Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Pieluchy dla dorosłych – jak je prawidłowo dobrać i czy możliwa jest refundacja na NFZ

Materiał zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-22 11:47
Pieluchy dla dorosłych

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Przy średnim i ciężkim nasileniu konieczne jest regularne stosowanie środków higienicznych, które pozwolą utrzymać suchość skóry w miejscach intymnych oraz zwiększą komfort pacjenta, zapobiegając powstawaniu przykrego zapachu. To bardzo ważne, by prawidłowo dobrać pieluchy dla dorosłych, tak by osobie je noszącej było maksymalnie wygodnie i by w 100 procentach spełniały swoje zadanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić i czy możliwe jest ubieganie się o refundację środków higienicznych na nietrzymanie moczu w ramach NFZ, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Pieluchy dla dorosłych a pieluchomajtki i majtki chłonne – na czym polegają różnice?

Pieluchy dla dorosłych to nie to samo co pieluchomajtki czy majtki chłonne dla dorosłych. Wszystkie te produkty przeznaczone są dla osób z problemem nietrzymania moczu, ale poszczególne środki różnią się stopniem chłonności i przeznaczone są dla różnych grup pacjentów, zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości.

Pieluchy dla dorosłych są najbardziej chłonne i przeznaczone są dla osób cierpiących na najcięższą postać nietrzymania moczu. Sprawdzą się u pacjentów leżących i z powodzeniem mogą być zakładane także na noc. Pieluchy dla dorosłych renomowanych firm, takich jak TENA, mają specjalną powłokę chroniącą skórę przed wilgocią nawet przez kilka godzin, system zabezpieczający przed wyciekaniem oraz gwarantują zabezpieczenie przed powstawaniem przykrego zapachu. Mają także zewnętrzny wskaźnik wilgotności, który informuje o stopniu wilgotności i czy konieczna jest wymiana pieluchy. To bardzo przydatne u pacjentów, którzy sami nie są w stanie poinformować o tym opiekuna.

Pieluchomajtki sprawdzą się u osób cierpiących na średnie i nieco cięższe nietrzymanie moczu. Mają specjalne zapięcia ułatwiające ich zakładanie i zdejmowanie oraz pas przytrzymujący je na miejscu, tak że pacjent może się w nich swobodnie przemieszczać.

Majtki chłonne przeznaczone są dla osób ze średnim stopniem nietrzymania moczu, które pragną mimo to funkcjonować normalnie i nie rezygnować z codziennych aktywności. Są w zasadzie niewidoczne pod ubraniem i od zwykłej bielizny różnią się tylko wkładem chłonnym. Przy ciężkim nietrzymaniu moczu to zabezpieczenie może jednak okazać się niewystarczające. Podobnie może okazać się niewystarczające, jeśli majtki chłonne stosujemy na noc.

Pieluchy dla dorosłych – jak je odpowiednio dobrać?

Pieluchy dla dorosłych TENA są dostępne w kilku rozmiarach: od S do XL. Należy je dobrać odpowiednio do budowy pacjenta. Nie powinny być ani zbyt ciasne, ani zanadto luźne. Zbyt małe, ciasne pieluchy dla dorosłych będą powodowały ucisk i dyskomfort, nie spełnią też swego zadania – wkład chłonny może okazać się niewystarczający. Za luźna pielucha będzie zaś przesuwać się, co może powodować otarcia. Nie zabezpieczy też przed wyciekaniem moczu. Właściwe dobranie pieluchy dla dorosłych jest kluczowe dla ochrony skóry – a należy pamiętać, że skóra w miejscach intymnych jest szczególnie wrażliwa i skłonna do podrażnień. Jeśli pielucha będzie ją dodatkowo podrażniać, może dojść dla groźnych dla zdrowia uszkodzeń i stanów zapalnych, zwłaszcza u pacjentów leżących.

Pieluchy dla dorosłych – jakość ma znaczenie

To bardzo ważne, by pieluchy dla dorosłych wykonane były z wysokiej jakości, delikatnych i pozwalających skórze oddychać materiałów. Produkty renomowanych firm, takich jak TENA, gwarantują, że pieluchy będą miękkie, przepuszczające powietrze i jednocześnie nieprzepuszczające wilgoci. Mają także odpowiedni system Odour Fresh Control gwarantujący zabezpieczenie przed powstawaniem przykrego zapachu. To znacznie zwiększa komfort psychiczny pacjenta, zwłaszcza gdy nie jest on w stanie samodzielnie zmienić pieluchy.

Pieluchy dla dorosłych – refundacja na NFZ

Pieluchy dla dorosłych to niestety spore koszty, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność stosowania ich przez dłuższy czas. NFZ daje możliwość refundacji i pokrywa przynajmniej część wydatków. Wszystko zależy od ilości potrzebnych co miesiąc środków higienicznych – w przypadku pieluch dla dorosłych NFZ określa zazwyczaj limit ilości na 60 sztuk miesięcznie. Już taka pomoc jest jednak istotna i w dużym stopniu odciąża domowy budżet. Co ważne, refundacja na NFZ dotyczy także pampersów dla dorosłych, pieluchomajtek, majtek chłonnych czy wkładek TENA. Wniosek o refundację wypełnia online lekarz pierwszego kontaktu, receptę można realizować w dowolnej aptece.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów