Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak dbać o słuch?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-01 08:58
Kobieta i mężczyzna, siedzą przy laptopach i rozmawiają gestykulując.

Informacja o tym, że wraz z wiekiem jakość odbierania dźwięków może się pogarszać, nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Pocieszający jest jednak fakt, że możesz zrobić naprawdę wiele, aby zachować dobry słuch nawet do późnej starości. Wystarczy, że odpowiednio się o to zatroszczysz, wprowadzając kilka prostych zmian do swojej codzienności.

Dlaczego warto dbać o słuch?

To zmysł, który – zaraz po wzroku – pozwala na pełny odbiór otaczającego Cię świata. Dzięki niemu możesz porozmawiać przez telefon z bliską osobą. Umożliwia Ci także podjęcie pracy w wielu branżach. Pozwala na odbiór oraz tworzenie muzyki, bez której życie byłoby smutne. Mimo iż średnio po ukończeniu 30. roku życia słuch naturalnie zaczyna słabnąć – możesz już dziś zmienić niezdrowe nawyki i zacząć stosować się do zasad mających na celu jego ochronę. A zatem… jak dbać o słuch?

  • Stroń od źródeł hałasu

Co nazywamy hałasem? Wszystkie dźwięki o natężeniu powyżej 70-85 dB (np. ruch uliczny) mogą wpłynąć na Twoje zdrowie bardzo negatywnie zaś dłuższa ekspozycja może się przyczynić nawet do trwałego uszkodzenia słuchu.

  • Nie przesadzaj z muzyką

Źródłem szkodliwego hałasu jest również zbyt głośna muzyka – w szczególności jeśli lubisz używać słuchawek. Słuchanie jej w niewielkim zamkniętym pomieszczeniu, np. w samochodzie, również nie jest dobrym pomysłem, gdy chcesz efektywnie dbać o słuch.

  • Dbaj o prawidłową higienę uszu

Usuwanie nadmiaru woskowiny to podstawa, jednak używanie w tym celu patyczków higienicznych nie jest dobrym pomysłem – takie działanie może spowodować wtłoczenie wosku głęboko do kanału słuchowego i przyczynić się nawet do uszkodzenia błony bębenkowej!

  • Chroń uszy

Jeśli chcesz skutecznie dbać o słuch także zimą, noś ciepłą czapkę. Unikniesz w ten sposób negatywnego działania czynników atmosferycznych, a co za tym idzie – stanów zapalnych ucha.

  • Pozwól uszom „złapać oddech”

Mówiąc krótko: daj swojemu słuchowi od czasu do czasu trochę odpocząć. Jak to zrobić? Staraj się nie uruchamiać zbyt wielu źródeł dźwięków jednocześnie (sam telewizor wystarczy), zaś od czasu do czasu pozwól sobie na wypoczynek w całkowitej ciszy.

Dbasz o słuch? Badaj się!

W trosce o zdrowie pamiętaj o badaniach kontrolnych. Jeżeli zauważasz u siebie niepokojące objawy mogące oznaczać pierwsze problemy np. z niedosłuchem, należy jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Nie czekaj aż będzie za późno. Sprawdź listę naszych gabinetów i zarezerwuj dogodny termin. W dobie pandemii COVID-19 możesz skorzystać również z wizyty domowej – jeśli mieszkasz do 50 km od Bydgoszczy, nasi specjaliści pojawią się u Ciebie. Dbaj o słuch razem z nami!

Bibliografia

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/30/plik/ot-612_inter.pdf

https://www.who.int/activities/highlighting-priorities-for-ear-and-hearing-care


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów