Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Dezynfekcja i sterylizacja – to nie ten sam proces. Czym się od siebie różnią?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-24 10:35
Narzędzia stomatologiczne na metalowej tacce.

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym i stomatologicznym gwarantują bezpieczeństwo klientów i pacjentów. Dzięki tym dwóm zabiegom minimalizuje się ryzyko infekcji, często prowadzących do rozwoju groźnych chorób, m.in. wirusowego zapalenia wątroby, HIV oraz zakażeń grzybiczych.

Dezynfekcja – czym jest i do czego służy

W toku ewolucji wiele drobnoustrojów wytworzyło zdolność tworzenia form przetrwalnikowych, pozwalających im wytrwać w stanie swoistej hibernacji nawet kilkaset lat – aż do pojawienia się warunków, w których będą mogły ponownie funkcjonować w naturalny sposób. W przeciwieństwie do form wegetatywnych, przetrwalniki (zwane także endosporami) są wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym bodźce chemiczne.    Dezynfekcja to proces mający na celu zniszczenie form wegetatywnych drobnoustrojów, ale nie przetrwalnikowych – po jej przeprowadzeniu czyszczone powierzchnie lub przedmioty mogą nie być całkowicie jałowe. Skuteczność dezynfekcji zależy od wielu czynników, m.in. od:  

 • rodzaju drobnoustrojów,
 • wykorzystywanej metody dezynfekcji,
 • czasu przeprowadzania dezynfekcji,
 • warunków środowiskowych np. stopnia wilgotności powietrza.

Istnieją trzy rodzaje dezynfekcji:

 • dezynfekcja fizyczna – odbywa się za pomocą dwóch rodzajów czynników odkażających. Pierwszy z nich, wykorzystywany głównie do dezynfekcji wyposażenia sanitarnego, to para wodna o temperaturze 100–150 st. C, zarówno pod normalnym, jak i zmniejszonym ciśnieniem. Drugi to promienie UV o długości fali 256 nm, niszczące drobnoustroje unoszące się w powietrzu oraz na odkażanej powierzchni – ten rodzaj dezynfekcji stosowany jest najczęściej w placówkach leczniczych.
 • dezynfekcja chemiczna – w tej metodzie wykorzystywane są środki chemiczne o działaniu bakteriobójczym lub inaktywującym drobnoustroje. Należą do nich m.in. alkohole (głównie etylowy i izopropylowy), czwartorzędowe sole aminowe, aldehydy (np. formaldehyd czy aldehyd glutarowy), fenole (krezol i rezorcynol), związki metali ciężkich (np. związki srebra, rtęci i miedzi), pochodne etakrydyny (Rivanol), a także tenzydy, czyli po prostu mydło. 
 • dezynfekcja termiczno-chemiczna – odbywa się poprzez zastosowanie jednej z metod dezynfekcji chemicznej przy jednoczesnym wykorzystaniu wysokiej temperatury, np. poprzez użycie wrzącej wody. 

Dezynfekcję stosuje się jako element profilaktyki zakażeń w placówkach medycznych, gabinetach stomatologicznych, salonach kosmetycznych i studiach tatuażu. Jest także wykorzystywana w przypadku skażenia materiału drobnoustrojami chorobotwórczymi, np. bakteriami lub wirusami. Ze względu na fakt, że nie zabija ona form przetrwalnikowych, nie jest wystarczająca w przypadku tnących i kłujących narzędzi wielorazowego użytku, które mogą przerywać ciągłość skóry, np. cążek do manicure. Dezynfekcja narzędzi kosmetycznych i stomatologicznych to tylko pierwszy etap procesu dekontaminacji – przybory te muszą być dodatkowo poddawane sterylizacji.  

Infografika na temat zasad działania dezynfekcji.

Sterylizacja – czym jest i kiedy ją stosujemy

Sterylizacja to proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form drobnoustrojów. W szpitalach, gabinetach stomatologicznych i poradniach weterynaryjnych procesowi temu poddawane są narzędzia metalowe, które mogą naruszyć ciągłość naskórka i wejść w bezpośredni kontakt z raną, m.in. skalpele, zaciski, pęsety i nożyczki. W salonach świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i estetyczne z tego samego względu sterylizuje się akcesoria wielorazowego użytku np. metalowe przybory do manicure i pedicure. Sterylizacja narzędzi stomatologicznych, fryzjerskich i kosmetycznych chroni klientów i pacjentów przed zakażeniem wirusowym, bakteryjnym, pasożytniczym oraz grzybiczym – to najlepsza forma obrony przed tak groźnymi chorobami jak wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C, HIV, a także schorzenia wywołane przez grzyby z rodziny Candida.

Sterylizację przeprowadza się w autoklawie, czyli hermetycznie zamkniętym urządzeniu, w którym proces odkażania przeprowadzany jest poprzez działanie pary wodnej pod podwyższonym ciśnieniem. Dzięki temu, że para osiąga temperaturę 121 lub 134 st. C, jest w stanie zniszczyć nawet wegetatywne formy drobnoustrojów – w efekcie użycie autoklawu zapewnia zabicie 99 proc. patogenów. HABIA, czyli urząd, który z rekomendacji brytyjskiego rządu wyznacza standardy sanitarne dla branży kosmetycznej, fryzjerskiej i medycyny estetycznej, narzuca gabinetom i salonom obowiązek sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku, zalecając stosowanie w tym celu autoklawu. 

Pełny proces dekontaminacji narzędzi, obejmujący dezynfekcję i sterylizację, przeprowadza się w utworzonym w tym celu tzw. ciągu dekontaminacyjnym. Jest to specjalnie wydzielona strefa mycia, odkażania i przechowywania narzędzi wielokrotnego użytku. Zaczyna się ona tzw. częścią brudną, w której odbywa się przygotowanie narzędzi do sterylizacji. Przyrządy poddawane są dezynfekcji (najczęściej w myjce ultradźwiękowej lub wanience do dezynfekcji), a następnie czyszczone mechanicznie z użyciem bieżącej wody i szczoteczki. Po części brudnej następuje część czysta, a więc miejsce suszenia i sterylizacji narzędzi – to w tej części powinien być ustawiony autoklaw. Po sterylizacji odbytej w tym urządzeniu narzędzia należy ułożyć w miejscu przeznaczonym do przechowywania sterylnych przyrządów, pamiętając, że powinno ono znajdować się minimum 30 cm nad ziemią.

Infografika na temat działania sterylizacji.

Jaki autoklaw wybrać?

Autoklaw autoklawowi nierówny – istnieją trzy klasy tych urządzeń, różniące się liczbą dostępnych funkcji oraz przeznaczeniem:  

 • klasa N – najniższa klasa autoklawów. Zgodnie z europejską normą EN 13060 urządzenia te od 2004 roku mogą być używane jedynie jako jednostki pomocnicze. Można w nich sterylizować wyłącznie narzędzia o litej strukturze, niemożliwe jest wyjaławianie pakietów. 
 • klasa S – klasa pośrednia między N i B. Pozwala wyjaławiać narzędzia o bardziej skomplikowanej budowie, a także spakowanych w pakiety. 
 • klasa B – autoklawy tej najwyższej klasy to certyfikowane urządzenia medyczne, które może być wykorzystywane w placówkach medycznych. Można w nich sterylizować każdy rodzaj narzędzi, w tym wykonane z materiałów porowatych, produkty zamknięte w woreczkach, tekstylia oraz końcówki przyrządów. To najbardziej uniwersalny autoklaw, gwarantujący bezpieczeństwo klientów i pacjentów. 

  W Europie jednym z wiodącym producentów autoklawów jest Enbio – firma z 25-letnim doświadczeniem w obszarze biotechnologii. Marka ta produkuje urządzenia posiadające certyfikat urządzenia medycznego CE, stanowiący gwarancję ochrony przed zakażeniami, gwarancję TUV Nord – międzynarodowej organizacji zajmującej się certyfikacją ISO, oraz znak Trusted Shops – wiodący znak jakości dla sklepów internetowych w Europie. Autoklawy Enbio wykorzystywane są w przemyśle, medycynie, laboratoriach badawczych, doskonale sprawdzają się także jako autoklaw do salonu kosmetycznego, fryzjerskiego i medycyny estetycznej oraz salonów tatuażu. W ofercie firmy znajdują się następujące modele:   

 • Enbio S – kompaktowy, najmniejszy na rynku autoklaw, w klasie B, oznaczony certyfikatem CE. Jest też zarejestrowany jako urządzenie medyczne, może być więc z powodzeniem wykorzystywany nie tylko w salonach kosmetycznych, ale także w gabinetach stomatologicznych. Można w nim sterylizować wszelkiego typu narzędzia wielokrotnego użytku, zarówno pojedynczo, jak i w pakietach – mimo niewielkich rozmiarów jest pojemny, mieści bowiem do ośmiu pakietów. Proces sterylizacji zajmuje zaledwie 7 minut. 
 • Enbio Pro – przyznano mu te same certyfikaty, co Enbio S, zatwierdzające go jako urządzenie medyczne. Jest bardziej pojemny, jednocześnie można w nim sterylizować nawet szesnaście pakietów narzędzi – mieści też wszystkie popularne kasety implantologiczne. 

  Oba modele doskonale sprawdzają się jako autoklawy kosmetyczne, których zadaniem jest sterylizacja narzędzi kosmetycznych. Jako urządzenia medyczne urządzenie mogą służyć również do sterylizacji narzędzi w gabinecie stomatologicznym. W przypadku małych salonów lepszym rozwiązaniem będzie model Enbio S – ze względu na kompaktowe rozmiary nie zajmuje dużo miejsca i pasuje do wnętrz, w których liczy się każdy centymetr powierzchni.   

Infografika o działaniu autoklawów.

Autoklawy Enbio to najszybsze tego rodzaju urządzenia na rynku – w modelu Enbio S proces sterylizacji trwa zaledwie 7 minut, podczas gdy innym autoklawom zajmuje to minimum 20 minut. Oznacza to, że wyjaławianie narzędzi może odbywać się pomiędzy wizytami klientów, a nawet w ich trakcie – autoklawy Enbio są bowiem bardzo ciche. Model Enbio S emituje dźwięk o poziomie 42 dB, czyli nieco głośniejszy niż szept (30 dB) i o wiele cichszy niż normalna rozmowa (60 dB). Mimo niewielkich rozmiarów urządzenia te są w stanie za jednym razem sterylizować 8 (Enbio S) lub 16 (Enbio Pro) pakietów narzędzi. 

Posiadanie autoklawu Enbio jest równoznaczne z dużymi oszczędnościami – głównie dzięki niezwykle niskim kosztom użytkowania. Urządzenia te wykonują dokładnie tę samą pracę, co inne dostępne na rynku autoklawy, zużywają jednak przy tym znacznie mniej energii elektrycznej oraz wody (niezbędnej do wytworzenia pary). Są więc doskonałym wyborem nie tylko dla osób dbających o budżet firmy, ale także czułej na kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego. 

Dodatkowe zalety autoklawów Enbio to łatwa, intuicyjna obsługa – nie wymagają one umiejętności technicznych, szkolenia dla personelu, a nawet pomocy serwisanta. Co więcej, urządzenia te posiadają opcję zapisywania wszystkich raportów w formacie PDF na dołączonym do nich pendrivie USB – to duża oszczędność miejsca i papieru, dokumenty można bowiem wydrukować dopiero w razie konieczności. Nie bez znaczenia jest także elegancki, nowoczesny design, nagrodzony „Oscarem designu”, czyli Red Dot Design Award w 2020 roku, sprawiający, że autoklawy Enbio stanowią ozdobę każdego gabinetu i salonu. 

Misją Enbio jest edukacja z zakresu higieny, dezynfekcji i sterylizacji. Aby skutecznie ją realizować, firma uruchomiła Enbio Academy, oferującą szkolenia i działania edukacyjne dla europejskich właścicieli salonów kosmetycznych, gabinetów stomatologicznych oraz studiów tatuażu i piercingu. Stworzyła też mapę bezpiecznych salonów, czyli oparty na Google Maps wirtualny wykaz miejsc posiadających autoklawy Enbio. Dzięki temu klienci mogą sprawdzić, czy wybrana przez nich placówka spełnia najwyższe standardy sanitarne. Warto pamiętać, że autoklaw w salonie kosmetycznym i gabinecie stomatologicznym to gwarancja naszego bezpieczeństwa – bez obaw można zapytać, czy znajduje się w wyposażeniu. 

Enbio to także marka zaangażowana społecznie – w 2020 roku przekazała nieodpłatnie 100 autoklawów do europejskich szpitali. Stało się to tuż po tym, gdy Unia Europejska uznała autoklaw za kluczowe urządzenie do walki z koronawirusem.

Bibliografia: 

 1. S. Stanton Block, Disinfection, Sterilization, and Preservation, Lippincott Williams & Wilkins, Philadelphia 2001, s. 20-22.
 2. World Health Organization. Water Treatment and Pathogen Control: Process Efficiency in Achieving Safe Drinking Water. Edited by Mark W LeChevallier and Kwok-Keung Au. IWA Publishing, London 2004. 
 3. https://www.cdc.gov/infectioncontrol/guidelines/disinfection/disinfection-methods/chemical.html.
 4. https://nanopdf.com/download/hygiene-in-beauty-therapy-habia_pdf.
 5. https://www.enbio-group.com/pl/firma/

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów