Aplikacja Visimed

Bezdotykowa recepta pozwala na realizację recepty bez chodzenia z wydrukami, bez konieczności dyktowania (w maseczce to szczególnie niewygodne) na głos w aptece PESEL i PIN recepty - dyskretnie, no chyba, że wolisz żeby wszyscy stojący w kolejce poznali Twój PESEL?

Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak poradzić sobie z bólem głowy?

Redakcja K. 2019-12-03 10:52
ból głowy porady

Zapewne każda osoba doświadczyła przynajmniej raz w życiu bólu tak silnego, że jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji było spożycie odpowiedniego leku przeciwbólowego. Jedną z najczęstszych dolegliwości tego rodzaju są bóle głowy. Jak sobie z nimi poradzić? Czy zawsze w takim przypadku lek jest najlepszym rozwiązaniem? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Przyczyny bólu głowy

Ból głowy – podobnie jak dolegliwości bólowe dowolnej innej części ciała – są zwykle oznaką problemu, który napotkał organizm. Jest komunikatem, że należy w jakiś sposób zareagować. Przyczyny bólu głowy mogą być różne, począwszy od reakcji organizmu na zmiany pogody i ciśnienia za oknem, przez dolegliwości przy przeziębieniu, aż po bardzo poważne choroby samej głowy lub reszty organizmu. W takich przypadkach zawsze należy organizm obserwować. W przypadku bólu utrzymującego się przez kilka dni albo bardzo silnych dolegliwości bólowych, które nie ustępują po podaniu leków, należy wybrać się do lekarza specjalisty.

Domowe sposoby na ból głowy

W przypadku bólu o mniejszym nasileniu, pomocne mogą okazać się tzw. domowe sposoby. Należą do nich przede wszystkim chłodne kompresy na czoło lub choćby delikatne masowanie skroni. Pomocne może się okazać także zioło o nazwie złocień. Należy jednak pamiętać, że spożywanie naparów ziołowych – zwłaszcza w przypadku przyjmowania innych leków – należy skonsultować z lekarzem specjalistą.


Zazwyczaj w przypadku bólu głowy wywołanego niskim ciśnieniem, deszczową albo wietrzną pogodą za oknem, pomocna może się okazać zwykła filiżanka kawy. Równocześnie należy też na kawę uważać, bowiem niekiedy produkt ten (podobnie jak czerwone wino, wyroby zawierające aspartam, a nawet sery dojrzewające) może wywoływać dolegliwości bólowe. W przypadku nawracających bólów głowy po spożyciu określonych pokarmów czy napojów, warto więc przyjrzeć się swojej diecie i ewentualnie wprowadzić w niej kilka zmian.


Przyczyną bólu głowy może być nieodpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza w okresie upałów. Dlatego też w czasie szczególnie gorącego dnia, należy zadbać o właściwe i regularne przyjmowanie właściwej ilości płynów. Niekiedy najlepszym lekiem na dolegliwości bólowe okazuje się być również sen.

 

Leki przeciwbólowe

Jeśli sposoby domowe okazują się niewystarczające, zasadne jest użycie odpowiednich lekarstw. Na rynku dostępne są różnorodne leki przeciwbólowe, które powinno się dobierać odpowiednio do konkretnego rodzaju bólu. To, co zadziała np. na ból gardła, niekoniecznie będzie również pomocne w przypadku bólu głowy. Dlatego też leki przeciwbólowe bez recepty należy dobierać bardzo starannie i odpowiedzialnie, jeśli to możliwe, konsultując się z farmaceutą albo lekarzem. Mimo że sporo leków przeciwbólowych jest dostępnych bez recepty, to zawarte w nich substancje są wystarczająco silne, aby wyrządzić krzywdę w przypadku ich nadużycia. Należy mieć na uwadze, aby nie przyjmować równocześnie dwóch albo nawet większej ilości różnych leków, które zawierają tę samą substancję. To może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet wywołać poważne zatrucie organizmu. Ponadto należy pamiętać, że szybkie i skuteczne działanie takowych środków wiąże się zwykle z dużym obciążeniem dla organizmu. Dlatego też po takie specyfiki należy zawsze sięgać z rozwagą, starając się przy tym maksymalnie ograniczyć ich ilość. Silne leki przeciwbólowe powinny być zawsze ostatecznością, a nie pierwszym wyborem w przypadku pojawienia się bólu.
 

 

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów