Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Mały autoklaw – dlaczego warto mieć go w gabinecie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2021-02-24 13:31
off mały autoklaw

Autoklaw jest obowiązkowym wyposażeniem każdego gabinetu stomatologicznego. Często właściciele gabinetów przy wyborze tego urządzenia kierują się przede wszystkim jego rozmiarem, uznając, że im większy autoklaw, tym lepszy. Tymczasem nowoczesne, małe i kompaktowe autoklawy mają szereg zalet, które docenią stomatolodzy.

Każdy gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w specjalistyczny sprzęt niezbędny w codziennych obowiązkach oraz dodatkowe urządzenia oraz i akcesoria, które ułatwiają pracę, a także zapewniają pacjentowi komfort oraz bezpieczeństwo. Podstawą jest oczywiście unit stomatologiczny, czyli fotel ze stolikami i całym oprzyrządowaniem oraz narzędzia dentystyczne. Część gabinetów wyposażona jest również np. w RTG czy narzędzia implantologiczne. Każdy gabinet musi natomiast posiadać autoklaw, który zapewni jałowość używanych narzędzi.

Autoklaw Enbio S a większe autoklawy – poznaj najważniejsze zalety Enbio S

W gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się autoklawy klasy B. Zapewniają one najwyższą skuteczność sterylizacji. W klasie tej można także wyjaławiać narzędzia oraz akcesoria niezależnie od ich rodzaju (sterylizacja wszystkich rodzajów narzędzi, które mogą zostać poddane temu procesowi). Zatem autoklawy, które posiadają program sterylizacji w najwyższej klasie, tj. B sterylizuje narzędzia o skomplikowanej budowie, jak np. końcówki stomatologiczne.

 

Właściciele gabinetów stomatologicznych oraz ich pracownicy, często wychodzą z założenia, że autoklaw o większej pojemności, będzie najwygodniejszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Tymczasem nowoczesne i małe autoklawy, ze względu na wielość ich zalet, zyskały na popularności. Pojawia się zatem pytanie, co wyróżnia małe sterylizatory klasy B, że tak bardzo odmieniły podejście do sterylizacji? Dobrym przykładem będzie autoklaw firmy Enbio – czołowego producenta sterylizatorów parowych o najwyższej klasie sterylizacji, tj. B sklasyfikowanego jako również jako urządzenie medyczne.

 

1) Rozmiar

 

Autoklaw Enbio S jest cztery razy mniejszy niż standardowo używane autoklawy stomatologiczne. To ogromna oszczędność miejsca, co jest niezwykle cenne zwłaszcza w niedużych gabinetach. Jednocześnie urządzenie jest w stanie pomieścić wszystkie narzędzia stomatologiczne. Kompaktowy Enbio S ma 16 cm wysokości, 25 cm szerokości i 56 cm długości. Dla porównania: klasyczny autoklaw dentystyczny ma długość aż 56 cm.

 

2) Szybkość procesu sterylizacji

 

Proces sterylizacji narzędzi przy użyciu Enbio S jest niespotykanie szybki. Autoklaw pozwala na wyjałowienie około 8 pakietów narzędzi w… 7 minut (przy programie do narzędzi nieopakowanych-FAST). W przypadku programów do narzędzi opakowanych proces sterylizacji zajmuje wyłącznie 15 minut przy temperaturze 134°C lub 30 minut przy 121°C (program dostosowany do wrażliwych na temperaturę narzędzi, np. z elementami gumowymi). Dla porównania: proces sterylizacji w innych autoklawach klasy B w większości przypadków zajmuje od 20 do nawet 60 minut.

 

3) Cicha praca

 

Cichy autoklaw to prawdziwy skarb. Poziom hałasu generowanego przez urządzenia w gabinetach, ma istotny wpływa komfort pracy. Enbio S to autoklaw generujący dźwięk o natężeniu 32 dB, czyli tylko nieco większym niż rozmowa szeptem. To ogromna różnica w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku autoklawami klasy B, u których natężenie generowanego hałasu kształtuje się średnio na poziomie od 50 dB do nawet 70 dB. Oznacza to głośność zbliżoną do rozmowy towarzyskiej, odgłosów biura czy ruchu ulicznego bądź włączonego telewizora.

 

4) Łatwość obsługi

 

Enbio S to autoklaw o niezwykle prostej, intuicyjnej obsłudze – bez konieczności logowania się czy programowania urządzenia. Obsługa Enbio to trzy proste kroki:

 • włożenie narzędzi do środka i zamknięcie urządzenia,
 • wybór programu sterylizacji (opcje dla narzędzi opakowanych i nieopakowanych oraz dwie opcje temperatury) i naciśnięcie przycisku „start”,
 • wyjęcie sterylnych narzędzi, gdy urządzenie zasygnalizuje zakończenie procesu.

Enbio S nie wymaga kilkuetapowego wchodzenia do menu w celu wybrania programu sterylizacji, tak jak w przypadku wielu innych sterylizatorów.

off mały autoklaw infografika 1

 

5) Certyfikaty

 

Na podstawie Dyrektywy 93/42 (klasa IIb), autoklawy firmy Enbio zaliczane są do urządzeń medycznych, w których sterylizacja ma miejsce w najwyższej możliwej klasie B – zgodnie z normą EN13060. Enbio S ponadto otrzymał certyfikat dotyczący spełnienia normy ISO-13485 dla małych sterylizatorów parowych.

 

6) Automatyczne raportowanie

 

Trudno o łatwiejsze spełnienie wymogu dotyczącego archiwizacji danych procesów sterylizacji i codziennego ich raportowania. Autoklawy Enbio wyposażone są w pendrive do gromadzenia i przechowywania danych. Raport z procesu sterylizacji jest każdorazowo zapisywany na włożonym do portu USB pendrivie. Tak zapamiętane dane można przeglądać i przechowywać na komputerze lub wydrukować.

 

7) Niskie koszty użytkowania

 

Pobór energii elektrycznej oraz wody w przypadku kompaktowego sterylizatora parowego Enbio S są niewielkie w porównaniu z innymi urządzeniami klasy B. Sama cena autoklawu jest konkurencyjna, dzięki czemu posiadanie własnego urządzenia staje się dla wielu gabinetów  osiągalne i bardziej ekonomiczne w zestawieniu z korzystaniem z usług firmy zewnętrznej zajmującej się sterylizacją narzędzi.

 

8) Unikalny design

 

Funkcjonalność, cichość, szybkość i intuicyjność autoklawu, to bez wątpienia kwestie niezwykle istotne – ale nie zapominajmy, że duże znaczenie mają także walory estetyczne! Autoklaw to element gabinetu, który nie musi być „szpecącą koniecznością”. Dobry design uczynić może z niego element wystroju. Taki właśnie jest Enbio S, zwycięzca Red Dot DESIGN Award 2020. Zgrabna forma oraz  dostępność wielu wersji kolorystycznych autoklawów, to prawdziwa rewolucja na rynku nadająca nowoczesności gabinetom stomatologicznym

 

9) Gwarancja

Jakie opinie posiadają autoklawy firmy Enbio w branży stomatologicznej?

Lekarze podkreślają przede wszystkim, że posiadając autoklaw Enbio zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa swoim pacjentom, a to wszystko dzięki intuicyjnemu i wygodnemu użytkowaniu. Jak mówi Agnieszka Misiejuk, lekarz stomatolog z Artdent Beauty & Care Dentistry: Dzięki temu, że w gabinecie mamy taki mały, kompaktowy autoklaw, mamy do czynienia z bieżącą sterylizacją, co zwiększa zdecydowanie poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Wszystkie pakiety, dmuchawki, końcówki stomatologiczne są na bieżąco sterylizowane. […] Dodatkową cechą tego autoklawu jest jego bardzo cicha praca. Podczas przyjmowania pacjenta autoklaw jest wręcz niesłyszalny. Jest mały, szybki, intuicyjny, prosty w obsłudze, elegancki, lekki, ma bardzo dobry serwis – dodaje.

 

Marzena Różycka-Moczadło, manager Titanium Dental, zwraca również uwagę na proste podłączenie i użytkowanie sprzętu: Podłączenie i użytkowanie autoklawu jest banalnie proste – dwa przyciski, i autoklaw już się uruchamia.

 

Autoklawy Enbio są bardzo fajne – ze względu na szybką sterylizację, która zajmuje nam 15 minut. To ułatwia nam bardzo pracę i jesteśmy w stanie przyjąć więcej pacjentów. Jest bardzo kompaktowym urządzeniem – w każdej chwili możemy go przenieść z jednego do drugiego gabinetu – wylicza cechy autoklawu Enbio Paulina Kajetaniak, higienistka stomatologiczna z Prodent.

 

Wchodząc do gabinetu, wkładam do autoklawu przygotowane wcześniej narzędzia, zamykam komorę, dosłownie dwa kliknięcia, 15 minut i narzędzia są gotowe do użycia, wysterylizowane – podsumowuje Anna Berdys, higienistka stomatologiczna z Titanium Dental.

Co jeszcze warto wiedzieć o Enbio S?

Enbio to marka, która pozostaje w kontakcie ze swoimi Klientami. Nie tylko w razie awarii urządzenia, ale i na co dzień. Szczególnie w obecnych czasach ważnym aspektem w pracy każdego gabinetu stomatologicznego jest zapewnienie pacjentowi poczucia bezpieczeństwa. W celu ułatwienia znalezienie miejsc, które gwarantują 100% bezpieczeństwa i higieny, m.in. poprzez sterylizacją narzędzi w najwyższej klasie, firma Enbio stworzyła mapę bezpiecznych salonów oraz kampanię #enbiosafe (link do mapy). Każdy gabinet posiadający autoklaw Enbio po zarejestrowaniu urządzenia za pomocą specjalnego formularza, otrzyma naklejkę firmy do umieszczenia na drzwiach, a także zostanie dodany do mapy bezpiecznych salonów i gabinetów w ciągu 48h. Taka mapa może być przewodnikiem dla pacjentów poszukujących miejsc, które gwarantują najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny, w tym sterylne narzędzia.

off mały autoklaw infografika 2

 

Szczegóły techniczne:

 

 • Cena: 4375 zł netto + VAT
 • Zasilanie: 230 V/50Hz
 • Maksymalny pobór prądu: 15 A
 • Moc: 3,25 kW
 • Ciśnienie robocze: 2,1 bar
 • Ciśnienie maksymalne: 2,3 bar
 • Waga: 15 kg
 • Objętość komory procesowej: 2,7 l
 • Wymiary urządzenia: 56 × 25 × 16 cm

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów