Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Przeziębienie czy zapalenie zatok – jak rozróżnić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-11-04 11:29
Przeziębienie czy zapalenie zatok?

Sezon jesienno-zimowy to okres, w którym infekcje zdarzają się bardzo często. Jest to również czas, w którym zaczynamy ogrzewać domy i mieszkania, co często wiąże się z suchym powietrzem w pomieszczeniach. Zarówno infekcje, jak i suche powietrze, mogą doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego, a przede wszystkim – nosa i zatok. Czasem katar i zatkany nos to objawy przeziębienia, w innych przypadkach mogą jednak wiązać się z zapaleniem zatok, które może wymagać innych technik leczenia. Jak rozróżnić przeziębienie od zapalenia zatok?

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Co ciekawe, zapalenie zatok bardzo często bywa skutkiem ubocznym przeziębienia. Kiedy w drogach oddechowych pojawia się infekcja, zatoki zaczynają produkować więcej śluzu, który staje się świetną pożywką dla bakterii. Drobnoustroje zaczynają się mnożyć i przenikać do tkanek, powodując stan zapalny.

Jednak zapalenie zatok to nie tylko objaw przeziębienia, często szkodliwe drobnoustroje wnikają do zatok także poprzez zbyt mocno wysuszoną błonę śluzową nosa, która nie ma dostatecznej ochrony przed bakteriami i wirusami. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często w okresie grzewczym, kiedy to grzejniki powodują wysuszenie powietrza, a tym samym zaburzenia czynności dróg oddechowych.

Najpowszechniejsze objawy zapalenia zatok to:

 • silny ból głowy (najczęściej w okolicy czoła, może promieniować także do policzków przy zapaleniu zatok szczękowych);
 • zatkany nos;
 • ropna, gęsta wydzielina.

Co więcej, przy zapaleniu zatok wydzielina może płynąć nie tylko z nosa, ale także być wykrztuszana ze śliną, gdyż często zdarza się, iż śluz spływa do gardła.

Do rozwoju zapalenia zatok przyczynić mogą się również:

 • skrzywienie przegrody nosowej;
 • przerośnięte migdały;
 • polipy w jamie nosowej;
 • alergia.

Kiedy zauważymy pierwsze objawy zapalenia zatok, warto działać jak najszybciej, aby choroba nie rozwinęła się w przewlekłe zapalenie zatok, które trudniej wyleczyć i któremu może towarzyszyć znaczne pogorszenie samopoczucia, gorączka, zaburzenia węchu.

Jak leczyć zapalenie zatok?

W leczeniu zapalenia zatok zaleca się robienie ciepłych okładów oraz wygrzanie zatok. Skuteczna są także inhalacje, które pomagają udrożnić zatkane zatoki i wspomagają ujście wydzieliny. Jeżeli zapalenie zatok spowodowane jest zbyt suchym powietrzem, najlepiej rozważyć zakup jonizatora powietrza, który oczyści i nawilży otoczenie.

Warto również sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które złagodzą ból. Jedną z najlepszych substancji przeciwbólowych, dostępnych bez recepty jest kwas acetylosalicylowy. Odpowiednią dawkę tego składnika znajdziemy w leku Aspirin firmy Bayer, który jest dostępny w różnych formach, ułatwiających wchłanianie.

W przypadku gdy objawy nie ustępują, a samopoczucie nie poprawia się, należy udać się do lekarza. W niektórych przypadkach ostrego zapalenia bakteryjnego konieczne jest zastosowaniu antybiotyku.  Leczenie przewlekłego zapalenia zatok również należy ustalić z lekarzem.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

ASPIRIN, 500 mg, tabletki. Substancja czynna: kwas acetylosalicylowy. Wskazania do stosowania: bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu, gorączka. Dawkowanie i sposób podawania; Dorośli: jednorazowo od 500 mg do 1000 mg kwasu acetylosalicylowego (tj. od 1 do 2 tabletek). W razie konieczności, dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 4 g kwasu acetylosalicylowego (tj. 8 tabletek). Młodzież w wieku powyżej 12 lat:Produkt może być stosowany u młodzieży powyżej 12 r. życia wyłącznie na zlecenie lekarza.Jednorazowo 500 mg kwasu acetylosalicylowego (tj. 1 tabletkę). W razie konieczności dawkajednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie stosować więcej niż 1500 mg kwasu acetylosalicylowego (tj. 3 tabletki) na dobę. Tabletki należy przyjmować doustnie, najlepiej po posiłkach, z dużą ilością płynu. Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania; Produktu nie należy stosować:w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą w punkcie 6.1. ChPL. :

 • u pacjentów ze skazą krwotoczną,
 • u pacjentów z ostrą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
 • u pacjentów z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub
 • substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
 • jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych (patrz punkt 4.5.),
 • u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką
 • niewydolnością nerek, 
 • w ostatnim trymestrze ciąży,
 • u dzieci poniżej 12 roku życia

Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów