Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Niesteroidowe leki przeciwzapalne a leczenie bólu

Artykuł partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-13 13:22
Niesteroidowe leki przeciwzapalne a leczenie bólu

Gdy pojawia się ból, trzeba działać szybko. Jednym ze sposobów jest sięgnięcie po lek przeciwbólowy. Na rynku dostępne są różne środki. Część z nich można kupić bez recepty. Przykładem są niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne. Warto wiedzieć, jak przy ich pomocy bezpiecznie leczyć ból.

Czym są niesteroidowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to bardzo szeroka grupa środków farmakologicznych, które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i łagodzące stan zapalny. Mają one podobny mechanizm zwalczania dolegliwości, ale różnią się siłą, profilem działania oraz toksycznością. Zalecane są do objawowego leczenia gorączki, a także bólu o łagodnym i umiarkowanym stopniu nasilenia. Można stosować je także w terapii niektórych chorób przewlekłych (np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów). Niektóre są dostępne bez recepty.

Przykładem niesteroidowego leku przeciwzapalnego jest Ketonal. Zawiera on ketoprofen. Środek ten bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego zaczyna działać już po ok. 30 minutach od spożycia. Jego maksymalne stężenie w organizmie obserwuje się po 2 godzinach. Dobrze radzi sobie z bólem mięśni i stawów (np. spowodowanym urazem podczas uprawiania sportu), a także bólem zęba, głowy i bolesnymi miesiączkami. Ketonal jest przeznaczony dla osób powyżej 15 roku życia.

Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Przeciwbólowe działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest możliwe dzięki zdolności do blokowania enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej (COX-1 i/lub COX-2). Odpowiada on za syntezę substancji biorących udział w procesie zapalnym i wywołujących nieprzyjemne objawy (m.in. ból, obrzęk). Wyróżniamy NLPZ:

  • I generacji – blokują enzym COX-1 lub oba enzymy,
  • II generacji – blokują enzym COX-2 (a niektóre także w małym stopniu COX-1),
  • III generacji – blokują wybiórczo enzym COX-2.

Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe?

Leki te zazwyczaj zawierają paracetamol, który działa przeciwbólowo, a także substancje przeciwkaszlowe i udrażniające nos.Wszystkie leki przeciwbólowe należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami dostępnymi w ulotce dołączonej do opakowania. Dzięki temu maleje ryzyko wystąpienia powikłań. Środki, które nie są prawidłowo stosowane, mogą być nie tylko niebezpieczne, ale też nieskuteczne.

Osoba, która sięga po lek przeciwbólowy, powinna ściśle trzymać się określonej dawki jednorazowej oraz dziennej. Ważne jest także przestrzeganie przerwy, która jest zalecana przed ponownym przyjęciem preparatu. Należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, jakich leków nie można stosować jednocześnie z NLPZ. W razie wątpliwości można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne najlepiej przyjmować podczas posiłku. Tabletkę lub kapsułkę trzeba popić przynajmniej ½ szklanki wody (lub mleka). Ze względu na możliwość wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego osoby posiadające leki osłonowe powinny je spożywać.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde/ Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg)/1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg). Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów