Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Licówki – tipsy na zęby

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-05 10:52
DeClinic licówki

Jak sobie wyobrazić licówkę? To cieniutka płytka wyglądająca jak przód idealnego zęba. Do złudzenia przypomina naturalne szkliwo i jest wykonana z porcelany. Jej idealnie dobrany kształt oraz odcień są gwarancją pięknego uśmiechu.

Dlaczego warto zdecydować się na licówki? Ponieważ spełniają wymagania najbardziej wymagających pacjentów odwiedzających kliniki dentystyczne. Bez wątpienia są rozwiązaniem na miarę technologii XXI wieku. Czego zatem oczekujemy od nowoczesnej stomatologii?

Po pierwsze jak najmniejszej inwazyjności. I licówki rzeczywiście są mało inwazyjną metodą, która już dawno wyprawiła w przeszłość szlifowanie zębów pod korony. Licówki porcelanowe są protetycznym rozwiązaniem najmniej ingerującym w tkanki zęba, ponieważ są naklejane na jego przednią powierzchnię, podczas gdy z tyłu pozostaje własny ząb. Licówka pozwala zachować jak najwięcej zęba.

Po drugie trwałości i dobrej jakości. A licówki mogą nam służyć nawet przez całe życie. Porcelana z jednej strony jest krucha, ale bywa, że archeolodzy znajdują ją w nienaruszonym stanie sprzed tysięcy lat. Ta wykorzystywana w licówkach przetrwa dłużej niż nam się może wydawać. Cienkie płatki porcelany, czyli licówki, są niezwykle wytrzymałym półprzezroczystym materiałem. Ich trwałość szacuje się od 8 do 15 lat. Przez ten czas zachowują trwałą barwę i połysk, nie ulegając przebarwieniom, ścieraniu czy ubytkom próchnicowym.

Po trzecie codziennego komfortu. Licówki są wygodne w użytkowaniu, ponieważ ich grubość waha się jedynie od 0,5 do 0,75 mm. Są wyjątkowo szczelne i kompatybilne z tkankami przyzębia. Nic nie trzeba z nimi robić z wyjątkiem odpowiedniej higienizacji, przede wszystkim dbając, by nie odkładał się kamień nazębny. Podczas czyszczenia zębów pokrytych licówkami porcelanowymi, jak i zębów własnych, należy dbać o tzw. przyczep dziąsłowy. To znaczy, szczotkując, należy naciągać dziąsło na zęby, a nie podciągać je w przeciwnym kierunku. Licówki porcelanowe należy kontrolować u stomatologa co pół roku, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Po czwarte estetyki. Licówki zadowalają najbardziej wybrednych – mogą wyglądać, jak tylko sobie zamarzymy. Dzięki szczegółowemu zaprojektowaniu i przygotowaniu zębów, licówki sprawiają, że nabierają one idealnego kształtu i optymalnego koloru. Wykonywane są w wielu odcieniach bieli, dzięki czemu można wybrać kolor najbardziej odpowiadający barwie pozostałych zębów, które wcześniej często poddawane są wybielaniu. Raz zacementowane licówki harmonizują z naturalnymi zębami. I co istotne – nie zostawiają żadnego śladu zabiegu stomatologicznego. Licówki porcelanowe zapewniają tak spektakularny efekt estetyczny, że po zakończonym leczeniu powodują znaczną poprawę samopoczucia i atrakcyjności.

Po piąte bezpieczeństwa. A licówki, będąc dodatkową trwałą warstwą zęba, chronią go przed urazami i chorobami.

Po szóste szerokiego zastosowania. Lista wskazań dla licówek wydłuża się, ponieważ są wytwarzane z coraz nowocześniejszych materiałów z zastosowaniem coraz bardziej zaawansowanej precyzyjnej technologii. Najczęściej wykonuje się je przy nieestetycznych wypełnieniach na powierzchniach zębów przednich, ale także przy różnego rodzaju odłamaniach brzegów zębów siecznych. Licówki porcelanowe dobrze sprawdzają się także w przypadku szpar między zębami, nieprawidłowym ustawieniu zębów, licznych wypełnieniach, erozjach szkliwa i ubytkach przyszyjkowych, nieładnym kształcie zębów (na przykład stożkowych), przebarwieniach opornych na wybielanie, starciu związanym z wiekiem. Licówki sprawdzają się przy korekcie zarówno sporych nieestetycznych problemów, jak i przy mniejszych korektach.

Na czym polega zabieg nałożenia licówek porcelanowych?

Najpopularniejszy typ licówek jest mocowany adhezyjnie bez szlifowania. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej metody łączenia szkliwa zębów z porcelaną można w sposób jak najmniej inwazyjny odtworzyć kształt zębów i nadać im naturalny wygląd. W pełnym łuku najczęściej wykonuje się około 6-8 licówek w przednim odcinku. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza z pacjentem rozmowę na temat jego oczekiwań po zakończeniu leczenia i wykonuje kontrolne badanie stomatologiczne, a także zdjęcie panoramiczne uzębienia. Zostaje również omówiony wstępny plan leczenia oraz kosztorys. Podczas drugiej wizyty w celu wykonania odpowiednich porcelanowych licówek pobierane są wyciski uzębienia. Technik z wosku robi z nich modele. Następnie razem z lekarzem stomatologiem i pacjentem pracuje nad dobraniem zębów do kształtu twarzy. Gdy ich wygląd zostanie zaakceptowany, można przystąpić do nieznacznej preparacji zębów pod licówki w znieczuleniem miejscowym. Kolejnym etapem leczenia jest drugie pobranie wycisków zębów, po którym pacjent na kilka dni otrzymuje licówki tymczasowe. Ostatnia wizyta najczęściej poświęcona jest już cementowaniu ostatecznych licówek porcelanowych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów