Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kolejny raz rzucasz palenie? Sprawdź, jak się do tego dobrze zabrać

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-27 13:39
Kobieta trzyma w ręce papierosy, lecz zdecydowała się rzucić palenie.

Samodzielne rzucenie palenia stanowi ogromne wyzwanie dla znacznej większości osób uzależnionych od papierosów. Z danych prezentowanych przez dra N.L. Benowitza z Uniwersytetu Kalifornii wynika, że jedynie 4% palaczy jest w stanie samodzielnie zerwać z nałogiem. Ogromna większość prób rzucenia palenia kończy się powrotem do nałogu. Nierzadko dzieje się to po zaledwie kilku godzinach. Co zatem należy zrobić, by na dobre uwolnić się od papierosów?

Wstęp

Jak wynika z pięćdziesięcioletniej obserwacji prowadzonej przez badaczy w Wielkiej Brytanii, pod kierunkiem prof. R. Dolla, ryzyko, że nałogowy palacz umrze z powodu skutków palenia, wynosi aż 50%. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że na świecie jest ok. 1,3 miliarda palaczy, co stanowi ponad 22% wszystkich mieszkańców naszej planety. Już te liczby pokazują skalę problemu, jaką jest palenie papierosów. Jedną z przyczyn, dla których istnieje duża liczba palaczy, jest fakt, że palenie powoduje trwałe i silne uzależnienie.

Wiele wymiarów nałogu

Jak pisze Dr Neal L. Benowitz, nikotyna, będąca główną substancją psychoaktywną papierosów, wpływa na szereg mechanizmów w mózgu. Niektóre z nich polegają na uwalnianiu do mózgu konkretnych neuroprzekaźników. Jednym z tych neuroprzekaźników jest dopamina, pobudzająca m.in. ośrodek nagrody. W normalnych warunkach jej uwalnianie skłania nas np. do jedzenia czy uprawiania seksu. Jednak uwalnianie dopaminy pod wpływem działania substancji psychoaktywych, jak choćby nikotyna, to prosty mechanizm  powstawania uzależnień. Oznacza to bowiem, że wraz z paleniem kolejnych papierosów, w naszym mózgu utrwala się powiązanie pomiędzy procesem palenia, a odczuwaniem przyjemności.

Mając na uwadze powyższe powiązanie, nietrudno pojąć, że z czasem mózg domaga się więcej i więcej substancji, która pobudza jego ośrodek przyjemności. Tym samym zerwanie z nałogiem staje się coraz trudniejsze. A to tylko jeden z wielu mechanizmów wpływających na siłę nałogu palenia obok np. uzależnienia od samego procesu trzymania i zaciągania się papierosem, czy poczucia odstresowania i chwilowej poprawy nastroju. Co więcej, spośród substancji zawartych w papierosach, nie tylko nikotyna ma uzależniające działanie. Ale już ten jeden przykład doskonale pokazuje, dlaczego rzucenie palenia jest tak trudnne.

Zrozum, dlaczego warto rzucić palenie

Chociaż zerwanie z nałogiem wymaga szeregu wyrzeczeń i jest bardzo trudnym wyzwaniem, to wszelkie dostępne dane wskazują na to, że warto podjąć tę decyzję. Przede wszystkim, palenie przyczynia się do powstawania szeregu chorób, w tym m.in. nowotworów, chorób układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, cukrzycy, osteoporozy, może powodować problemy skórne, impotencję i wiele innych negatywnych skutków zdrowotnych. N. L. Benowitz przekonuje, że zerwanie z nałogiem pozwala istotnie ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu ze wspomnianych schorzeń.

Badanie R. Dolla wprost wskazuje na korzyść, jaką odniesiemy z rzucenia palenia w postaci wydłużenia oczekiwanej długości życia. Jeżeli zerwiemy z nałogiem w wieku 30 lat, możemy zyskać średnio 10 dodatkowych lat życia. Gdy rzucimy palenie mając 40 lat, zyskamy średnio 9 dodatkowych lat życia, jeśli decyzję podejmiemy 10 lub 20 lat później, wciąż możemy liczyć na zwiększenie oczekiwanej długości życia o kolejno 6 i 3 lata. Nietrudno na tej podstawie wysnuć wniosek, że rzucenie palenia w każdym wieku ma sens, a im wcześniej to zrobimy, tym lepiej.

Sięgnij po skuteczne metody

Aby skutecznie zerwać z nałogiem, warto sięgnąć po różne dostępne metody, które mogą pomóc nam wytrwać w tej decyzji. Obejmują one m.in. zmianę stylu życia, sięgnięcie po wsparcie psychologiczne, wsparcie farmakoterapii czy też mniej standardowe sposoby walki z nałogiem. Amerykański Departament Zdrowia informuje, że według niektórych badań nawet podjęcie takich mało oczywistych aktywności, jak np. joga, medytacja czy hipnoterapia mogą pozwolić skutecznie wspierać walkę z nałogiem.

Wśród nowoczesnych metod wspomagania walki z nałogiem nikotynowym są terapie z zastosowaniem substancji czynnych, uwalnianych stopniowo do organizmu, co zmniejsza tzw. "głód" papierosa. Szczególnie kompleksową analizę dotyczącą skuteczności określonych metod rzucania palenia podjął międzynarodowy zespół badawczy, który przeanalizował dostępne prace naukowe na temat metod rzucania palenia z lat 2000-2012. Na tej podstawie badacze stwierdzili, że z 932 przeanalizowanych badań, aż 780 dotyczyło metod, które wykazały skuteczność w zwiększaniu szans na trwałe zerwanie z nałogiem, wskazując, że jedną z najskuteczniejszych są nikotynowe terapie zastępcze.

Jak się jednak okazuje, są badania, w których odnotowano jeszcze skuteczniejsze rozwiązania niż środki uwalniające do organizmu nikotynę. W artykule pt. "Cytisine versus Nicotine for Smoking Cessation" naukowcy z Nowej Zelandii opisali badanie na grupie 1310 palaczy chcących zerwać z nałogiem, w którym porównali działanie nikotynowej terapii zastępczej z terapią opartą na innej substancji czynnej, czyli cytyzynie. Okazało się, że obie formy wykazały stosunkowo dużą skuteczność, jednak zarówno po 1 tygodniu, jak też 1, 2 i 6 miesiącach efektywność terapii cytyzyną była większa. Dla porównania, po 1 miesiącu w grupie "nikotynowej" 31% pacjentów wytrwało bez palenia, zaś w grupie otrzymującej cytyzynę wskaźnik ten wynosił 40%.

Oczywiście samo stosowanie preparatów opartych np. na cytyzynie (jak np. lek Recigar) nie będzie wystarczające, by na trwałe zerwać z nałogiem, bowiem konieczna jest także świadoma decyzja palacza. Jednak z prezentowanych danych wynika, że ich zastosowanie może nawet ponad 10-krotnie zwiększyć szanse na faktyczne uwolnienie od nałogu w porównaniu do opierania się wyłącznie na silnej woli. Chcąc trwale rzucić palenie, warto sięgnąć po rozwiązania, które w jak największym stopniu zwiększają nasze szanse na końcowy sukces.

Bibliografia:

  1. Benowitz NL. Nicotine addiction. N Engl J Med. 2010 Jun 17;362(24):2295-303.
  2. Doll R, Peto R, Boreham J, Sutherland I. Mortality in relation to smoking: 50 years' observations on male British doctors. BMJ. 2004 Jun 26;328(7455):1519.
  3. Heydari G, Masjedi M, Ahmady AE, Leischow SJ, Lando HA, Shadmehr MB, Fadaizadeh L. A comparative study on tobacco cessation methods: a quantitative systematic review. Int J Prev Med. 2014 Jun;5(6):673-8.
  4. https://www.nccih.nih.gov/health/providers/digest/complementary-health-approaches-for-smoking-cessation-science, data dostępu 18.08.2022 r.
  5. https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/tobacco-health-benefits-of-smoking-cessation, data dostępu 18.08.2022 r.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane. Każda tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum) oraz substancje pomocnicze. Wskazania: Recigar jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy Recigar jest przeciwwskazany w przypadkunadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w pełnej wersji Charakterystyki Produktu Leczniczego, jak również w przypadku:niestabilnej dławicy piersiowej,przebytego niedawno zawału serca,klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca,niedawno przebytego udaru mózgu,w okresie ciąży i karmienia piersią. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma, Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów. Należy zapoznać się z właściwościami leku przed jego zastosowaniem.Pełna Charakterystyka Produktu Leczniczego dostępna jest w Adamed Pharma Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów, tel.: +48227518517, fax.: +48227518467, e-mail: adamed@adamed.com.pl.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów