.

Ile kosztują soczewki kontaktowe? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Bardzo wiele osób zwleka z decyzją o korzystaniu z soczewek kontaktowych obawiając się wysokich kosztów ich zakupu. W rzeczywistości te zależą od rodzaju noszonych przez nas soczewek. Koszt wizyty u okulisty, badania i dobrania soczewek to około 100-150 zł. Soczewki jednorazowe najczęściej sprzedawane są w opakowaniach po 30 i 90 sztuk, a wielorazowe po 3 i 6 sztuk. Średni dzienny koszt noszenia soczewek wielorazowych to ok. 90 gr, a jednorazowych ok. 4,50 zł. Należy przy tym zawsze pamiętać, by kupować soczewki renomowanych producentów, wyłącznie z pewnego źródła (apteki, salony optyczne, dobre sklepy).

Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu i pielęgnacji soczewek

W przypadku soczewek jednorazowych nie ma potrzeby myśleć o ich odpowiednim przechowywaniu. Po całym dniu zdejmuje się je i wyrzuca, a następnego zakłada nowe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku soczewek wielorazowych. Aby mieć pewność, że są one zawsze czyste, odpowiednio nawilżone i zdatne do użytku, należy przechowywać je w specjalnym płynie. To wystarczy w przypadku soczewek jedno- i dwutygodniowych. Jeżeli stosujemy soczewki przeznaczone na dłuższy okres czasu, konieczne będzie dodatkowe usuwanie osadów białkowych (w tym celu delikatnie należy przetrzeć soczewkę odpowiednim płynem). Obecnie odchodzi się już od stosowania soczewek najstarszego typu - soczewek rocznych, gdyż nie zawsze gwarantują odpowiednią higienę.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów