Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kaszel i ból gardła u dzieci

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-24 13:29
Ojciec podaje dziecku syrop na kaszel.

Kaszel i ból gardła to powszechnie występujące dolegliwości, szczególnie dokuczliwe u dzieci w czasie powrotu do szkoły po wakacjach oraz w okresie jesienno-zimowym. Mogą one towarzyszyć zarówno infekcjom górnych dróg oddechowych o charakterze wirusowym, jak i jednostkom chorobowym o podłożu bakteryjnym, np. zapaleniu błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. W tym ostatnim przypadku prawdopodobnie nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który może dodatkowo przepisać antybiotyk oraz leki osłonowe (probiotyki).

W ciągu ostatnich dwóch lat kwestia kaszlu u dzieci szczególnie niepokoi rodziców ze względu na współwystępowanie kaszlu w przebiegu COVID-19. Z tego powodu nie wolno bagatelizować podobnych dolegliwości. Jeśli te trwają dłużej niż kilka dni albo gdy towarzyszy im podniesiona temperatura ciała, a samopoczucie chorego pogarsza się – należy udać się z dzieckiem do lekarza lub skorzystać z teleporady.

Niekiedy ból gardła nie jest spowodowany infekcją, lecz został wywołany przez czynniki inne niż wirusy czy bakterie, np. drażniący dym, krzyk lub urazy mechaniczne. Jeśli bólowi gardła nie towarzyszą żadne inne dolegliwości utożsamiane z przeziębieniem, to warto prześledzić, jak ostatnio chory spędzał czas i czy ból gardła może mieć z tym związek.

Może ostatnio nasze dziecko wyjątkowo dużo mówiło, krzyczało, może aktywnie kibicowało na meczu, a może ból gardła to efekt intensywniejszego treningu? W takich sytuacjach gardłowe niedyspozycje zwykle szybko przechodzą, ale dla większego komfortu można się wspomóc łagodnymi środkami, np. chroniącymi błonę śluzową gardła tabletkami junior-angin.

Swędzenie gardła lub pieczenie, a czasem nawet ból są obserwowane także podczas ekspozycji na działanie alergenu u osób uczulonych na kurz, pyłki czy roztocza. W przebiegu alergii należy zawsze być czujnym, bo w skrajnych przypadkach może wystąpić obrzęk gardła, a nawet duszności. Dlatego, jeśli istnieje podejrzenie alergii u dziecka, należy skontaktować się z alergologiem i pod jego nadzorem wykonać testy, aby wiedzieć, jakie leki należy podawać dzieciom.

Najczęściej jednak kaszle, katary i bóle gardła są zwiastunami wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych. W większości przypadków infekcje, w których występuje kaszel i ból gardła, a nie pojawiają się inne objawy, nie wymagają szczególnego leczenia. Wystarczy trochę odpoczynku i spokoju, zdrowa dieta, większa ilość ciepłych napojów i cierpliwość, a dolegliwości ustąpią. Jeśli dziecko ukończyło 1. rok życia można mu również podać syrop junior-angin na drażniący kaszel i ból gardła, dla złagodzenia dokuczliwych objawów.

Kuracje można wspomagać preparatami dostępnymi bez recepty w aptekach lub drogeriach: syropami łagodzącymi różne rodzaje kaszlu, pastylkami do ssania, które zmniejszają ból i przekrwienie błon śluzowych wyściełających gardło, a u dzieci także np. lizakami junior-angin, łagodzącymi ból związany ze stanami zapalnymi gardła i działającymi ochronnie na błony śluzowe. Nieodzownymi elementami domowych metod radzenia sobie z jesienno-zimowymi infekcjami wirusowymi są ziołowe i owocowe herbatki lub bogaty w witaminę C napar z głogu, a także lekkostrawna dieta, zawierająca surowe owoce i warzywa.

Dowiedz się więcej jun09.2012.19


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów