Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Osteoporoza – wszystko, co trzeba wiedzieć o tej chorobie kości

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2019-10-30 14:36
osteoporoza u starszych kobiet

Osteoporoza zwana jest cichym złodziejem kości lub cichą epidemią, z racji tego, że nie daje wczesnych objawów nawet przez wiele długich lat. To także jedna z tzw. chorób cywilizacyjnych, gdyż jest bardzo powszechna u osób w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiet. Kobiety po 50. roku życia wykazują ryzyko złamania kości na skutek osteoporozy na poziomie aż 40% do końca ich życia, zaś mężczyźni – między 13 a 22%. Spis treści:

Co to jest osteoporoza?

Co to jest osteoporoza? Osteoporoza to metaboliczna choroba szkieletu, czyli kości, która cechuje się osłabieniem struktury przestrzennej kości i zmniejszeniem gęstości mineralnej kości. W jej wyniku złamania kości mogą nastąpić nawet przy niewielkim urazie. Najczęściej dochodzi do złamań osteoporotycznych kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości przedramienia. Sprawdź podstawowe informacje o osteoporozie w pigułce na stronie: http://calperos.pl/o-osteoporozie. Dowiesz się też o tym, czemu kobiety po menopauzie są bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy.

Grupy ryzyka zachorowania na osteoporozę

Osteoporoza to choroba dotycząca kobiet i mężczyzn, ale zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety. Wraz z wiekiem postępuje proces utraty tkanki kostnej:
 • po 30. roku życia rozpoczyna się utrata tkanki kostnej;
 • nasilenie następuje w okresie przedmenopauzalnym, czyli po 40. roku życia;
 • w okresie menopauzy, czyli w okolicach 55. roku życia, ryzyko złamania kości wskutek osteoporozy wynosi aż 40%;
 • u kobiet po menopauzie dochodzi do utraty tkanki kostnej w stopniu 2-3% na rok.
osteoporoza kobieta

Przyczyny osteoporozy

Co jest przyczyną osteoporozy? Wyróżnia się osteoporozę:

 • pierwotną będąca naturalną konsekwencją starzenia się szkieletu. Utrata gęstości mineralnej kości jest procesem nieuchronnym, który dotyczy wszystkich;
 • wtórną będącą skutkiem innych chorób lub stosowania danych leków. W tej formie osteoporoza występuje w każdym wieku, jest jednak niezmiernie rzadka.

Czynniki przyspieszające wystąpienie osteoporozy pierwotnej to:

 • niewłaściwa dieta: uboga w wapń, witaminę D,
 • niedożywienie,
 • palenie papierów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • brak aktywności fizycznej,
 • niedostateczna ekspozycja na słońce.

Czynniki mogące wywołać osteoporozę wtórną to:

 • zaburzenia hormonalne w zakresie tarczycy,
 • cukrzyca,
 • przedwczesna menopauza,
 • przewlekłe zapalne choroby reumatyczne,
 • zaburzenia wchłaniania i inne choroby układu pokarmowego,
 • stosowanie niektórych leków.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza zasłużyła na swój przydomek „cichej epidemii” tym, że właściwie nie wykazuje objawów przez długie lata. To taka choroba, która nie boli i często nie jest zauważana, dopóki nie dojdzie do złamania kości osłabionych przez osteoporozę. Objawy osteoporozy to właśnie złamania, przykładowo kręgów u osób starszych. Dochodzi do nich często powoli i skrycie, a obserwuje się np. garbienie, obniżenie wzrostu, problem z poruszaniem się i także objawy natury psychicznej, jak na przykład depresja. W bardzo podeszłym wieku takie złamania kręgów w wyniku osteoporozy prowadzą do uniemożliwienia poruszania się samodzielnie.

Złamania kręgów powodują przewlekły ból, który często mylnie jest brany za coś naturalnego w podeszłym wieku lub wynik zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Bezpośredni uraz powodujący złamanie może być zupełnie nieistotny i wywołany tak prostymi czynnościami jak podnoszenie ciężaru, schylenie się, a nawet kaszel. W rzadkich przypadkach złamanie kręgu daje silny, nagły ból.

Z kolei do złamań kości długich na skutek osteoporozy, głównie przedramienia w nadgarstku lub szyjki kości udowej, dochodzi często jesienią i zimą na skutek upadku na śliskiej nawierzchni. Pojawia się silny ból, opuchlizna, ograniczenie ruchomości i konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Badanie na osteoporozę

Jeśli doszło do złamania osteoporotycznego albo pojawiły się objawy pośrednie w postaci garbienia się, przewlekłego bólu kręgosłupa etc., to trzeba dokonać szybkiej diagnostyki. Badania na osteoporozę obejmują:
 • densytometrię kości techniką DEXA, czyli popularne badanie gęstości kości pozwalające ocenić, czy doszło do znacznej utraty gęstości kości. To podstawowa metoda rozpoznawania osteoporozy oraz oceny skuteczności stosowanych na nią leków.
 • badanie radiologiczne, czyli RTG kości, które w razie złamania pozwala określić, jakiego jest ono charakteru.
 • badanie laboratoryjne, czyli morfologię krwi, badanie funkcji wątroby i nerek zalecane do wykonania u każdego pacjenta z osteoporozą celem oceny gospodarki wapniowo-fosforanowej. Pobraną krew oznacza się pod kątem stężenia wapnia i fosforu, a także ocenia się wydalanie wapnia w moczu. Niezbędne są czasem dodatkowe badania jak oznaczenie markerów obrotu kostnego, witaminy D lub stężenia parahormonu.

Leczenie osteoporozy

Jak przebiega w toku osteoporozy leczenie? Opiera się na farmakologii. Leki trzeba przyjmować przed dłuższy czas, kilka lat, a czasem nawet do końca życia. Do tego należy stosować działania profilaktyczne, tak by zapobiegać złamaniom, zatem konieczne jest wyeliminowanie czynników ryzyka. Pacjent musi prowadzić zdrowy tryb życia z aktywnością fizyczną, właściwą dietą i bez używek. Stosowanie się do zaleceń lekarza odgrywa kluczową rolę w efektywności leczenia.

osteoporoza mężczyzna

Profilaktyka osteoporozy

Jeśli mowa o profilaktyce, to polega ona nie tylko na eliminowaniu czynników zwiększających ryzyko przyspieszenia zachorowania na osteoporozę pierwotną. Aby mieć długo zdrowe kości i minimalizować ryzyko wystąpienia złamań, konieczna jest właściwa podaż wapnia oraz witaminy D. Zapewnić ją można poprzez zbilansowaną dietę, ale czasem to nie wystarczy. Dla grup ryzyka i jako wspomaganie leczenia warto stosować suplementację poprzez przyjmowanie właściwych preparatów. Zapotrzebowanie na wapń wzrasta szczególnie w okresie menopauzy u kobiet, kiedy obniża się poziom estrogenu będącego hormonem kobiecym odpowiedzialnym za tworzenie tkanki kostnej.

Warto także sprawdzić ryzyko wystąpienia złamania osteoporotycznego za pomocą kalkulatora FRAX. Jest on dostępny w internecie – także dla polskiego społeczeństwa – i szacuje ryzyko złamania w wyniku osteoporozy na kolejne 10 lat.

W związku z tym, iż osteoporoza nie daje objawów, to trzeba zainteresować się stanem swoich kości zanim dojdzie do złamania. Kobiety po menopauzie oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia powinni sprawdzić u lekarza pierwszego kontaktu, jak postępować, by zapobiec szybkiemu rozwojowi osteoporozy.

 
Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/64948,osteoporoza
http://www.medonet.pl/zdrowie,co-warto-wiedziec-o-osteoporozie,galeria,377865,3.html

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Calperos 500, Calperos 1000. Jedna kapsułka twarda Calperos 500 zawiera 200 mg jonów wapnia w postaci 500 mg węglanu wapnia (Calcii carbonas). Jedna kapsułka twarda Calperos 1000 zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci 1000 mg węglanu wapnia (Calcii carbonas). Wskazania do stosowania: Wskazaniami do stosowania produktu leczniczego Calperos są: stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży oraz w przebiegu ciąży i podczas laktacji); niska podaż wapnia w pożywieniu; zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych; hipokalcemia z hiperfosfatemią u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i zapobieganie wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej; profilaktycznie – uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy; stany po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji (rehabilitacji ruchowej) po złamaniach kości; wspomagająco w leczeniu
przeziębień i chorób alergicznych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Hiperkalcemia spowodowana nadczynnością przytarczyc, nadczynnością tarczycy, hiperwitaminozą D, nowotworami odwapniającymi bez przerzutów do kości, nowotworami dającymi przerzuty do kości, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, sarkoidozą. Ciężka hiperkalciuria. Kamica nerkowa. Leczenie glikozydami naparstnicy. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów