Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Prywatny gabinet lekarski — jak go założyć i odpowiednio wyposażyć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-09-07 11:42
prywatny gabinet lekarski

Prywatna przychodnia lekarska to doskonała alternatywa dla publicznych ośrodków opieki zdrowotnej. Taka placówka może działać na zasadach komercyjnych — pobierając płatności za wizyty — lub w ramach umowy z NFZ. Założenie prywatnego gabinetu lekarskiego i jego wyposażenie wymaga jednak spełnienia określonych standardów. Przepisy określają nie tylko to, kto i w jakiej formie może prowadzić taką działalność, ale również to, jak powinno wyglądać i jak należy urządzić pomieszczenie. W tym artykule przedstawimy więc najważniejsze zasady dotyczące tego, jak założyć i wyposażyć prywatny gabinet lekarski.

Prywatna przychodnia lekarska — kto może ją założyć i na jakich zasadach?

Prywatne gabinety lekarskie otworzyć mogą zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i osoby nieposiadające takiego wykształcenia.

W pierwszym przypadku, aby prowadzić indywidualną praktykę lekarską, wymagane jest prawo do wykonywania zawodu lekarza, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz odpowiednie, prawidłowo urządzone i wyposażone pomieszczenie, które spełnia wymagania ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne.

Istotne jest, żę lekarz może prowadzić swój prywatny gabinet na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej lub grupowo, na zasadach spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.

W przypadku prywatnych przychodni lekarskich prowadzonych przez osoby bez wykształcenia medycznego konieczne jest natomiast założenie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ), w którego ramach działać będzie gabinet (lub gabinety). Poza podstawowymi wymaganiami, takimi jak odpowiednie pomieszczenie i wyposażenie czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, konieczne jest również, aby wszelkie świadczenia zdrowotne w takiej placówce udzielane były jedynie przez osoby wykwalifikowane, czyli lekarzy z prawem do wykonywania zawodu. Osoba bez wykształcenia może więc założyć prywatną przychodnię lekarską, jednak musi zatrudnić w niej wykwalifikowanych lekarzy.

Prywatny gabinet lekarski — najważniejsze wymagania lokalowe

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy prywatne gabinety lekarskie świadczące usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz gabinety specjalistyczne, np. okulistyczne, stomatologiczne, psychiatryczne czy ginekologiczne.

Ogólne wymagania lokalowe dla gabinetów z obu grup są takie same i określa je art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Dokładne wytyczne znajdują się natomiast w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

W rozporządzeniu tym znajdziemy m.in. informację o tym, że prywatny gabinet lekarski powinien znajdować się w samodzielnym budynku lub zespole budynków. Możliwe jest również założenie gabinetu w mieszkaniu, jednak powinien on być wtedy odizolowany od pomieszczeń wykorzystywanych w innych celach (np. od pokoi prywatnych). Obok gabinetu lekarskiego musi znajdować się również pomieszczenie socjalne.

Pomieszczenie, w którym znajduje się gabinet, powinien spełniać pewne wymogi higieniczne i instalacyjne. Znajdować się w nim musi umywalka i bateria z ciepłą oraz zimną wodą, dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkami dezynfekcyjnymi oraz pojemnik z ręcznikami jednorazowymi i pojemnik na ręczniki zużyte. Wszystkie powierzchnie i elementy wyposażenia powinny być łatwe do umycia i dezynfekcji.

Prywatny gabinet lekarski musi też być wyposażony w aparaturę, sprzęt medyczny oraz narzędzia i akcesoria niezbędne do wykonywania świadczeń zdrowotnych. Sprzęt ten musi spełniać wymogi sanepidu i posiadać określone certyfikaty. 

Podstawowe meble do gabinetu lekarskiego

Niezależnie od tego, czy mowa o prywatnych gabinetach świadczących podstawową opiekę zdrowotną, czy też o gabinetach specjalistycznych, każdy z nich musi być wyposażony w pewien zestaw podstawowych mebli.

Konieczna jest m.in. kozetka dla pacjentów. Jej konstrukcja i zastosowane materiały powinny gwarantować wytrzymałość i odporność na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Metalowa konstrukcja kozetki musi być pokryta nietoksyczną i nienasiąkliwą farbą. Ważne jest, aby kozetkę dało się łatwo czyścić i odkażać. Zastosowane materiały powinny więc być odporne na działanie alkoholu i innych substancji używanych w środkach dezynfekcyjnych.

W prywatnym gabinecie lekarskim musi też znajdować się odpowiednie biurko lekarskie. Najlepszym wyborem będą modele z szufladami i kontenerkami na dokumenty i przybory, które należy mieć pod ręką, jak i na prywatne rzeczy lekarza. Blat biurka lekarskiego powinien być na tyle obszerny, aby można było wygodnie wypełniać dokumenty i pracować na komputerze.

Do biurka należy dobrać lekarski fotel — najlepiej obrotowy i na kółkach, ponieważ zapewnia on największą wygodę pracy. Wygodne i higieniczne miejsce do siedzenia trzeba zapewnić również pacjentom.

Nieodzowne są także specjalistyczne szafy lekarskie. Powinny one być zawieszone na ścianach lub osadzone na wysokich nóżkach. Dzięki temu możliwe będzie mycie i dezynfekcja podłogi pod meblami. Do przechowywania leków i narzędzi sprawdzą się lekarskie szafy z przeszklonymi frontami, dzięki którym szybko znajdziemy potrzebne przedmioty.

Specjalnym typem szaf lekarskich są szafy kartotekowe. Pozwalają one na bezpieczne przechowywanie i organizację dokumentów. Dzięki nim łatwiej zachować porządek w kartach pacjentów, jak i zapewnić im prywatność, chowając poufne dokumenty poza zasięgiem wzroku. To szczególnie istotna kwestia w świetle przepisów RODO.

Myśląc o tym, jak urządzić prywatny gabinet lekarski, warto pamiętać, aby wybierać wyposażenie o możliwie najprostszej konstrukcji. Pozwoli to na łatwiejsze mycie i zachowanie wysokich standardów higienicznych. Nie można jednak zapomnieć o funkcjonalności i wygodzie oraz spełnieniu odpowiednich norm i wymogów prawnych.

Specjalistyczne wyposażenie prywatnego gabinetu lekarskiego

W prywatnych przychodniach specjalistycznych poza wyposażeniem podstawowym znajdować się musi również odpowiedni sprzęt pozwalający na działalność o danym profilu.

W wielu gabinetach specjalistycznych konieczne będą odpowiednie fotele zabiegowe — np. ginekologiczne, stomatologiczne, a także laryngologiczne czy do pobierania krwi.

Również narzędzia i materiały będą różne w zależności od profilu gabinetu. Odpowiednie instrumenty ginekologiczne, okulistyczne czy pulmonologiczne są niezbędnymi narzędziami pracy lekarzy poszczególnych specjalizacji.

Przydatny i bardzo praktyczny będzie też specjalny stolik zabiegowy. Służy on do przechowywania narzędzi niezbędnych do wykonywania badań i zabiegów. Ponieważ wyposażony jest w kółka, zapewnia dużą mobilność i wygodę użytkowania. Odpowiedni stolik zabiegowy do gabinetu lekarskiego powinien być higieniczny, ale również nierdzewny i odporny na działanie substancji chemicznych. Dzięki czemu nie ulegnie zniszczeniu przy kontakcie z różnymi środkami czy lekami stosowanymi przez lekarza.

W wielu prywatnych przychodniach lekarskich przyda się także sprzęt ułatwiający poruszanie się osobom z ograniczoną mobilnością — np. starszym czy z niepełnosprawnościami. Specjalistyczne podnośniki, schodołazy i wózki do transportu zapewnią wygodny i efektywny sposób przemieszczania pacjentów. 

Artykuły sanitarne i higieniczne do prywatnej przychodni lekarskiej

Poza umeblowaniem i narzędziami w prywatnym gabinecie lekarskim nie może zabraknąć artykułów sanitarnych i higienicznych. Chodzi tu głównie o artykuły jednorazowego użytku, takie jak papierowe, celulozowe lub foliowe podkłady higieniczne, a także prześcieradła i okrycia na stoły rehabilitacyjne czy zabiegowe.

Niezbędne będą też stworzone na bazie alkoholu preparaty do dezynfekcji powierzchni i narzędzi, jak i odpowiednie środki do mycia rąk.

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju artykuły również muszą spełniać rygorystyczne wymagania. Najlepiej więc kupić je u profesjonalnych dostawców. Promedyczny.pl - sklep medyczny zajmuje się zaopatrzeniem placówek opieki zdrowotnej w wysokiej jakości meble lekarskie, sprzęt specjalistyczny oraz niezbędne materiały i akcesoria. Znajduje się w nim wszystko, co niezbędne, aby otworzyć prywatny gabinet lekarski.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów