Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Infekcja - co na chrypkę u dziecka? Poznaj skuteczne sposoby na gardłowe problemy

Artykuł partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-14 13:12
Co na chrypkę u dziecka?

Infekcja wirusowa, którą potocznie nazywamy przeziębieniem, dotyka dzieci nawet 8-9 razy w ciągu roku! Zwykle pojawia się wtedy ogólne osłabienie organizmu, katar, ból gardła oraz inne związane z nim dolegliwości. Co łagodzi zaczerwienienie? Jak zmniejszyć obrzęk gardła? Co na chrypkę u dziecka? Sprawdź!

Infekcja u dzieci - wirus czy bakteria?

Zwiększona częstotliwość infekcji, jakie pojawiają się wśród najmłodszych, ma związek m.in. z budową ich dróg oddechowych, która jest nieco inna niż u dorosłych - mowa np. o krtani. U dzieci jest położona wyżej niż u osób starszych, co naraża ją na intensywniejszy kontakt z pochodzącymi z zewnątrz patogenami, jakie dostają się do organizmu podczas jedzenia czy oddychania. Co więcej, organizm dziecka wciąż się rozwija, w tym także układ odpornościowy. Niektóre badania wskazują, że pełnię swojej mocy wykazuje dopiero około 18. roku życia. 

Jeśli dziecko doświadcza przeziębienia, zwykle pojawia się podwyższona temperatura, ogólne osłabienie (w tym niechęć do zabawy oraz innej aktywności fizycznej), ból gardła, jego obrzęk, zaczerwienienie czy chrypka. Co ważne, w przypadku infekcji wirusowej objawy przeważnie nie są bardzo intensywne i narastają stopniowo. Jeśli zaś pojawiają się nagle i od razu z dużą siłą, może to wskazywać na infekcję bakteryjną.

Czym jest chrypka i jakie są jej przyczyny?

Chrypką nazywamy zmianę głosu, która wiąże się z jego osłabieniem, zmatowieniem, obniżeniem tembru. Ma to związek z zaburzeniami pojawiającymi się w obrębie fałdów głosowych (potocznie nazywanych strunami głosowymi), które znajdują się w środkowej części krtani. Owe zaburzenia to zwykle obrzęk, który zwęża światło krtani, co utrudnia nie tylko pracę fałdów głosowych w zakresie fonacji, lecz także może prowadzić do problemów z oddychaniem. Stąd też chrypka u dziecka jest objawem, który należy uważnie obserwować, a jeśli ulega nasileniu, szybko trzeba skonsultować sprawę z lekarzem. 

Co jeszcze może wywołać chrypkę u dziecka? Może być to alergia, przedłużający się płacz (co u maluchów może wiązać się z trwającą długo kolką), zaburzenia gastroenterologiczne, np. refluks żołądkowo-przełykowy, zanieczyszczenia środowiska (zwłaszcza oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, w tym smogiem) lub mechaniczne podrażnienia śluzówki. 

Co na chrypkę u dziecka? Podstawy leczenia

Bazą jest znalezienie przyczyny chrypki i zajęcie się właśnie jej leczeniem. Jeśli to infekcja wirusowa, należy postawić przede wszystkim na:

  • odpoczynek, 
  • regularne nawadnianie organizmu dziecka, 
  • utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym maluch przebywa (45-65 proc. to optymalna wilgotność),
  • ograniczenie kontaktu dziecka z potencjalnie szkodliwymi czynnikami - spaliny, wspomniany wyżej smog, dym papierosowy etc.,
  • stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (dawka powinna być ustalona przez specjalistę),
  • stosowanie profesjonalnych środków aptecznych łagodzących poszczególne objawy, np. pastylki do ssania - warto postawić na takie, które mają w składzie naturalne produkty (dany środek musi być dostosowany do wieku dziecka),
  • wspieranie organizmu oraz osłabianie symptomów przy pomocy domowych sposobów.

Co istotne, w przypadku infekcji wirusowej zwykle nie podaje się antybiotyku. Tego typu terapia przeznaczona jest do leczenia zakażeń bakteryjnych. 

Co na chrypkę u dziecka? Domowe sposoby

Metody, nieraz nazywane przez nas ,,babcinymi”, bazują zwykle na naturalnych produktach, które większość z nas posiada w domu. Jeśli pytasz: ,,Co na chrypkę u dziecka?”, warto abyś zaopatrzył się w mleko, miód, siemię lniane i środki ziołowe. Jednym z nich jest szałwia, z której napar świetnie sprawdzi się w formie płukanki na gardło lub inhalacji. Co jednak ważne, szałwii nie powinny stosować dzieci poniżej 6 roku życia!

Pamiętaj, jeśli chrypka nie mija lub wręcz ulega nasileniu, należy skonsultować problem z lekarzem i poddać odpowiedniej diagnostyce. Jeśli zaś towarzyszą jej duszności, reakcja musi być natychmiastowa, bo konieczne może być skierowanie dziecka do szpitala, co pomoże zabezpieczyć drożność jego dróg oddechowych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów