Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Hormony a wypadanie włosów

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-01-07 09:59
hormony wypadanie włosów

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, które mogą być dziedziczone lub wynikające ze stylu życia. Wiele przypadków łysienia spowodowane są przez zaburzenia hormonalne. Niektóre hormony działają na człowieka cały czas, a inne tylko w pewnych okresach jego życia. Warto przyjrzeć się wpływowi hormonów na zdrowie człowieka i stan jego włosów. Lekarze wyróżniają wiele metod leczenia wypadania włosów. Zaliczymy do nich leczenie farmakologiczne, zabiegi na skórę głowy lub przeszczep włosów.

Hormony a wzrost włosów

Dużym problemem dla włosów są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Hormony te wpływają na wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów na całej głowie. U mężczyzn natomiast choroba wywołuje zakola, które prowadzą to tzw. wysokiego czoła. Problem ten występuje zazwyczaj u mężczyzn w średnim wieku oraz kobiet w trakcie menopauzy. Wpływ na stan włosów wywiera również progesteron, który może je znacznie przetłuszczać. Jednym z hormonów wywołujących wypadanie włosów jest prolaktyna, czyli hormon stresu.

Jakie wykonać badania

Nadmierne wypadanie włosów wymaga interwencji lekarza i wdrożenia leczenia. Najlepiej udać się do trychologa, który wykryje przyczynę problemu. Przed wizytą trzeba zrobić badania na poziom hormonów. Do tych badań zaliczymy: kortyzol, testosteron, prolaktynę, TSH, Ft3 i FT4. Czasem lekarz zleci dodatkowe badania, tak aby mieć pełen obraz stanu zdrowia pacjenta. Niektóre przypadki wymagają zbadania poziomu witamin, glukozy, OB czy ferrytyny. Podczas diagnozy pomocna jest czasem konsultacja z dermatologiem lub endokrynologiem.
Choroby tarczycy a wypadanie włosów
Choroby tarczycy wywierają duży wpływ na stan włosów oraz ich gęstość. Nadczynność i niedoczynność tarczycy wywołuje spowolnienie procesów metabolicznych i prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Hormony FT3 i FT4 są odpowiedzialne za procesy przemiany materii i energii. Nieprawidłowe stężenie hormonów spowolni procesy w cebulkach włosowych, a ostateczną fazą choroby jest zatrzymanie wzrostu włosów. Obecne jest także nadmierne wydzielanie łoju oraz łamliwość włosów. Wdrożenie leczenia pozwoli poprawić stan włosów po kilku miesiącach. W przypadku chorób tarczycy pacjent powinien okresowo wykonywać badania krwi i być pod opieką lekarza.

Leczenie wypadania włosów

To przyczyna wypadania włosów warunkuje sposób leczenia. Można bowiem wdrożyć leczenie wewnętrzne polegające na terapii hormonalnej, suplementacji witaminami i ziołami. Do zewnętrznych metod zaliczamy stosowanie wysokiej jakości kosmetyków, szamponów i wcierek do skóry głowy. Dr Turkowski może zaproponować różnorodne zabiegi poprawiające kondycję włosów i skóry głowy. Zaliczymy do nich mezoterapię, która polega na podskórnym podaniu mieszanki odżywczej. Jako substancję odżywczą można podać osocze bogatopłytkowe, czyli materiał uzyskany z krwi pacjenta. Pobiera się wówczas krew i poddaje ją obróbce w specjalnej wirówce, a uzyskany w ten sposób materiał wstrzykuje się w skórę głowy. Pacjenci mogą poddać się przeszczepowi włosów metodą FUE, która jest specjalnością dr. Turkowskiego. Zabieg jest całkowicie bezbolesny oraz w pełni bezpieczny. Przeszczep pojedynczych mieszków włosowych pozwoli cieszyć się naturalnym efektem przez wiele lat. Po zabiegu nie zostanie na skórze głowy żadna blizna, ponieważ przeszczep FUE wykonuje się z użyciem metalowej sztancy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów