Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak leczyć bezdech senny?

Materiał zewnętrzny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-08 15:33
Jak leczyć bezdech senny?

Sen to najważniejszy element w ciągu doby. Poza jedzeniem i pracą sen pełni ważną funkcję regeneracji naszego ciała. Kiedy snu zabraknie musi mierzyć z: obniżeniem nastroju, spowolnioną pracą w ciągu dnia, chronicznym zmęczeniem, a nawet niekontrolowanymi napadami snu.

Bezdech senny - opis dolegliwości

Kiedy zdarzy nam się jednodniowa przygoda z brakiem snu - nic straconego jeden dzień wiosny nie czyni. A co jeśli brak snu zdarza się codzienne? Wówczas musimy mierzyć się z dodatkowymi dolegliwościami, a także perspektywą przedwczesnej śmierci. Dlatego problemu z nadmiernych brakiem snu warto nie bagatelizować. Jest to główny objaw schorzenia pod nazwą bezdech senny. Ta dolegliwość dotyka najczęściej mężczyzn po 40 roku życia. Dolegliwość ta może się objawiać poprzez różnorodne symptomy. W zależności od pory dnia można je podzielić na nocne oraz dzienne. 
 
Objawy świadczące o bezdechu sennym nocą: 
 • Chrapanie – z reguły bardzo głośne i nieregularne
 • Poświadczone przerwy w oddychaniu podczas snu
 • Bezsenność
 • Wybudzenia
 • Konieczność częstego oddawania moczu w nocy
 • Zmniejszenie potencji/libido
 • Zaburzenia rytmu serca
Objawy świadczące o bezdechu sennym nocą: 
 • Poranne bóle głowy
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Pogorszenie funkcji intelektualnych
 • Problemy z potencją
 • Objawy depresyjne
Podane wyżej objawy nie dają jednoznaczniej odpowiedzi na bezdech senny. Jednak mogą wiązać się z postępowaniem tego schorzenia. W szczególności należy zwrócić uwagą na jakość naszego snu. Jeśli często się wybudzamy, chrapiemy i chodzimy do łazienki warto udać się do lekarza w celu zdiagnozowania bezdechu sennego. Jak pokazują badania krajowe na bezdech senny cierpi około miliona Polaków, głównie są to mężczyźni. Kobiety na tę dolegliwość chorują niezwykle rzadko. Jeśli już chorują to w okolicach 40 roku życia - zwykle w trakcie pojawienia się menopauzy. 
 
Bezdech senny w formie chrapania zwykle towarzyszy mężczyznom o krótkiej szyi, gdzie rozmiar kołnierzyka wynosi powyżej 43. Poza długością szyi ważny jest także obwód w pasie. Mężczyźni z oznakami otyłości, z grubą szyją posiadają większe predyspozycje do chrapania. Jest to spowodowane przez krótkie gardło. W połączeniu ze zwiększoną tkanka tłuszczu w okolicach szyi powietrze ma trudności w przemieszczaniu się, co wpływa na wydawanie nieprzyjemnych dźwięków w postaci chrapania. Samo chrapanie może być uciążliwe dla osób, które śpią wspólnie. Jeśli dzielić z kimś pokój musisz codzienne słyszeć nieprzyjemnie odgłosy. Niekiedy, dla samego chrapiącego własne odgłosy prowadzą do wybudzenia. Dlatego także ważne jest leczenie chrapania różnymi metodami. Od domowych sposobów po profesjonalne urządzenia medyczne. 

Opis aparatów CPAP - części składowe

Pomysł ze stosowaniem aparatów CPAP narodził się już w latach 80. XX wieku. Aparaty te pozwoliły wielu pacjentom oraz ich bliskim na sen. Na chwilę obecną aparaty na bezdech senny są najskuteczniejszą metodą leczenia chrapania. Ich wygląd przypomina nieco urządzenia do tlenoterapii, które znamy ze szpitali. Mimo dość nieprzyjemnego wyglądu są one skuteczne. Narzędzia te można stosować samodzielnie.

Jednak przy pierwszym kontakcie z urządzeniem wymagana jest asysta osoby doświadczonej. Do stosowana urządzenia CPAP wymaga jest konsultacja lekarska. Po przeprowadzeniu metod diagnostycznych typu przesiewowego można dokonać wstępnego ustalanie występowania problemu. Czasem diagnostyka lekarska wymaga stosowania metod uproszczonych. Należy do nich: poligrafia lub somnografia. Czasem korzysta się z polisomnografii. 

Kiedy lekarz zdiagnozuje u ciebie bezdech senny możesz liczyć na dofinansowanie na zakup urządzenia CPAP. Aby lepiej poznać jego możliwości warto wymienić najważniejsze elementy urządzenia. W celu dobrej wentylacji powietrza do krótkiego otworu gębowego stosuje się komplet 3 elementów: 

 • Filter powietrza 
 • Generatoru ciśnienia,
 • Rury,
 • Maski.

Filter powietrza - za jego pomocą do urządzenia dostaje się powietrze. Tlen, który dostaje się do urządzenia zewnątrz pochodzi z własnego pomieszczenia. Niezależnie, czy jest to nasza sypialnia, pokój dzienny czy hotelowy w powietrzu mogą znajdować się różne zanieczyszczenia. Zadaniem filtra jest wyłapywanie zanieczyszczonych cząsteczek oraz ich odseparowanie od czystego tlenu. Filtracja zawarta w urządzeniu jest dwustopniowa. Dzięki czemu możemy uzyskać 100% czystego H2O.

Generator ciśnienia - Po pobraniu z filtra powietrza tlenu możemy przystąpić do wytworzenia ciśnienia. W celu prawidłowe otwarcia otworu gardłowego generator wytwarza dodatnie pole magnetyczne. Dzięki niemu otwór może być otwarty przez osiem godzin snu. Urządzenie jest w stanie wytworzyć ciśnienie w zakresie między 3 a 25 cm H2O. Jeśli chodzi o jego pojemność CPAP może wtłoczyć do układu oddechowego ponad 150 litrów powietrza na minutę. Jest to dużo razy więcej niż ilość naturalnie wdychanego powietrza. 
Rura - to przyrząd łączący generator ciśnienie wraz z maską. W naszych urządzeniach rura ma długość około 1,8 metra. Jest odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne tj. tarcie czy wyginanie. 

Maska tlenowa -  to element, który pozwala na bezpośrednie wdychanie tlenu. O doborze oraz rodzaju maski decyduje lekarz. Maska tlenowa musi szczelnie przylegać do twarzy chorego. Ze względu na obszar przylegania maski możemy podzielić je na: 

 • nosowe,
 • ustno-nosowe,
 • minimalnego kontaktu,
 • pełnotwarzowe. 

W zależności od wykonania maski możemy podzielić na rodzaj materiałów użytych do produkcji. W tej kategorii wyróżniamy 3 rodzaje masek: silikonowe, żelowe, hybrydowe. 

Przykładowe produkty

Sklep https://sklepvitalaire.pl/ pozwala nam na wybór narzędzi zabiegowych z użyciem gazów medycznych. Na stronie możemy znaleźć urządzenia dla pacjentów oraz placówek medycznych. Pośród wielu rodzajów sprzętu możemy odnaleźć urządzenia do tlenoterapii, aerozoloterapii, ssaki medyczne oraz respiratory. Nie zabrakło także licznych dodatków do urządzeń. Na stronie znajdziemy aparaty do CPAP wraz z niezbędnikami tj. maski, nawilżacze powietrza, filtry oraz przewody powietrzne. Nie zabrakło także urządzeń dodatkowych do koncentratorów tlenu. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów