Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

O czym pamiętać podczas stosowania leków przeciwbólowych bez recepty?

Materiał partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-19 13:02
Kobieta w jednej dłoni trzyma szklankę, w drugiej tabletkę przeciwbólową.

Leki przeciwbólowe są stosowane przez wiele osób w różnym wieku. Jest to jeden z najszybszych sposobów na złagodzenie bólu. Ponadto jest wysoce skuteczny, jeżeli dolegliwości mają łagodne lub umiarkowane nasilenie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Zobacz, jak stosować leki przeciwbólowe bez recepty.

Jakie leki przeciwbólowe są dostępne bez recepty?

Dopuszczenie środków przeciwbólowych do sprzedaży bez recepty powoduje bezproblemową dostępność w sytuacji, gdy są potrzebne. Bez wątpienia wpływa to na czas, który upływa od pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych do ich ustąpienia. Dzięki temu każdy może poradzić sobie samodzielnie w domu z bólem o łagodnym lub umiarkowanym stopniu nasilenia.

Jednym z leków dostępnych bez recepty jest paracetamol. To substancja czynna, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, a tym samym blokuje enzym cyklooksygenazy COX-3. W efekcie nie dochodzi do wytwarzania prostaglandyn, a dolegliwości bólowe ustępują.

Inną grupą środków dostępnych bez recepty są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jest to dosyć duża grupa. Działają one na enzymy cyklooksygenazy COX-1 i COX-2 w miejscu zapalenia. Skutkiem tego również jest brak syntezy prostaglandyn. Jednym z dopuszczonych do sprzedaży w ostatnim czasie jest Ketonal bez recepty. Jego substancją czynną jest ketoprofen.

O czym pamiętać przed użyciem leku bez recepty?

Przed użyciem leku przeciwbólowego bez recepty trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia. Są tam wymienione przeciwwskazania do stosowania danego środka, interakcje z innymi lekami, bezpieczne dawkowanie, a także możliwe działania niepożądane. Osoby, które nie są pewne, czy mogą użyć lek przeciwbólowy bez recepty, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. O pomoc można poprosić także farmaceutę.

Jak dawkować leki przeciwbólowe bez recepty?

Zalecane dawkowanie leków przeciwbólowych bez recepty jest zawsze określone w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Maksymalna dobowa dawka zależy od wieku i masy ciała (dotyczy to głównie dzieci). W przypadku Ketonalu bez recepty osoby, które ukończyły 15 lat, mogą przyjąć dziennie 3 kapsułki w odstępie wynoszącym przynajmniej 8 godzin.

Przyjmowanie większych dawek nie powoduje zwiększenia efektu terapeutycznego. Nie wydłuża też czasu działania leku. Warto jednak pamiętać, że zażycie większej ilości kapsułek lub niezachowanie przerwy między kolejnymi dawkami sprzyja występowaniu objawów niepożądanych. Tym samym może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Czy leki przeciwbólowe bez recepty są bezpieczne?

Dużo mówi się o bezpieczeństwie leków przeciwbólowych bez recepty. Warto pamiętać, że ryzyko powikłań związane z ich stosowaniem jest niskie. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zaleceń producenta dotyczące ich używania. Przyjęcie leku mimo występowania przeciwwskazań może powodować skutki uboczne groźne dla zdrowia.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza trzeba zgłosić się zawsze wtedy, gdy pojawią się skutki uboczne po zastosowaniu danego środka przeciwbólowego. Wizyta może okazać się nieunikniona także wtedy, gdy dolegliwości ulegają nasileniu lub lek nie przyczynia się do złagodzenia bólu. Warto pamiętać, że żaden preparat nie może być używany ciągle. W przypadku Ketonalu bez recepty maksymalny czas stosowania to 5 dni.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde/ Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg)/1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg). Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów