Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nootropy – czyli jak ludzie podkręcają działanie mózgu

2017-10-24 09:33

Nootropy to leki, mające za zadanie podkręcić działanie mózgu, poprawiając naszą pamięć, koncentrację i ogólne zdolności umysłowe. Czy te magiczne pigułki, uważane przez wielu za w pełni bezpieczne i skuteczne rzeczywiście spełniają to zadanie? Choć użytkownicy popularnych forów wygłaszają na ich temat peany, wymieniając się informacjami o kolejnych nowościach, świat nauki i medycyny podchodzi do nich sceptycznie. Dziś przyjrzymy się tematowi leków nootropowych i zastanowimy nad ich efektywnością i bezpieczeństwem stosowania.

 

Nootropy – co to takiego?

Kiedyś nootropami nazywano narkotyki takie jak LSD czy amfetamina – miały za zadanie pobudzić organizm do działania, „zresetować” umysł i dać mu porządną dawkę energii. Dziś lekami nootropowymi takimi jak Biotropil, Lucetam, Memotropil, Nootropil, Cavinton, Vicebrol i Vinpoton leczy się głównie zaburzenia poznawcze lub trudności ruchowe spowodowane chorobami Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona lub ADHD. Jakie jest ich główne zadanie? Substancje te poprawiają pamięć, koncentrację, skuteczność nauki i działają neuroprotekcyjnie, zabezpieczając mózg.

Nielecznicze zastosowanie nootropów

Obecnie po nootropy sięgają i zdrowe osoby – biznesmeni, biorący udział w wyścigu szczurów, naukowcy, pracownicy umysłowi, od których wymaga się zbyt wiele, a także studenci, chcący zaliczyć egzamin między kolejnymi imprezami. Oprócz chemicznych specyfików nootropowych sprzedawanych na receptę, które i tak często przyjmowane są przez osoby niedotknięte żadnym schorzeniem, dostępne są również preparaty bez recepty stworzone na bazie roślin. Zawierają one zwielokrotnione stężenia kofeiny, a także ekstrakt z kakaowca, zielonej herbaty lub owoców, których nazwę słyszeli jedynie nieliczni. Nootropy stosowane u zdrowych osób wciąż budzą wiele kontrowersji.

nootropy na ktomalek.pl

Skuteczność leków nootropowych

Większość substancji nootropowych wprowadzanych na rynek nie została niestety należycie przetestowana – dotyczy to zarówno specyfików chemicznych jak i roślinnych. Nie można mieć zatem pewności, czy są one skuteczne i czy nie wyrządzą nam krzywdy. Uważać należy także z lekami przepisywanymi na receptę i stosowanymi w leczeniu konkretnych chorób. Nie wiemy, czy ich długotrwałe przyjmowanie w przypadku zdrowego organizmu będzie efektywne i nie wpłynie negatywnie na jego funkcjonowanie.

Skuteczność tego typu leków zależy od wielu czynników. Należą do nich: metabolizm, konkretne geny, a także cechy osobowościowe i biologiczne. W skrócie - nootropy działać mogą na jednych, nie przynosząc żadnych korzyści innym. Niektóre z nich bazują również na efekcie placebo – pacjent wierzy reklamom i zapewnieniom zagranicznych koncernów, kupuje lek w ładnym, sugestywnym opakowaniu, przyjmuje go i od razu czuje jego działanie.

Skutki uboczne przyjmowania nootropów

Aby nie narażać własnego zdrowia, przyjmowanie nootropów, także tych bez recepty, skonsultować należy z lekarzem. Choć zgodnie z definicją stworzoną przez autora pojęcia – Corneliu E. Giurgea – nie powinny mieć one żadnych skutków ubocznych, nigdy nie wiemy, jak zareaguje na nie nasz organizm.

Alternatywy dla stosowania nootropów

Zamiast przyjmowania ryzykowanych substancji, skorzystać możemy z preparatów, które są w stanie naturalnie poprawić naszą pamięć, koncentrację i sprawność umysłową. Na stronie KtoMaLek.pl znaleźć można między innymi: Doppelherz Aktiv Dla mózgu, Ginkosal Forte, Olimp Żeń-Szeń Vita Complex, Arktyczny korzeń, Revitanerw, Olimp Guaranax i Ginkofar Forte.

Nootropy stosowane u zdrowych osób wciąż budzą wiele kontrowersji. Zanim zdecydujemy się zatem na korzystanie z tego typu stymulatorów, zastanówmy się, czy jest to naprawdę konieczne. Być może wystarczy nam zmiana diety i codziennych nawyków.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów