Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Polak w aptece – ile i na jakie leki wydajemy pieniądze?

2017-05-04 08:47
wydatki na leki

Statystyki podsumowujące nasze zakupy w aptekach za miniony rok, dają odpowiedzi na pytania dotyczące ilości pacjentów w aptekach oraz lekach, na które jest największe zapotrzebowanie.

Krążą żarty, że w domowej apteczce każdy z nas ma coś na ból głowy, biegunkę i depresję. Jak jest w rzeczywistości? Wg danych PEX PharmaSequence najczęściej kupujemy farmaceutyki związane z chorobami przewodu pokarmowego i metabolizmem. Kolejno, w aptecznych kolejkach ustawiamy się za lekami na Układ Sercowo Naczyniowy. Tuż za nimi uplasowały się medykamenty na Ośrodkowy Układ Nerwowy i leki stosowane w chorobach dróg oddechowych. Poniżej wykres prezentujący, z którymi chorobami najczęściej walczymy farmakologicznie.

Wykres z najczęściej sprzedawanymi lekami

Statystyczną aptekę (w Polsce jest prawie 15 tys.) odwiedziło 42 600 pacjentów. Idąc dalej, każdorazowa wartość transakcji w aptece to ok. 50 zł. Za jedno opakowanie leku płacimy średnio 17.62 zł. Dla leków refundowanych jest to kwota ok. 28 zł. Z kolei za lek bez recepty płacimy przeciętnie 12,30 zł.

Dodatkową ciekawostką są dni tygodnia charakteryzujące się największą ilością kupionych leków. Otóż, najczęściej robimy apteczne zakupy w piątki, a najrzadziej w czwartki.

Analizując powyższe informacje, należy zwrócić uwagę na szeroki asortyment oferowany przez apteki. W placówkach zdrowia kupujemy już nie tylko leki, ale również kosmetyki, produkty do higieny i prozdrowotną chemię gospodarczą, jak np. hipoalergiczne płyny do płukania tkanin. Produkty te możemy nabyć w marketach czy drogeriach, jednakże bez fachowej porady. Chcąc znać zalecenia, sugestie dotyczące stosowania wybranych preparatów, udajemy się do apteki. Powód jest prosty: ufamy farmaceucie.

Podsumowując, zakupy apteczne należą do tych, które na ogół robimy z konieczności – zarówno kiedy jesteśmy zdrowi – aby nie chorować oraz wtedy, gdy jesteśmy chorzy - aby wyzdrowieć.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów