Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czeka Cię badanie laryngologiczne? Oto co musisz wiedzieć!

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-21 09:55
Badanie laryngologiczne laryngoskopem

Wszechobecny hałas, palenie tytoniu czy rosnące zanieczyszczenie środowiska to tylko kilka z wielu przyczyn powodujących, że laryngolog jest dziś specjalistą, który nie może narzekać na brak pracy. I chociaż ponad połowa Polaków deklaruje, że nie lubi i nie chodzi do lekarzy, ekspertów od ucha, nosa i gardła nie trzeba się bać. Badanie laryngologiczne jest bezbolesne i, co ważne, wiele schorzeń można skutecznie leczyć farmakologicznie. Jak wygląda wizyta u laryngologa? Jak się do niej przygotować? I kiedy w ogóle trzeba zgłosić się do specjalisty?

Badanie laryngologiczne – jak się przygotować

Do wizyty w gabinecie laryngologicznym warto się przygotować. Dlaczego? Ponieważ pozwoli to lekarzowi na lepszą ocenę stanu zdrowia pacjenta, a u samego zainteresowanego zapobiegnie dyskomfortowi powodowanemu badaniem. Przed przestąpieniem progu poradni warto więc usunąć woskowinę z uszu oraz dokładnie umyć zęby i język. Konieczne jest także zabranie dotychczasowych badań, których celem było zdiagnozowanie chorób laryngologicznych. Osoby, które chorują przewlekle i w związku z tym przyjmują określone leki, powinny zabrać ze sobą listę wszystkich zażywanych specyfików. Przyda się w chwili ustalania przez laryngologa kuracji farmakologicznej.

Jak przebiega badanie laryngologiczne?

Badania laryngologicznego nie trzeba się bać. To chyba najważniejsza kwestia, którą chcą usłyszeć pacjenci wybierający się do specjalisty. Diagnostyka laryngologiczna jest bezbolesna. Wiele schorzeń można rozpoznać podczas pierwszej wizyty. Obecnie gabinety laryngologiczne są wyposażone w nowoczesny sprzęt i narzędzia, które nie tylko dają wiarygodny obraz choroby, ale pozwalają skrócić czas badania. Lekarz podczas wizyty dokonuje oględzin wnętrza ucha, nosa oraz gardła.

Jak wygląda badanie laryngologiczne uszu?

Szum w uszach, ból czy pojawienie się niepokojącej wydzieliny to objawy, które powinny zmotywować do wizyty u laryngologa. Badanie ucha, czyli otoskopia, jest szybkie i nieinwazyjne. Lekarz przeprowadza je przy użyciu otoskopu, czyli specjalnego wziernika pozwalającego ocenić bezpośredni stan ucha zewnętrznego oraz pośrednio ucha środkowego i błony bębenkowej. Często stosuje się wziernik Siegle’a, dzięki czemu można dokonać jeszcze bardziej szczegółowej diagnostyki, pogłębionej o oględziny błony bębenkowej w powiększeniu oraz zbadanie jej ruchomości. Lekarz może także przeprowadzić tzw. próbę Valsalvy, pomagającą ocenić drożność trąbki słuchowej. Pacjent wydmuchuje wówczas powietrze przy zamkniętych ustach i zaciśniętych skrzydełkach nosowych.

Nos pod lupą – rynoskopia

Podczas wizyty w gabinecie laryngologicznym jest także przeprowadzane badanie nosa, czyli tzw. rynoskopia przednia oraz tylna. W pierwszej lekarz dokonuje oględzin stanu jamy nosowej, w drugiej – sprawdza stan nosowej części gardła. Badanie nosa pozwala stwierdzić, czy w jamie nosowo-gardłowej nie rozwijają się patologiczne guzy i polipy. Określa też stan błony śluzowej nosa oraz przegrody nosowej. Podczas rynoskopii specjalista dokonuje również oceny wydzieliny nosowej.

Laryngoskopia – co to jest i jak przebiega?

Trzecim rodzajem badania laryngologicznego jest diagnostyka gardła i krtani, czyli laryngoskopia wykrywająca wszelkie zmiany patologiczne – począwszy od niegroźnego stanu zapalnego, na nowotworze kończąc. Jeszcze do niedawna badanie było przeprowadzane za pomocą lusterka krtaniowego, co mogło powodować u wielu pacjentów odruch wymiotny. Dziś coraz więcej gabinetów zamienia lusterka na laryngoskopy światłowodowe Riester. Dlaczego? Po pierwsze, umożliwiają uzyskanie dokładnego obrazu diagnostycznego. Po drugie, skracają czas badania oraz niwelują dyskomfort. Po trzecie, pozwalają znieczulić błonę śluzową, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjentów ze wzmożonym odruchem wymiotnym. Warto pamiętać o tym, że badanie laryngologiczne obejmuje też oględziny przedniej części gardła oraz jamy ustnej i ślinianek. W tym przypadku stosuje się zwykle klasyczną szpatułkę oraz badanie palpacyjne.

Badanie laryngologiczne – diagnostyka USG i audiometria

Jaka jeszcze diagnostyka może być dokonana w gabinecie laryngologicznym? Zdarza się, że lekarz wykonuje badanie USG. Jego celem jest głównie ocena stanu ślinianek i węzłów chłonnych szyi, a także zatok przynosowych. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to badanie diagnozujące rozległość patologicznych zmian, ale nie różnicujące ich na stany zapalne i nowotworowe. Rozpoznanie umożliwia dopiero wykonanie biopsji cienkoigłowej. Podczas wizyty lekarz może dodatkowo wykonać badanie audiologiczne pozwalające określić kondycję słuchu pacjenta.

Laryngolog – kiedy należy udać się do specjalisty?

Dolegliwości laryngologicznych nie należy bagatelizować. I chociaż w większości przypadków są to schorzenia niezagrażające życiu, warto pamiętać, że wczesna diagnostyka pozwala do minimum skrócić czas leczenia. Wcześnie wykryte zmiany patologiczne w wielu przypadkach są możliwe do całkowitego wyleczenia, czego nie można powiedzieć o tych późno zdiagnozowanych. Do laryngologa powinni obowiązkowo zgłosić się pacjenci cierpiący z powodu nawracających krwotoków z nosa, przewlekłego kataru, uczucia zatkanego nosa, a także osoby oddychające przez usta. Powodem do wizyty laryngologicznej są również dolegliwości ze strony ucha. Zaburzenia słuchu i równowagi, ból ucha czy pojawienie się wydzieliny to sygnały, że konieczna jest interwencja laryngologiczna. Ponadto nie można lekceważyć nawracających infekcji gardła, chrypki oraz zaburzeń smaku i węchu. Bagatelizowaną, lecz poważną dolegliwością jest też chrapanie, które może prowadzić do bezdechu sennego.

Choroby laryngologiczne – jak leczyć?

Większość chorób laryngologicznych kończy się na interwencji farmakologicznej. Rozmaite specyfiki w niedługim czasie pozwalają na całkowity powrót do zdrowia, o ile oczywiście schorzenie zostało zdiagnozowane odpowiednio wcześnie. Warto pamiętać, że laryngolog wykonuje również zabiegi chirurgiczne. Na salę operacyjną najczęściej trafiają osoby z nowotworami uszu, gardła, krtani oraz zatok przynosowych. O ile jeszcze do niedawna prym wiodły klasyczne zabiegi operacyjne, dziś coraz częściej stosuje się zabiegi endoskopowe – mniej inwazyjne oraz umożliwiające pacjentowi szybszą rekonwalescencję. Nie można zapominać, że w polskich szpitalach pracuje także szereg znakomitych specjalistów z zakresu laryngologii rekonstrukcyjnej.

Otoskopia, rynoskopia czy laryngoskopia – to podstawowe badania laryngologiczne wykonywane podczas rutynowej wizyty. I chociaż wiele osób wzbrania się przed wizytą u specjalisty, warto pamiętać, że obecnie większość chorób można szybko i skutecznie wyleczyć. Warunkiem jest zgłoszenie się do gabinetu laryngologicznego od razu po tym, jak pojawią się dolegliwości ze strony uszu, gardła czy nosa.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów