Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak skutecznie przyspieszyć gojenie rany

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-16 15:28
octenisept

Jak przyspieszyć gojenie rany ? W życiu codziennym niejednokrotnie każdy z Nas zetknął się z problemem urazu jak otarcia , skaleczenia , oparzenie , rany pooperacyjnej , owrzodzenia czy odleżyny. Powstałe rany to wynik przerwania ciągłości skóry i błony śluzowej przez czynnik zewnętrzny . W tym krótkim artykule przekażę kilka prostych i skutecznych zasad postępowania z raną , które przyspieszą jej gojenie i ochronią przed zakażeniem .

Sposób gojenia rany  i ewentualne komplikacje zależą od jej rozległości , głębokości i czynników zewnętrznych  jak choroby układowe np. cukrzyca czy niewydolność krążenia czy  zakażenie rany . Czynniki te mogą w znaczny sposób opóźniać gojenie się  każdej rany . W celu prawidłowego przebiegu gojenia rany  warto pamiętać o kilku zasadach które dotyczą wszystkich ran .

Krok 1 : Należy pamiętać o oczyszczeniu i odkażaniu rany zarówno świeżo powstałej , ale także przy każdej zmianie opatrunku .

Pozostałości w ranie krwi , brudu, resztek opatrunku  czy bakterii prowadzą do powikłań jak przedłużone gojenie czy zakażenie .

Do oczyszczenia i odkażenia warto użyć takich  produktów które zawierają surfaktant składnik wspomagający oczyszczenie i jednocześnie skuteczną i bezpieczną substancję przeciwdrobnoustrojową o potwierdzonej i szybkiej skuteczności . Rekomendowaną substancją jest  oktenidyna zawarta w preparatach  octenisept .

Ponadto nie należy stosować na powierzchnię rany preparatów zawierających w swoim składzie jodynę lub alkohol z uwagi na ich działanie drażniące oraz wysuszające. Warto zapoznać się z ulotką czy preparat który mamy zastosować do odkażenia wykazuje działanie bakterio i grzybobójcze i w jakim czasie .

Krok 2   w celu przyspieszenia gojenia i ochrony przed zakażeniem nakładamy na ranę produkt w żelu z zawartością substancji antybakteryjnej

Dlaczego warto po oczyszczeniu i odkażeniu rany zastosować dodatkowo produkt na bazie żelu . Takie postępowanie ważne jest wtedy kiedy rana nie zamknie się przez rychłozrost co może doprowadzić do nadkażenia rany i powstania blizny . Zastosowanie produktu w żelu z dodatkiem  oktenidyny np. octenisept żel  przyspieszają  15-krotnie gojenie i chroni przed zakażeniem  jak wykazały badania , ponadto  produkty w postaci żelu   zmniejszają ból , świąd i chronią przed przywarciem   opatrunku do rany  . W ranach z wysiękiem dodatkowo oczyszczają i stwarzają odpowiednie środowisko do gojenia się rany .

Przedstawione zasady są zawarte  we wszystkich wytycznych krajowych i europejskich dotyczących postępowania z raną przez dedykowane towarzystwa i stowarzyszenia leczenia ran

Krok 3 . Dobór opatrunku

Opatrunek powinien spełniać funkcję ochronną i w ranach z wysiękiem posiadać właściwości pochłaniania wysięku . W pierwszych dniach należy zastosować opatrunek chłonny – jak np. Cosmopor , z większym wysiękiemnp.  Aqacel foam lite. W ranach oparzeniowych warto zastosować opatrunek siatkowy np. Urgotull . W ranach bez wysięku w celu ochrony rany stosujemy opatrunki hydrokolidowe – np. Granuflex . Rekomendowane opatrunki występują także w razie potrzeby z zawartością srebra .

Na koniec możemy dodatkowo zabezpieczyć założony opatrunek bandażem lub przy użyciu specjalnie dopasowanych opasek np. Peha-haft

Procedurę 3 kroków należy przeprowadzić przy pielęgnacji rany w wyniku otarcia , skaleczenia , oparzenia czy rany pooperacyjnej i ran trudno gojących się jak owrzodzenia , odleżyny .

Opatrunki z zawartością srebra możemy łączyć z produktami zawierającymi oktenidynę , natomiast nie należy ich stosować z produktami zawierającymi związki jodu .

Ważne ! W ranach które wykazują takie  symptomy jak zaczerwienie , bolesność , wysięk , ciepłota , brzydki zapach to pamiętajmy że : należy  użyć  leku odkażającego , żelu z substancją antybakteryjną i opatrunku najlepiej zawartością srebra .

 W razie potrzeby pokierować pacjenta do pielęgniarki / lekarza  – najlepiej zajmującego się  leczeniem ran .

Podsumowując w opiece nad raną warto w swoich wyborach kierować się skutecznością substancji antybakteryjnej  i jej profilem bezpieczeństwa . Profil bezpieczeństwa dla rany wyrażony jest w wartości indeksu biozgodności . Im większa wartość powyżej 1 tym większe bezpieczeństwo dla procesów gojenia w ranie . Z wielu badań i publikacji w czasopismach naukowych wynika iż oktenidyna wykazuję wysoką skuteczność wobec bakterii , grzybów i wirusów w czasie do 1 min. Ponadto jej indeks biozgodności wynosi od 1,7- 2,4 i nie posiada ograniczeń  związanych wiekiem. Warto sprawdzać czy dany produkt zawiera skuteczną i bezpieczną substancję antybakteryjną oraz jakie ma wskazania i przeciwskazania . Przykładem mogą być  preparaty zawierające związki srebra w sprayu które możemy bezpiecznie stosować  od 7 roku życia czy preparaty na bazie jodu które mają  przeciwskazania u chorych na tarczycę i nie mogą być stosowane z opatrunkami zawierającymi srebro .Ponadto bardzo często reklamowane są produkty do ran które nie posiadają dodatku substancji antybakteryjnej . Zawartość substancji antybakteryjnej w wysokim profilu bezpieczeństwa jest ważne ze względu na profilaktykę ochrony przed zakażeniem , a także w sytuacji w której pojawiają się oznaki infekcji w ranie . Zatem produkty stosowane w ranach powinny leczyć , goić  i koić  ranę i skórę wokół rany . Cechy rekomendowanych produktów to : potwierdzona skuteczność wobec bakterii , grzybów i wirusów do 1 min, gotowe do użycia , bezbarwne , bezbolesne ,  kompatybilność z opatrunkami zawierającymi srebro . Dostępne w postaci płynu ( spray ) i żelu . Warto pamiętać także o profilaktyce pielęgnacji i ochrony skóry zarówno wokół rany , jak także w przypadku zaczerwienienia , podrażnienia , odparzenia stosując krem o właściwościach regenerujących , nawilżających także z zawartością substancji antybakteryjnej ,

Autor tekstu . mgr farmacji Marzena Korbecka-Paczkowska

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów