Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Dziurawiec - na co stosować

Redakcja K. 2019-08-27 11:30
dziurawiec

Właściwości lecznicze dziurawca znane są ludziom już od tysięcy lat. Niegdyś określane mianem magicznego zioła “na nerwy”, do dziś cenione i powszechnie wykorzystywane - szczególnie jako środek uspokajający, przeciwdepresyjny, wspomagający trawienie oraz przyspieszający gojenie ran. Jakie inne zastosowanie posiada dziurawiec i czy jest bezpieczny dla każdego?

Ziele dziurawca (Hyperici herba) - właściwości

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) jest bardzo dobrze znanym przedstawicielem rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae Juss.). Nazwa dziurawiec (oraz drugi człon jej łacińskiej nazwy perforatum - odznaczający dosłownie dziurawy) wzięła od charakterystycznego wyglądu liści, na których umieszczone są malutkie gruczoły - zbiorniki leczniczego oleju, przypominające perforacje. Bylina naturalnie zasiedla łąki, miedze, pastwiska, pola i skraje lasów na terenie naszego kraju. W polskiej tradycji ludowej nazywany jest zielem świętojańskim, zielem św. Jana, krewką Matki Boskiej, dzwonkami Panny Marii czy też dzwoneczkami, a to ze względu na porę kwitnienia przypadającą na dzień wspomnienia św. Jana. Surowiec leczniczy stanowi ziele dziurawca (Hyperici herba), które od lat z dużą skutecznością jest wykorzystywane do leczenia wielu schorzeń. Obecność hyperycyny sprawia, że działa on korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, co sprawiło, że dziurawiec znalazł zastosowanie w leczeniu depresji, stanów lękowych, nerwic oraz nerwobóli i bezsenności. Dodatkowo wspomaga pracę układu trawiennego - rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, posiada właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, przeciwdziała zastojowi żółci i odkładaniu się kamieni żółciowych. Z kolei stosowany zewnętrznie uszczelnia naczynia włosowate, działa bakteriostatycznie, ściągająco na skórę i błony śluzowe, przyspieszając leczenie trudno gojących się ran i stanów zapalnych.

Jakie związki aktywne odpowiadają za działanie dziurawca?

Do substancji aktywnych obecnych w zielu dziurawca zalicza się hyperycynę, pseudohyperycynę, hyperforynę, flawonoidy (rutynę i kwercetynę), hyperozyd i garbniki. Zawiera też olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, witaminy A i C, węglowodany oraz sole mineralne.

Kiedy warto sięgać po dziurawca


Napary z dziurawca są szczególnie polecane w problemach z układem pokarmowym: niestrawnościach, nieżytach żołądka i jelit, bólu brzucha, wzdęciach, problemach z funkcjami wydzielniczymi wątroby, zapaleniu dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej. Z kolei wyciągi znajdują zastosowanie jako środki pomocnicze w leczeniu łagodnych depresji, nerwic, lęków i bezsenności, polecane są również kobietom w okresie przekwitania, a także w stanach napięcia przedmiesiączkowego.
Wyciągi olejkowe i napary stosowane zewnętrznie wspomagają gojenie się ran, owrzodzeń oparzeń i odmrożeń Sprawdzą się również jako płukanka przyspieszająca leczenie stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Dziurawiec - na co go stosować? Jak zaparzyć napar z dziurawca?

 

Dziurawiec nie dla każdego - interakcje z lekami

Stosując ziele dziurawca trzeba zachować szczególną ostrożność, a to ze względu na ryzyko licznych interakcji pomiędzy nim a równocześnie przyjmowanymi lekami. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na proces leczenia, a w niektórych przypadkach nawet zagrażać życiu, choć ich skutki są tak naprawdę trudne do przewidzenia. Dlatego, aby bezpiecznie prowadzić taką ziołową kurację najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i rozważyć wszelkie za i przeciw. Wśród znanych interakcji preparatów dziurawca z lekami należą te:

  • z lekami przeciwdepresyjnymi - na skutek zbyt dużego stężenia serotoniny w mózgu może dojść do powstania tzw. “zespołu serotoninowego” objawiającego się nadmiernym pobudzeniem, splątaniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, tachykardią, bólami mięśni, podwyższeniem temperatury ciała, obfitym poceniem,  drgawkami, a w najcięższych przypadkach śpiączką a nawet zgonem
  • z doustną antykoncepcją - mogą obniżać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych
  • z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi - mogą zmniejszać skuteczność ich działania zwiększając tym samym ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów
  • z lekami antyretrowirusowymi stosowanymi przez pacjentów z HIV, z teofiliną i digoksyną - obniżają skuteczność ich działania.

Ostrożnie z opalaniem, gdy…

… stosujesz ziele dziurawca, bowiem należy on do roślin o właściwościach fototoksycznych. Oznacza to, że zawarte w nim substancje fotouwrażliwiające (hyperycyna i pseudohyperycyna) w połączeniu z promieniowaniem UV inicjują produkcję reaktywnych form tlenu (ang. ROS), aktywują oksydatywne starzenie skóry doprowadzając do śmierci komórek. Skutkuje to pojawieniem się fototoksycznych reakcji skórnych oraz trudnych do usunięcia przebarwień. Aby nie dopuścić do ich powstania, w trakcie stosowania preparatów  dziurawca, zarówno doustnych jak i zewnętrznych, należy unikać ekspozycji na słońce.

Dziurawiec w aptece

Produkty zawierające ziele dziurawca cieszą się niesłabnącą popularnością w aptekach. Do wyboru mamy zioła do zaparzania w postaci sypkiego suszu (Ziele dziurawca) lub zamknięte w gotowych torebkach do zaparzania typu fix (Dziurawiec Apteo Natura, Zioł. Fix Dziurawiec, Rodzina Zdrowia Dziurawiec, Dziurawiec Fix Tylko Natura), suplementy diety w tabletkach (Dziurawiec, Deprim, Hyperherba) bądź doustne płyny z wyciągiem z dziurawca (Dziurawiec wyciąg, Tinctura Hyperici Herbapol w Krakowie). Dziurawiec można znaleźć także w złożonych preparatach ziołowych wspomagających trawienie  (Krople żołądkowe forte Herbapol, Krople żołądkowe Aflofarm) oraz lekach bez recepty o działaniu uspokajającym (Nervomix Forte, Sedomix).

Jak przygotować napar z dziurawca?

Do przygotowania naparu z dziurawca najlepiej wykorzystać susz w postaci sypkiej - jest to produkt o lepszej jakości od tego, zamkniętego w gotowych torebkach do zaparzania. Łyżeczkę ziół należy zalać gorącą wodą i odstawić pod przykryciem na około 10 minut. W celu wspomagania trawienia tak sporządzony napar zaleca się wypijać bezpośrednio po posiłku, natomiast dla osiągnięcia efektu uspokajającego i wyciszającego lepiej sięgać po niego wieczorem. Nie powinno się przekraczać trzech filiżanek w ciągu dnia. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów