Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

NAFLD – „podstępna” choroba wątroby

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-01-20 15:10
NAFLD – „podstępna” choroba wątroby

Ta choroba jest „podstępna”, bo zwykle nie daje żadnych objawów, albo są one bardzo nieswoiste, czyli niecharakterystyczne dla konkretnego schorzenia. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, znana jako NAFLD (ang. non-alcoholic liver disease), jest najczęstszą chorobą tego narządu. Mimo to wiedza o niej w polskim społeczeństwie, nawet wśród lekarzy, jest cały czas niedostateczna.

Dlaczego choroba jest „podstępna”?

Choroba jest podstępna, ponieważ bardzo długo (a czasami w ogóle) nie przejawia się żadnymi objawami, zarówno takimi, które odczuwa sam chory (tzw. objawy podmiotowe), jak i symptomami, które stwierdza lekarz podczas badania pacjenta (tzw. objawy przedmiotowe).

W „prostym” stłuszczeniu jeśli już pojawiają się objawy, to są one bardzo nieswoiste. Mamy tutaj na myśli fakt, że mogą wystąpić również w szeregu innych chorobach, odmiennych od NAFLD. Specjaliści podają zwykle dwa takie objawy: uczucie zmęczenia oraz ból (słaby, zwykle tępy) w prawej górnej części brzucha (czyli w prawym nadbrzuszu). Przypomina to inne „postępne” choroby: nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2. Często muszą dopiero wystąpić ich powikłania, zanim rozpozna się te schorzenia.

W przypadku NASH (czyli groźniejszej postaci NAFLD, w której dochodzi do zwyrodnienia i włóknienia wątroby) objawy mogą być już bardziej charakterystyczne. Częściej niż w „prostym” stłuszczeniu występuje tępy ból lub pobolewanie w prawym nadbrzuszu; uczucie zmęczenia jest bardziej nasilone (czasami może to być krańcowe zmęczenie); może występować niewyjaśnione innymi przyczynami chudnięcie; chory może być też osłabiony. 

W powikłaniu NASH, jakim jest marskość wątroby, dołączają się jeszcze: żółtaczka (czyli zażółcenie skóry i białek oczu), swędzenie skóry, obrzęki całych nóg lub tylko wokół kostek albo na stopach; nudności, utrata apetytu i (lub) spadek masy ciała; powiększenie się brzucha w wyniku gromadzenia się w nim płynu (wodobrzusze) oraz splątanie.

Powtórzmy jednak jeszcze raz – te objawy pojawiają się późno i nie dotyczą najczęściej występującego „prostego” stłuszczenia, ale groźniejszej postaci – NASH oraz marskości wątroby.

Jak zatem wykrywać NAFLD?

Nasuwa się w tej sytuacji pytanie, jak w ogóle wykryć tę chorobę, skoro w większości przypadków przebiega ona bezobjawowo. Otóż NAFLD diagnozuje się głównie na podstawie wyniku USG jamy brzusznej (w tym wątroby). Co ciekawe, stłuszczenie wątroby pojawia się w ultrasonografii większości przypadków przypadkowo, podczas wykonywania tego badania z innych przyczyn, np. w poszukiwaniu kamieni żółciowych lub w diagnozowaniu bólu brzucha. Stłuszczenie wątroby jest bardzo charakterystyczne w obrazie USG. Radiolodzy mówią, że wątroba „świeci” na ekranie, a fachowo - jest hiperechogeniczna (jej echo jest większe niż tkanek otaczających). Ponieważ stłuszczenie wątroby może także występować w innych stanach czy chorobach (np. w przypadku nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków czy w wirusowym zapaleniu wątroby typu C), to zanim rozpozna się NAFLD, trzeba wykluczyć te inne przyczyny.

Wczesne wykrycie stłuszczenia w USG jest bardzo ważne. Rozpoznanie NAFLD we wczesnym okresie pozwala zapobiegać przejściu tej choroby w groźniejszą postać – NASH i rozwojowi powikłań, spośród których najważniejsza jest marskość wątroby. Przeczytaj więcej o wykrywaniu niealkoholowego stłuszczenie wątroby.

Grupy ryzyka

Może zatem powinniśmy poddać się ultrasonografii wszyscy i zobaczyć, czy nie mamy stłuszczenia wątroby? Specjaliści zajmujący się tym tematem nie podzielają tego zdania. Według nich wystarczy, aby wykonać USG wątroby (jamy brzusznej) w najważniejszych grupach ryzyka. Grupa lub czynnik ryzyka to pojęcie statystyczne. Oznacza grupę osób z pewnym stanem lub schorzeniem, gdzie prawdopodobieństwo występowania określonej choroby (w naszym przypadku NAFLD) jest większe niż w populacji ogólnej. Jeśli zatem w całej populacji ryzyko wystąpienia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby wynosi 20-25%, to już w cukrzycy typu 2 ta wartość sięga 75%. Cukrzyca typu 2 jest zatem czynnikiem ryzyka występowania NAFLD.

Według polskich wytycznych badanie USG jamy brzusznej należy wykonać u osób z:

 • otyłością;
 • czynnikami ryzyka metabolicznego (zwiększony obwód w talii, hiperglikemia [zwiększone stężenie cukru we krwi], hipetriglicerydemia [zwiększone stężenie triglicerydów we krwi], zmniejszone stężenie cholesterolu HDL, nadciśnienie tętnicze);
 • utrzymującą się zwiększoną aktywnością aminotransferazy alaninowej (ALT) o niejasnej przyczynie. 

Jak leczyć NAFLD?

Nie ma cudownego leku na tę chorobę. Żeby stłuszczenie cofnęło się trzeba stosować odpowiednią, niskokaloryczną dietę oraz praktykować regularny wysiłek fizyczny przez co najmniej 5 dni w tygodniu po 30 minut dziennie. Oto najważniejsze zasady dotyczące diety w NAFLD.

Czego unikać w diecie?

 1. Eliminacja tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa.
 2. Skreślenie z menu pełnotłustych produktów mlecznych.
 3. Rezygnacja z tłuszczów typu trans oraz uwodornionych (utwardzonych).
 4. Pilnowanie zawartości sodu w diecie – nie wolno przekraczać 1500 mg soli kuchennej na dobę.
 5. Eliminacja cukru dodawanego do pokarmów.
 6. Rezygnacja z wszystkich produktów z ziaren przetworzonych (czyli bez białej mąki i białego ryżu w diecie).
 7. Zwracanie uwagi na to, co jest reklamowane jako suplement diety, a co posiada dane naukowe świadczące o skuteczności w leczeniu lub zapobieganiu chorób wątroby. Uważajmy również na suplementy, które nie są przeznaczone dla wątroby (lepiej ich używanie skonsultować z lekarzem).
 8. Z lekarzem musimy także porozmawiać o przyjmowanych przewlekle lekach (w tym preparatach ziołowych). Mogą one uszkadzać wątrobę!
 9. Wielkim „trucicielem” wątroby jest alkohol. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, należy go w ogóle wyeliminować.

Co jest zdrowe i pożądane?

 1. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – do smażenia oraz trzy łyżki stołowe na dobę doustnie.
 2. Owoce i warzywa (ale uwaga na zawartość soli!).
 3. Produkty zawierające dużo błonnika, takie jak pieczywo pełnoziarniste i brązowy ryż.
 4. Tłuste ryby (np. łosoś), znajdujące się w naszym menu przynajmniej kilka razy w tygodniu.
 5. Kurczak tylko bez skórki, a wieprzowina jedynie chuda; jak najmniej przetworzonych mięs.
 6. Nowe w Polsce, ale zdrowe pokarmy, jak ziarna quinoa.
 7. Białko roślinne (rośliny strączkowe) bez żadnych ograniczeń.
 8. Kawa – 3-4 filiżanki przefiltrowanej kawy dziennie.

Niezbędne fosfolipidy

W badaniach naukowych stwierdzono, że niezbędne fosfolipidy (EPL) wpływają korzystnie na regenerację błon komórkowej hepatocytów, czyli komórek wątroby. EPL sprzyjają naprawie i ochronie tej błony. Ponadto, wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, zapobiegające włóknieniu i regulują poziomy lipidów. Badania nad nimi jeszcze trwają, jednak już teraz można polecać fosfatydylocholinę pochodzenia sojowego jako lek wspomagający regenerację wątroby na poziomie błony komórkowej.

Piśmiennictwo:

 1. Fatty Liver Disease. Cleveland Clinic (https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15831-fatty-liver-disease).
 2. Diagnosis of NAFLD & NASH. NIDDK (https://www.niddk.nih.gov/health-information/liver-disease/nafld-nash/diagnosis).
 3. Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). NHS (https://www.nhs.uk/conditions/non-alcoholic-fatty-liver-disease/).
 4. Hartleb M., Wunsch E., Milkiewicz P., Drzewoski J., Olszanecka-Glinianowicz M., Mach T., Gutkowski K., Raszeja-Wyszomirska J., Jabłkowski M., Cichoż-Lach H., Stachowska E., Socha P., Okopień B., Krawczyk M., Kajor M., Drobnik J., Lewiński A., Wójcicki M., Januszewicz A., Strojek K.: Postępowanie z chorymi na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Zalecenia Polskiej Grupy Ekspertów NAFLD 2019. Med. Prakt., 2019; 10: 47–74.
 5. Fatty Liver Foundation (https://www.fattyliverfoundation.org/diet_nash).
 6. Gundermann KJ et al. Activity of Essential Phospholipids (EPL) From Soybean in Liver Diseases. Pharmacol Rep 2011; 63(3): 643-59.

Marcin Pustkowski, lekarz rodzinny

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Essentiale Forte, 300 mg, kapsułki. 1 kapsułka zawiera: 300 mg (Phospholipidum essentiale) fosfolipidów z nasion sojowych zawierających (3-sn-fosfatydylo)cholinę. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej sojowy, etanol. Wskazania do stosowania: Essentiale Forte jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, soję, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Essentiale MAX, 600 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka zawiera: Phospholipidum essentiale, fosfolipidy z nasion sojowych zawierające (3-sn-fosfatydylo)cholinę, 600 mg. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: olej sojowy. Wskazania do stosowania: Essentiale Max jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby. Zmniejsza subiektywne dolegliwości, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w prawym nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, soję, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów