Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jakie rękawice medyczne wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-12 12:58
Ręce w rękawicach medycznych zbijają

Rękawiczki ochronne są niezbędnym elementem wyposażenia dla lekarzy, pielęgniarek, stomatologów i ratowników medycznych. Korzystają z nich też kosmetyczki, fryzjerki, stylistki paznokci i tatuażyści. Rękawiczki medyczne różnią się nie tylko ceną, lecz także właściwościami, rozmiarem i użytym materiałem. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupów!

Jak wybrać rękawiczki ochronne?

Jednorazowe rękawiczki medyczne pozwalają zachować sterylność w gabinecie, dzięki czemu minimalizują ryzyko przeniesienia patogenów lub zakażenia. Należy ich używać w każdej sytuacji, w której może dojść do kontaktu z krwią, wydzieliną i płynami ustrojowymi. Dodatkowo personel medyczny ma obowiązek noszenia rękawiczek ochronnych podczas pobierania krwi, badań i zabiegów. Dzięki temu nie styka się bezpośrednio z uszkodzoną skórą, krwią, błoną śluzową i potencjalnie skażonym sprzętem. 

Zanim wybierzesz rękawiczki medyczne, sprawdź, czy zapewnią należytą ochronę przed wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Upewnij się, że dany model jest wytrzymały i gwarantuje swobodę ruchu. Zwróć też uwagę na rozmiar, prawidłowo dobrany wpływa pozytywnie na wygodę i bezpieczeństwo pracy.

Rękawice pudrowe czy bezpudrowe?

Jeśli nie jesteś alergikiem i szukasz wytrzymałych, rozciągliwych rękawiczek, zdecyduj się na model lateksowy. Doskonale dopasowuje się do dłoni, dzięki czemu zapewnia idealną precyzję i zapobiega zmęczeniu dłoni. Proponowane rękawice medyczne są w dwóch wersjach: pudrowanej i bezpudrowej.  W pierwszym przypadku wypełnione są pudrem (zwykle wykonanym ze skrobi kukurydzianej) lub talkiem, które chronią przed nadmiernym poceniem się skóry. 

Jeśli często zakładasz i zdejmujesz rękawiczki, wybierz wersję pudrowaną. Nie będą wtedy przyklejały się do skóry, a ty unikniesz podrażnień. Jeżeli nie chcesz, aby na dłoniach i sprzęcie pozostały niepożądane resztki pudru, zdecyduj się na odpowiednik bezpudrowy. Zastanawiasz się, jakie rękawice sprawdzą się najlepiej w przypadku delikatnej, wrażliwej skóry? W tym przypadku zdecyduj się na model bezpudrowy.

Zanim jednak złożysz zamówienie, upewnij się, że nie jesteś uczulony na lateks. Jeśli tak, wybierz rękawiczki winylowe lub nitrylowe, dzięki czemu unikniesz, zaczerwienienia, obrzęku, suchości i łuszczenia się naskórka.

Popularne alternatywy dla lateksowych rękawiczek medycznych

Lateks często uczula skórę, dlatego wielu pracowników służby zdrowia używa rękawiczek nitrylowych. Prezentowany model jest cienki, ale mocny, dlatego sprawdzi się podczas delikatnych procedur medycznych. Rękawice nitrylowe skutecznie chronią przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami przenoszonymi drogą kropelkową, w związku z tym często używa się ich w szpitalach, przychodniach, laboratoriach i gabinetach dentystycznych. Dodatkowo użytkownicy doceniają to, że są wytrzymałe na rozdarcia i rozcięcia. Nie zawierają lateksu, dzięki czemu minimalizują ryzyko reakcji alergicznej. 

Z drugiej strony, rękawiczki nitrylowe, podobnie jak winylowe, nie rozciągają się tak dobrze, jak lateksowy odpowiednik. Zanim dokonasz zakupy, zapoznaj się z tabelą rozmiarów. Jeśli wybierzesz za małe rękawiczki, możesz mieć problem z ich założeniem. 

Dużą popularnością cieszą się też rękawice winylowe, ich cena jest zbliżona do modelu lateksowego. Produkowane są z PCV, w związku z tym cechują się mniejszą elastycznością. Pamiętaj, aby precyzyjnie dobrać rozmiar, w przeciwnym razie możesz mieć problem z naciągnięciem ich na dłoń.  Niestety, rękawiczki winylowe są dość cienkie, dlatego uważaj, aby ich nie rozedrzeć ani rozciąć. O ile proponowany model skutecznie zabezpiecza przed chemikaliami, również tymi tłustymi, o tyle w mniejszym stopniu chroni przed bakteriami i wirusami. Podobnie, jak rękawiczki lateksowe, dostępne są zarówno w wersji pudrowej, jak i bezpudrowej. Skierowane są do osób, które nie lubią, gdy rękawice ściśle przylegają do dłoni. 

Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, powinieneś przestrzegać podstawowych zasad ich stosowania. Pamiętaj, że tylko wtedy rękawiczki ochronne jednorazowe spełnią swoje zadanie. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, używaj ich tylko raz. W przeciwnym razie możesz łatwo się zarazić lub przenieść drobnoustroje na inne osoby.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów