Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Rajstopy uciskowe dla kobiet w ciąży. Kiedy i dlaczego warto je nosić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-27 16:39
Rajstopy uciskowe ciążowe

Ciąża to trudny czas dla naszych żył. Możemy się wprawdzie do niego odpowiednio przygotowywać, jednak nigdy nie powinnyśmy rezygnować przy tym z jakiegokolwiek możliwego wsparcia. A jedną z lepszych jego form jest używanie rajstop uciskowych. W jaki sposób te specjalistyczne produkty kompresyjne mogą nam pomóc?

Dlaczego ciąża przyczynia się do powstawania żylaków?

Żylaki to problem, który dotknąć może praktycznie każdego, bez względu na wiek, płeć, styl życia czy wykonywany zawód. Istnieją jednak czynniki powodujące, że problem ten ma znacznie większe szanse zaistnienia. Czynnikami tymi są np.:

 • obciążenie genetyczne,
 • choroby układu krążenia,
 • nadwaga,
 • praca wymagająca wielu godzin spędzonych w pozycji stojącej lub siedzącej,
 • a także ciąża.

Czemu właśnie ciąża?

Podczas ciąży ciało kobiety ulega pewnym przeobrażeniom mającym ułatwić rozwijanie się płodu, a następnie poród dziecka. W ich skutek dochodzi m. in. do:

 • zmian hormonalnych,
 • wzrostu masy ciała,
 • zwiększania objętości krwi w krwioobiegu.

Już same te zmiany mogą znacząco zwiększyć możliwość powstawania żylaków, a jeśli dodatkowo dojdą do tego opisane wyżej czynniki (lub choćby tylko jeden z nich), problemy z żyłami możemy uważać za pewne.

Rajstopy ciążowe damskie Kokoon

W jaki sposób rajstopy uciskowe pomogą Ci w czasie ciąży?

Doskonałym wsparciem w walce z żylakami dla wszystkich kobiet w ciąży są wyroby kompresyjne, ale pod warunkiem, że są to produkty wysokiej jakości i odpowiednio dobrane – dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej z nas. Mogą to być:

 • podkolanówki,
 • pończochy,
 • rajstopy.

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, do jakiej wysokości nasze nogi potrzebują wsparcia.

Ciążowe rajstopy uciskowe często przez specjalistów zalecane są kobietom w okresie rozwiniętej już ciąży, kiedy pojawia się ucisk na naczynia krwionośne ze strony rosnącego maleństwa. Ucisk ten może spowodować mechaniczne utrudnienia w dopływie krwi i wyraźnie zwiększyć ciśnienie w żyłach. Rajstopy, jako najpełniej zabudowane wyroby kompresyjne, są w stanie ucisk ten odpowiednio zniwelować, będąc jednocześnie całkowicie bezpiecznymi dla dziecka.Pamiętaj też, że produkty kompresyjne zapewniające niewielki ucisk mają również działanie profilaktyczne. Nosząc je zanim jeszcze pojawią się pierwsze oznaki problemów z żyłami (tzw. pajączki, nawracające obrzęki nóg), zapobiegasz rozwojowi choroby żył.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

Rajstopy uciskowe to ważny element w profilaktyce antyżylakowej, jednak nie możesz na tym poprzestawać. Pamiętaj, że im bardziej kompleksowe będą Twoje działania, tym lepszy osiągniesz efekt. Od czego powinnaś zacząć?

Najlepiej od opanowania zasad prawidłowego odpoczynku, czyli od przybierania pozycji leżącej ułatwiającej odpływ krwi z kończyn dolnych. Jeśli lubisz sobie posiedzieć z książką w swoim ulubionym fotelu, staraj się unikać przy tym nadmiernego zginania stawów kończyn dolnych, ponieważ może to blokować swobodny przepływ krwi w nogach. Być może będzie to wymagało czasowej zmiany Twoich przyzwyczajeń, ale wierz mi – warto!

A! I jeszcze jedno. Jeszcze podczas ciąży warto jest wykonać badanie USG wykluczające zakrzepicę. A po porodzie z kolei dobrze jest skonsultować się z chirurgiem naczyniowym, który oceni stan Twoich żył i określi ewentualne formy leczenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów