Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Przełom dotyczący testów antygenowych

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2021-01-04 15:18
dr jan żak testy antygenowe

Zakończyły się badania kliniczne kasetkowych testów antygenowych API Covid-Rapid Antigen, które były przeprowadzone na SOR-ze oraz w II Klinice Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Jeszcze do niedawna jedynym uznawanym przez WHO testem był test diagnostyczny – genowy qRT-PCR. To skomplikowany test, którego przeprowadzenie trwa co najmniej kilka godzin, a w trakcie pandemii nawet kilka dni. Wymaga profesjonalnych diagnostów, którzy potrafią m.in. zmienić RNA w cDNA. Nie dziwi więc, że laboratoria są przepełnione.

Jeszcze do września 2020 roku nie było wyboru. Test qRT-PCR był najczulszym i jedynym dostępnym dla medyków narzędziem. Teraz na rynku pojawiły się testy przesiewowe – antygenowe II generacji, z czułością powyżej 90%, co oznacza, że sytuacja dotycząca diagnostyki zmienia się diametralnie.

Badania kliniczne pokazały, że wynik testu antygenowego API Covid-Rapid Antigen różnił się od wyniku testu PCR tylko w jednym przypadku na 100. Natomiast w kilku przypadkach, gdy wynik testu PCR był niejednoznaczny, test antygenowy pokazał prawidłowy wynik wcześniej – po 15 minutach, podczas gdy test PCR dostępny był dopiero po 20 godzinach z uwagi na to, że trzeba było go powtórzyć.

  • To zupełnie zaprzecza tezie, że testy kasetkowe mają dużo mniejszą czułość – mówi dr Jan Żak z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Trzeba rozumieć, w jaki sposób testy działają i jak wybrać te, które są możliwie najskuteczniejsze. 

Przełóżmy tę sytuację na warunki pracy na ostrym dyżurze, gdy lekarze mają minuty na podjęcie decyzji – bo ktoś rodzi, krwawi, ma udar. Nie ma tu czasu na czekanie. Decyzje podejmuje się tu i teraz. 

  • Uważam, że testy antygenowe dosłownie uratowały mi życie – dzięki nim zdecydowanie zmniejszył się poziom stresu w pracy na SOR-ze – mówi dr Krystyna Kmita-Żukrowska, lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Szpitala Powiatowego w Zakopanem. 

Oddziały ratownicze i SOR-y w całej Polsce dostały testy antygenowe, które kupiło Ministerstwo Zdrowia. Teraz pacjenci są testowani w domu lub w karetce. W drodze do szpitala zespół karetki już wie, czy kierować pacjenta do szpitala covidowego, czy tzw. białego.

testuj covid

 

- To bardzo dobra wiadomość. Znaczące usprawnienie. Pokazuje, jak szybko medycyna  potrafi iść do przodu. Jeszcze w maju tak dobrych testów nie było – mówi Marcin Weksler z TestujCovid.pl. – Ratownicy medyczni i medycy powinni mieć właściwie nieograniczony dostęp do testów antygenowych. Widzę, że testy antygenowe zmieniają nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim dają poczucie bezpieczeństwa. To jest teraz najważniejsza potrzeba polskiej służby zdrowia.

Potwierdza to dr Zbigniew Wróbel, ginekolog z Medi-Lab, Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Świdnicy: - Dzięki tym testom nie wstrzymujemy diagnostyki pacjentów, a przecież, gdy podejrzewamy raka, czas ma kluczowe znaczenie. Dlatego, gdy umawiamy się na biopsję piersi oraz inne zabiegi diagnostyczne, to pacjentka ma wcześniej wykonany test, i gdy wynik jest ujemny, procedujemy zabieg. Pacjentki to doceniają, ponieważ nie są wykluczone z diagnostyki. Wcześniej, niestety, musieliśmy je odsyłać, by lekarz rodzinny zlecił test.

Podobne procedury wprowadził dr Grzegorz Głąb z opolskiego GMW Centrum Diagnostyki Ginekologiczno-Położniczej: - Ostatnio przyjechała do nas pacjentka z Niemiec, a ponieważ widziałem ją pierwszy raz, jej również zrobiliśmy test antygenowy. Był ujemny. Testujemy pacjentów przed wszystkimi planowanymi zabiegami związanymi z niepłodnością.

covtest

 

Jak działają testy antygenowe? Testy antygenowe możemy pobrać z nosa, nie trzeba – tak jak w przypadku qRT-PCR – głęboko z nosogardzieli. O ile PCR szuka genu wirusa, test antygenowy reaguje na białko (proteina-N), którego w SARS-CoV-2 jest najwięcej, co oznacza, że jest to istotny element budowy jego genomu.

Test opiera się na takim samym mechanizmie jak test ciążowy. Zamiast barwnika wykorzystana jest nanomolekuła złota, dzięki której pojawia się na teście charakterystyczny czerwony koloryt. To jest bardzo ważne, ponieważ barwnik mógłby się zdegradować, a złoto jest trwałe.

Samo przeprowadzenie testu również jest proste: pobieramy wymaz z nosa, do rurki ekstrakcyjnej dodajemy kilka kropli specjalnego płynu i wkładamy do niej próbkę z wymazem. Obracamy wacik przez ok. 10 sekund tak, żeby uwolnić antygen. Następnie umieszczamy dwie krople wyodrębnionej próbki w okrągłym okienku na płytce testowej. I to koniec. Czekamy. Zazwyczaj już po kilkudziesięciu sekundach zaczyna pojawiać się wynik – dwie kreski oznaczają, że mamy COVID-19, jedna kreska, że w próbce nie było białek wirusa SARS-CoV-2.

Marcin Weksler z TestujCOVID.pl: - Niektórzy lekarze ciągle pamiętają testy z pierwszej fali pandemii, gdy ich czułość często nie osiągała nawet 50% i były one większym utrudnieniem niż pomocą. Teraz, kupując testy antygenowe, trzeba zwracać uwagę na datę ich produkcji. Przyjmuje się, że te produkowane od września 2020 roku są to testy II generacji, które mają już zagwarantowaną przez producenta czułość powyżej 90%, a w praktyce, jak pokazują badania kliniczne, ta czułość jest nawet bliska 100%.

Gdzie można kupić test antygenowy?

Informacje dotyczące testów API Covid-Rapid Antigen znajdują się na stronie: TestujCOVID.pl Test antygenowy jest produktem medycznym, którego, zgodnie z prawem, nie można sprzedawać w aptece. Testy mogą zamówić lekarze wszystkich specjalności, także lekarze zakładowi. Sprzedawane są w opakowaniach po 25 sztuk.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów