Aplikacja Visimed

Bezdotykowa recepta pozwala na realizację recepty bez chodzenia z wydrukami, bez konieczności dyktowania (w maseczce to szczególnie niewygodne) na głos w aptece PESEL i PIN recepty - dyskretnie, no chyba, że wolisz żeby wszyscy stojący w kolejce poznali Twój PESEL?

Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Leki na potencję

2017-06-08 13:53
tabletki na potencję

Problemy z potencją nie są już tematem tabu. Mężczyźni mający problem, coraz częściej decydują się na farmakologiczną walkę o udane życie seksualne. Odkąd popularny lek na potencję stał się dostępny bez recepty, statystyki sprzedaży stale rosną.

Co wpływa na decyzję o zakupie leków na potencję

Leki na potencję, definiowane przez rynek farmaceutyczny jako „afrodyzjaki”, mają się lepiej niż kiedykolwiek. Co jest przyczyną? Faktyczne zaburzenia życia seksualnego Polaków, a może reklamowy, bardzo obiecujący przekaz? Przeanalizujemy temat podpierając się danymi udostępnionymi przez dr Jarka Frąckowiaka, Prezesa PEX PharmaSequence.

Po pierwsze, należy się zmierzyć z mitem, że temat zaburzeń erekcji jest wyłącznie problemem starszych panów. Producenci leków i suplementów wspomagających potencję wychodzą naprzeciw temu przekonaniu, komunikując że problem z erekcją dotyczy coraz młodszych mężczyzn. Dlaczego? Brak zbilansowanej diety, słaba aktywność fizyczna oraz duży stres przyczyniają się do powstawania znanych chorób cywilizacyjnych jakimi są np. cukrzyca i nadciśnienie. Te z kolei często przekładają się na życie erotyczne…nieudane.

Jak Polacy radzą sobie z problemem?

„Szybko i skutecznie” – powie mężczyzna farmaceucie, prosząc o pomoc. O tym, że to rozwiązanie problemów z erekcją cieszy się powodzeniem, świadczy popularność danej grupy lekowej i stale rosnąca liczba opakowań sprzedanych leków. Posłużymy się przykładem leków zawierających substancję czynną o nazwie Sildenafil. Na rynku preparaty występują pod różnym nazwami handlowymi. W ubiegłym roku, leki zawierające wspomnianą substancję zmieniły status – z dostępnego wyłącznie na receptę na lek OTC, czyli dostępny bez recepty. Panowie wyruszyli ochoczo do aptek po wskazany farmaceutyk z nadzieją, że ten poprawi jakość ich życia seksualnego. Jak ta zmiana przekłada się na sprzedane opakowania leków? Na to pytanie odpowiada dr Jarek Frąckowiak, Prezes PEX PharmaSequence. Pierwszy zauważalny wzrost sprzedaży leku na potencję dostępnego bez recepty, nastąpił w pierwszej połowie 2016 roku. Z kolei, w drugim półroczu jego wartość wzrosła aż o 42%. Prognozy na początek roku 2017 szacują, że wartość sprzedaży może sięgnąć 54% lub więcej. Tym sposobem wartość rynku, porównując drugie półrocze 2016 i pierwsze półrocze 2017, może się podwoić – z 20 na 40 mln zł. Aktualnie, z ponad 1,6 mln opakowań, które mogą się sprzedać w pierwszej połowie 2017 roku, ponad połowę stanowić będą opakowania leków dostępnych bez recepty.

Wniosek jest następujący: sprzedaż leków na potencję wciąż wzrasta. Statystyki idą w górę zarówno dla Sildenafilu dostępnego na receptę jaki i bez. W przypadku tej drugiej grupy leku możemy założyć, że Panowie kupują lek bez konsultacji lekarza, lub samodzielnie kontynuują terapię, która daje im poczucie bezpieczeństwa.

Jak działają leki na potencję?

Do powstania erekcji konieczne jest pojawienie się bodźca podniecającego. Bodziec seksualny sprawia, że dochodzi do rozszerzenia naczyń tętniczych prącia, które uciskają na naczynia żylne odprowadzające krew. Większa ilość krwi dostaje się do prącia, niż jest z niego odprowadzana i dochodzi do erekcji. Na poziomie chemicznym związkiem rozpoczynającym rozszerzanie naczyń krwionośnych jest tlenek azotu II (NO). To właśnie ta substancja pojawia się w odpowiedzi na bodziec seksualny. NO Rozpoczyna szlak prowadzący do powstania cGMP w komórkach prącia. Tu się na chwilkę zatrzymamy, bo mimo trudnego nazewnictwa jest to kluczowy moment dla mechanizmu działania leków na erekcję. To właśnie obecność cGMP jest konieczna do utrzymania erekcji, gdyż dzięki niemu dochodzi do rozkurczu naczyń krwionośnych. Niestety związek ten jest szybko rozkładany przez enzym zwany fosfodiesterazą typu 5 (w skrócie PDE-5), co powoduje odpływ krwi z penisa i zakończenie wzwodu. To tu z pomocą przychodzą nam leki na erekcję. Blokują enzym PDE-5 sprawiając, że w prąciu znajduje się więcej cGMP.  Krew nie odpływa z prącia, a wzwód długo się utrzymuje.

Czy leki na potencję są bezpieczne?

Jak wspomniano, sprzedaż leków na erekcję dostępnych bez recepty rośnie. Zakłada się, że Panowie kupują lek bez konsultacji lekarskiej, często nie sięgając do ulotki, a jedynie bazują na podpowiedziach internautów. To nieodpowiedzialne podejście czyni z każdego leku niebezpieczeństwo.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy upewnić się, czy pacjenta nie dotyczą przeciwwskazania do spożycia leku. Dodatkowo, ważne aby zapoznać się z możliwymi powikłaniami czy niebezpiecznymi interakcjami z innymi lekami. Taką możliwość daje serwis Lekopedia. Formalne źródło wiedzy o lekach, interakcjach i dostępności leków. W przypadku leków na potencję w Lekopedii znajdziemy m.in. informację o jego niebezpiecznej interakcji z alkoholem oraz zalecenie, aby leku nie popijać sokiem grejpfrutowym. Leków na erekcję bezwzględnie nie mogą stosować chorzy leczący się azotanami – czyli np. nitrogliceryną oraz innymi lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Takie połączenie może skończyć się w łóżku…. szpitalnym. Należy pamiętać, że to wiedza uzupełniająca. Aby mieć pewność należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Gdzie kupić lek na potencję?

Ważne, aby kupować leki w pewnych źródłach. Zdarza się, że przez kłopoty z erekcją mężczyźni sięgają po lek z mniej zaufanych miejsc. Nie zaleca się kupowania leków wspomagających erekcję na portalach aukcyjnych oraz nielegalnych źródłach tj. np. „bazarki”. Aby mieć pewność, że lek na potencję spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, należy go kupić w aptece. Serwis KtoMaLek.pl wskaże aptekę, w której dostępne są leki na potencję – zarówno te na receptę, jak i te dostępne bez niej.

Leki na potencję zawierające substancję czynną Sildenafil:


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów