Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Hibiskus - właściwości i działanie popularnej rośliny ze Wschodu

Redakcja K. 2019-12-10 15:08
hibiskus napar

Hibiskus jest nie tylko piękną rośliną ozdobną - stanowi także bogate źródło właściwości leczniczych, które są znane i wykorzystywane już od stuleci. To nie tylko doskonały surowiec farmaceutyczny, ale i kosmetyczny. Dowiedz się, jakie właściwości ma hibiskus i na jakie dolegliwości można go stosować.

Hibiskus sabdariffa

Hibiskus (łac. Hibiscus sabdariffa) jest rośliną z rodziny ślazowatych, która naturalnie występuje w środkowej i zachodniej Afryce oraz południowej i wschodniej Azji. Roślina lubi klimat tropikalny lub subtropikalny, więc często można ją spotkać w tych rejonach. Może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Hibiskus posiada piękne, ciemnoczerwone kwiaty, dlatego często jest hodowana w celach ozdobnych. 

 

Hibiskus w farmacji

Ketmia szczawiowa, bo tak brzmi jej polska nazwa, jest rośliną o intensywnie czerwonych i kwaskowych w smaku kwiatach, dlatego znajduje wiele zastosowań w przemyśle spożywczym. Surowcem farmaceutycznym, wykorzystywanym leczniczo, są kielichy i kieliszki hibiskusa, zbierane w czasie dojrzewania owoców. Mają intensywną, ciemnoczerwoną barwę, są grube i mięsiste. Głównymi związkami chemicznymi, znajdującymi się z kwiecie hibiskusa są kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, winowy, szczawiowy, hibiskusowy), flawonoidy (pochodne gospetyny) i antocyjany. Oprócz nich surowiec zawiera także znaczne ilości polisacharydów, czyli śluzów, którym roślina zawdzięcza działanie powlekające. 

kwiat hibiskusa

Właściwości i działanie hibiskusa

Już od stuleci znane są dobroczynne właściwości hibiskusa. Tradycyjna medycyna indyjska czy arabska hojnie czerpała z dobrodziejstw rośliny i wykorzystywała ją w różnych zastosowaniach, m.in. jako środek rozkurczający, żółciopędny, moczopędny, przeciwmiażdżycowy, przeciwbakteryjny czy przeciwgrzybiczy. Ketmia szczawiowa wykazuje działanie łagodnie przeczyszczające i pobudzające łaknienie. Obecnie prowadzone są badania kliniczne, oceniające skuteczność kwiatów hibiskusa w wielu wskazaniach. Pacjenci borykający się z nadciśnieniem z powodzeniem mogą sięgnąć po kwiat hibiskusa. Według doniesień, związki zawarte w kwiatach hibiskusa okazują się pomocne w walce z nadciśnieniem tętniczym. Oprócz tego działają także przeciwbakteryjnie i mogą być skuteczne w leczeniu zakażeń przewodu pokarmowego oraz schorzeń dermatologicznych. Obiecujące wydaje się także działanie obniżające poziom lipidów we krwi, konieczne jest jednak potwierdzenie tego efektu i przeprowadzenie większej ilości badań klinicznych z udziałem ludzi. Również nasz układ odpornościowy może zyskać dzięki kwiatom hibiskusa - surowiec może działać bowiem stymulująco na układ immunologiczny. Dodatkowo kwiat hibiskusa działa ochronnie na wątrobę, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne.

Zastosowanie hibiskusa

Surowiec pozyskiwany z hibiskusa stosuje się jako środek łagodnie przeczyszczający i poprawiający metabolizm, zalecany przy łagodnych zaparciach lub wspomagająco w walce z nadmiarowymi kilogramami. Jego lekko kwaskowy smak pobudza łaknienie, dlatego hibiskus może być podawany pomocniczo osobom z obniżonym apetytem. Hibiskus jest także doskonałą rośliną wspomagającą walkę z przeziębieniem i nieżytem górnych dróg oddechowych

Preparaty apteczne z hibiskusem

Obecnie w aptekach znaleźć można duży wybór preparatów z hibiskusem. Mogą to być mieszanki do przygotowywania aromatycznych i orzeźwiających naparów, np. Bi Fix Classic Hibiskus, Herbatka Fix z Kwiatu Hibiskusa Herbapol, Bi Fix Napar Owocowy Hibiskus czy Herbatka ziołowa Senes z Hibiskusem. Kielichy i kieliszki ketmii szczawiowej są także wykorzystywane w mieszankach ziołowych na przeziębienie, m.in. Gripovita, Activlab GripoMax Extra czy Gripovita Forte


A dostępność tych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.​

Hibiskus w kosmetykach

Hibiskus słynie nie tylko ze swoich właściwości leczniczych. Zawarte w nim związki wpływają także korzystnie na naszą urodę, dlatego często można spotkać różnego rodzaju preparaty do pielęgnacji, zawierające w swoim składzie hibiskus. Kielichy i kieliszki ketmii szczawiowej chronią skórę przed powstawaniem na powierzchni skóry tzw. pajączków. Osoby z cerą naczynkową także mogą sięgnąć po kosmetyki z hibiskusem - roślina działa wzmacniająco na ścianki naczyń krwionośnych. Takie kosmetyki będą także działały ujędrniająco i łagodząco na skórę. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów