Hormony a wypadanie włosów
Artykuł sponsorowany
Redakcja K. 2020-01-07 09:59

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, które mogą być dziedziczone lub wynikające ze stylu życia. Wiele przypadków łysienia spowodowane są przez zaburzenia hormonalne. Niektóre hormony działają na człowieka cały czas, a inne tylko w pewnych okresach jego życia. Warto przyjrzeć się wpływowi hormonów na zdrowie człowieka i stan jego włosów. Lekarze wyróżniają wiele metod leczenia wypadania włosów. Zaliczymy do nich leczenie farmakologiczne, zabiegi na skórę głowy lub przeszczep włosów.
Hormony a wzrost włosów
Dużym problemem dla włosów są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Hormony te wpływają na wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów na całej głowie. U mężczyzn natomiast choroba wywołuje zakola, które prowadzą to tzw. wysokiego czoła. Problem ten występuje zazwyczaj u mężczyzn w średnim wieku oraz kobiet w trakcie menopauzy. Wpływ na stan włosów wywiera również progesteron, który może je znacznie przetłuszczać. Jednym z hormonów wywołujących wypadanie włosów jest prolaktyna, czyli hormon stresu.
Jakie wykonać badania
Nadmierne wypadanie włosów wymaga interwencji lekarza i wdrożenia leczenia. Najlepiej udać się do trychologa, który wykryje przyczynę problemu. Przed wizytą trzeba zrobić badania na poziom hormonów. Do tych badań zaliczymy: kortyzol, testosteron, prolaktynę, TSH, Ft3 i FT4. Czasem lekarz zleci dodatkowe badania, tak aby mieć pełen obraz stanu zdrowia pacjenta. Niektóre przypadki wymagają zbadania poziomu witamin, glukozy, OB czy ferrytyny. Podczas diagnozy pomocna jest czasem konsultacja z dermatologiem lub endokrynologiem.
Choroby tarczycy a wypadanie włosów
Choroby tarczycy wywierają duży wpływ na stan włosów oraz ich gęstość. Nadczynność i niedoczynność tarczycy wywołuje spowolnienie procesów metabolicznych i prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Hormony FT3 i FT4 są odpowiedzialne za procesy przemiany materii i energii. Nieprawidłowe stężenie hormonów spowolni procesy w cebulkach włosowych, a ostateczną fazą choroby jest zatrzymanie wzrostu włosów. Obecne jest także nadmierne wydzielanie łoju oraz łamliwość włosów. Wdrożenie leczenia pozwoli poprawić stan włosów po kilku miesiącach. W przypadku chorób tarczycy pacjent powinien okresowo wykonywać badania krwi i być pod opieką lekarza.
Leczenie wypadania włosów
To przyczyna wypadania włosów warunkuje sposób leczenia. Można bowiem wdrożyć leczenie wewnętrzne polegające na terapii hormonalnej, suplementacji witaminami i ziołami. Do zewnętrznych metod zaliczamy stosowanie wysokiej jakości kosmetyków, szamponów i wcierek do skóry głowy. Dr Turkowski może zaproponować różnorodne zabiegi poprawiające kondycję włosów i skóry głowy. Zaliczymy do nich mezoterapię, która polega na podskórnym podaniu mieszanki odżywczej. Jako substancję odżywczą można podać osocze bogatopłytkowe, czyli materiał uzyskany z krwi pacjenta. Pobiera się wówczas krew i poddaje ją obróbce w specjalnej wirówce, a uzyskany w ten sposób materiał wstrzykuje się w skórę głowy. Pacjenci mogą poddać się przeszczepowi włosów metodą FUE, która jest specjalnością dr. Turkowskiego. Zabieg jest całkowicie bezbolesny oraz w pełni bezpieczny. Przeszczep pojedynczych mieszków włosowych pozwoli cieszyć się naturalnym efektem przez wiele lat. Po zabiegu nie zostanie na skórze głowy żadna blizna, ponieważ przeszczep FUE wykonuje się z użyciem metalowej sztancy.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.