Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

E-recepta czym jest i czy można zrealizować ją w aptece internetowej?

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-02-03 12:14
e-recepta-jak-realizowac

Leki na receptę może sprzedawać każda apteka i punkt apteczny w Polsce. Czy jednak oznacza to, że e-receptę zrealizujemy również w aptece internetowej? Jak to zrobić?

Apteka internetowa

Apteka internetowa, chociaż przypomina stacjonarne placówki, tylko niektóre leki może wydawać bez ograniczeń. Wystarczy je wybrać z listy leków, włożyć do wirtualnego koszyka i zapłacić, a produkty w ciągu kilku dni dotrą pod podany adres za pośrednictwem kuriera lub poczty. Tak działa apteka internetowa Wapteka i inne internetowe apteki. W przypadku leków na receptę wygląda to trochę inaczej. Pacjent może skorzystać z usług apteki internetowej wyłącznie wtedy, gdy kupuje leki bez recepty. Po preparaty na receptę musi wybrać się do punktu stacjonarnego. Z usług apteki internetowej może korzystać wtedy, gdy potrzebuje leków dostępnych bez recepty.

E-recepta

Do wystawienia e- recepty upoważnieni są tak jak wcześniej do recepty papierowej, wszyscy wykonujący działalność leczniczą. Są to lekarze, felczerzy, pielęgniarki, stomatolodzy. Zobowiązani są oni do rejestracji w systemie informatycznym, który umożliwia wystawianie recept elektronicznych. Pacjent może otrzymać e-receptę na trzy sposoby. Może to być SMS z czterocyfrowym kodem, wiadomość otrzymywana na adres e-mail w formie PDF z kodem kreskowym, lub w postaci wydruku o recepcie dostępnej w systemie. Każdy lek zapisany jest na oddzielnej e-recepcie, a ta zapisana jest w Internetowym Koncie Pacjenta. Może on mieć do niej wgląd w dowolnym momencie. Do realizacji recepty oprócz kodu potrzebny jest nr PESEL. Każda z e-recept może być zrealizowana w innej aptece. Na realizację e-recepty pacjent ma 30 dni od daty jej wystawienia, chyba że lekarz zaznaczy, że jest to dłuższy termin. Wyjątkiem są antybiotyki, które należy wykupić w ciągu 7 dni, środki odurzające i psychotropowe z terminem 30 dni oraz preparaty immunologiczne wytwarzane dla pacjenta indywidualnie z terminem 120 dni.

Leki na receptę a apteka internetowa

Apteka internetowa nie może sprzedawać leków na receptę. Ich dystrybucja poza aptekami jest niezgodna z prawem, dlatego nie mogą być wysyłane kurierem lub pocztą. Do realizacji e-recepty konieczna jest identyfikacja w systemie informatycznym. Odbywa się to przez okazanie otrzymanego kodu dostępu w postaci papierowej lub wyświetlenie go na ekranie smartfona, a także podanie numeru PESEL osoby, na którą recepta została wystawiona. E-recepta umożliwia także realizację częściową. Jeżeli pacjent otrzymał receptę na kilka opakowań jednego leku, może w wybranej aptece zakupić jedno opakowanie, a kolejne zrealizować w późniejszym terminie w tej samej aptece. Wykonanie tego on-line jest niemożliwe. E-receptę należy więc zrealizować w aptece stacjonarnej. Można to zrobić w dowolnej aptece lub punkcie aptecznym znajdującym się na terenie kraju.

E- recepta nie może być obecnie zrealizowana w aptece internetowej. Pacjent musi udać się do apteki stacjonarnej, by otrzymać leki na receptę.

Być może zainteresuje Państwa także artykuł:: Wspomaganie układu krążenia, leki, porady, dieta.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów