Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ile trwa katar?

Materiał informacyjny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-11-16 08:46
Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem, pije herbatę z cytryną, zmaga się z katarem.

Stało się! Po drodze z pracy złapał Cię jesienny deszcz, zaraziłeś się od kichającej pani w tramwaju albo po prostu obudziłeś się rano z opuchniętym i zatkanym nosem. Masz katar. Cierpisz, nie możesz oddychać, budzisz się w nocy. Do tego to krępujące kichanie i smarkanie, które sprawia, że koledzy z biura się odsuwają i spoglądają z wyrzutem. Ile to będzie trwało? Co powinno Cię zaniepokoić? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na dręczące pytania.

Jak długo trwa katar?

Katar trwa około 7 dni, jednak w zależności od przypadku, powikłań i indywidualnych predyspozycji, może ciągnąć się znacznie dłużej. W dalszej części artykułu poznasz główne przyczyny przedłużającego się kataru oraz objawy, których nie wolno bagatelizować.

Ile trwa katar przy przeziębieniu?

Ile trwa katar przy przeziębieniu? To proste. Jeżeli katar jest objawem infekcji wirusowej, może trwać tak długo jak sama infekcja. Jeżeli nie wyleczymy naszego przeziębienia, kapać z nosa może nam nawet kilkanaście dni, znane są przypadki bohaterów, którzy potrafią aż do wiosny pociągnąć nosem, nie poświęcając wystarczającej uwagi i czasu na leczenie.

Ile trwa katar przewlekły?

Katar przewlekły, nie jest zazwyczaj spowodowany infekcja wirusową. Jego przyczyn może być wiele, a czas jego trwania może wynosić aż 12 tygodni! Jedną z najczęstszych przyczyn jest alergia. Przewlekły katar alergiczny powodują alergeny znajdujące się w naszym otoczeniu. U niektórych osób dolegliwość występuje sezonowo (np. u osób uczulonych na pyłki) lub całoroczne (np. u osób uczulonych na roztocza). Trwający długo katar, może mieć przyczyny idiopatyczne, czyli naczynioruchowe. Pojawia się, kiedy gwałtownie przegrzejemy lub wychłodzimy stopy, lub plecy. Czasem długotrwałe problemy z zatkanym nosem może powodować też anatomia przegrody nosowej.1

Ile trwa katar u niemowlaka?

Układ immunologiczny niemowląt dopiero się kształtuje, dlatego, są one bardziej podatne na infekcje i gorzej sobie z nimi radzą (jeżeli katar dla dorosłego potrafi być dyskomfortem, pomyślmy czym jest dla maluszka). Z tego powodu katarek przy przeziębieniu niemowlaka może trwać od 7 do 14 dni. Wszystko zależy od tego, jak szybko maluch pokona infekcje. 

Ile trwa katar u dziecka powyżej 2 roku życia?

Starsze dzieci lepiej radzą sobie z pokonywaniem choroby. Umieją same zadbać o higienę w trakcie przeziębienia, opróżniać nosek i myć ręce. Dlatego przeciętnemu kilkulatkowi, katar może towarzyszyć tak samo długo jak dorosłemu, czyli około tygodnia.

Długo utrzymujący się katar - co robić?

Jeżeli jednak katar starszego dziecka lub dorosłego trwa dłużej niż tydzień, jest to niepokojący objaw. W takim przypadku, należy czym prędzej skontaktować się z lekarzem. Dodatkowo, jeżeli cokolwiek wzbudzi nasza wątpliwość (kolor wydzieliny, zapach, konsystencja, krew lub towarzyszący katarowi ból) powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Jak wyleczyć katar?

A co, jeżeli nie chce nam się czekać “aż katar sam przejdzie?”. Możemy wtedy podjąć próby pozbycia się go samemu. Istnieje wiele sposobów — od tych babcinych, po te nowoczesne. Jednym z nich jest stosowanie kropli na katar, np. nasic® lub nasic® kids. Działają szybko, udrażniają nos, a jednocześnie są proste w użyciu. Przeczytaj więcej o tych produktach na stronie conakatar.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

nasic®, nasic® kids aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg (w przypadku nasic® kids - 0,05 mg) ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania do stosowania: wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat, produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: nie należy stosować: u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; u pacjentów z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis sicca); po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej; u dzieci w wieku poniżej 6 lat (nasic®)/ u dzieci w wieku poniżej 2 lat (nasic® kids). Produkt leczniczy zawiera chlorek benzalkoniowy, dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Artykuł sponsorowany przez MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Źródła:

1. drlaryngolog[dot]pl/kompendium/przewlekly-katar/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów