Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi w domu?

Materiał partnera

Redakcja K. 2021-05-27 10:31
mierzenie ciśnienia

Pomiar ciśnienia krwi każdy może wykonać samodzielnie w domu, jeżeli ma w apteczce ciśnieniomierz. Mimo że jest to proste badanie, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku reguł. Dzięki temu wynik nie będzie zafałszowany – niższy lub wyższy niż w rzeczywistości. Zobacz, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi w domu.

Czym mierzyć ciśnienie krwi w domu?

Do pomiaru ciśnienia krwi potrzebny jest ciśnieniomierz. Na rynku dostępne są różne modele, które cechują się innym sposobem działania. Do użytku domowego najlepiej wybrać ciśnieniomierz elektroniczny. Urządzenie tego typu nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności, jest proste w obsłudze, wskazuje wiarygodne wyniki (z niskim marginesem błędu). Ponadto ma dodatkowe funkcje, dzięki którym monitorowanie stanu zdrowia jest łatwiejsze.

Kiedy należy mierzyć ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi należy mierzyć rano i wieczorem. Badanie trzeba wykonać:

  • przed przyjęciem leków obniżających ciśnienie krwi,
  • przed jedzeniem,
  • po kilkuminutowym odpoczynku w pozycji siedzącej,
  • przed wypiciem kawy lub zapaleniem papierosa.

Należy unikać mierzenia ciśnienia krwi w momencie zdenerwowania lub wzburzenia emocjonalnego. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, konieczne jest uspokojenie się. Zalecane są głębokie wdechy, ćwiczenia oddechowe, techniki radzenia sobie ze stresem lub chwila medytacji.

Jak wygląda pomiar ciśnienia krwi w domu?

Pomiar ciśnienia krwi w domu najlepiej jest przeprowadzić w pozycji siedzącej. Należy usiąść wygodnie, odsłonić rękę aż do ramienia, oprzeć łokieć o stół lub blat i się wyprostować. Kolejnym krokiem jest włączenie ciśnieniomierza i założenie mankietu. Następnie trzeba nacisnąć przycisk „start” i poczekać, aż badanie zostanie wykonane. W czasie pomiaru nie można się ruszać, ponieważ ruchy ręki lub ciała mogą wpłynąć na wynik.

Badanie ciśnieniomierzem trwa kilkanaście sekund. Jego koniec można poznać po spuszczeniu powietrza z mankietu oraz wyświetleniu się wyniku pomiaru na ekranie. W niektórych modelach pojawia się również komunikat głosowy. Wówczas można zdjąć mankiet i wyłączyć urządzenie. Ważne jest zapisanie wartości ciśnienia krwi w dzienniczku lub w aplikacji mobilnej na telefonie.

Po co regularnie mierzyć ciśnienie krwi?

Dzięki regularnym pomiarom ciśnienia krwi w domu można wykryć nieprawidłowe działanie układu krążenia na bardzo wczesnym etapie. Wiele schorzeń przez lata może przebiegać bez żadnych dolegliwości. Gdy pojawiają się pierwsze objawy, często jest za późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Zwykle obecne są już także powikłania zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto regularne badania pozwalają monitorować stan zdrowia i skuteczność terapii u osób, u których już rozpoznano nadciśnienie tętnicze.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów