Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Choroby wątroby – co robić, gdy zaczyna niedomagać?

Artykuł Partnera

2018-03-27 12:51
lodówka dwudrzwiowa - choroba wątroby

Wątroba pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Odpowiada za metabolizm substancji odżywczych, detoksykację, syntezę białek, magazynowanie niektórych witamin, wydzielanie żółci… Imponująca ta lista, prawda? Zaburzenia funkcjonowania tego narządu mogą mieć przykre konsekwencje.

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba zbudowana jest z hepatocytów. To komórki, którym szkodzi alkohol, toksyny zawarte w pokarmie oraz leki. W związku z tym, jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, powinnaś nie przyjmować miesięcznie więcej niż 7 porcji alkoholu. Choroba wątroby spowodowana nadmiernym spożyciem procentowych trunków znacznie częściej dotyka kobiety. Niestety, natura w tym wypadku nie jest sprawiedliwa, mężczyźni mogą zażywać nieco większe ilości alkoholu.

Powinnaś też zwracać uwagę na to, co jesz. Czytanie składu produktów to dobry nawyk, który warto wyrobić. Może to i banał, ale naprawdę jesteś tym, co jesz, dlatego warto rozsmakować się w daniach niskotłuszczowych i lekkostrawnych. Można wspomagać się też produktami leczniczymi, np. Essentiale Forte, przyśpiesza on regenerację wątroby. Jeśli zatem czujesz, że powinnaś pomóc zregenerować się swojej wątrobie, możesz przyjmować ten produkt.

NAFLD, czyli jak zła dieta niszczy wątrobę

NAFLD to niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Powoduje ją otyłość, przekarmienie, cukrzyca, zaburzenia metabolizmu lipidów oraz niektóre leki, np. amiodaron i diltiazem. Co zrobić, by uchronić się przed tą przypadłością? Nie smaż na głębokim tłuszczu, zapomnij też o produktach przetworzonych: konserwach, pasztetach, ostrych potrawach i warzywach strączkowych. Odmów sobie czasem tłustego ciastka, bitej śmietany czy czekolady. Nie wykluczaj tych przysmaków z menu, ale staraj się je spożywać w rozsądnej ilości.

Czy tylko abstynenci mają zdrową wątrobę?

Ustaliliśmy już, że alkohol szkodzi wątrobie. Dlaczego? Metabolizmowi napojów alkoholowych towarzyszy produkcja toksycznych substancji, które negatywnie wpływają na pracę wątroby. Twoja tolerancja na trunki różni się od innych, ponieważ zależna jest przebytych chorób i rodzaju spożywanych posiłków. Nie musisz być abstynentką, pamiętaj jednak o umiarze. Jeśli jednak zdiagnozowano u Ciebie alkoholowe stłuszczenie wątroby, nie powinnaś panikować, bo można odwrócić tę chorobę. Wystarczy, że zrezygnujesz z alkoholu i zadbasz o uszkodzony organ. Jeśli nie podejmiesz tych działań, możesz zapaść na alkoholowe zapalenie wątroby.

Leki, które szkodzą wątrobie

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy uszkodzenia wątroby kilka tygodni od zastosowania leku, to powinnaś udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko polekowego uszkodzenia tego narządu. Niekorzystny wpływ na wątrobę mają antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, paracetamol i inne leki. Nie oznacza to, że ich przyjmowanie zawsze musi kończyć się polekowym uszkodzeniem wątroby. Podczas ich stosowania powinnaś jednak szczególnie zadbać o swoja dietę i tym samym ograniczyć wpływ pozostałych czynników szkodzących wątrobie. Pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu leków, a gdy nie uda Ci się uniknąć przykrych symptomów, odstaw specyfik je powodujący. Uważaj na siebie podczas kuracji, bo w skrajnych przypadkach może dojść do ostrej niewydolności wątroby. W takich sytuacjach przeszczepienie jej jest niekiedy jedynym rozwiązaniem.

Co oznacza wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby dotyka tych, którzy nie dbają o higienę. Jeśli będziesz często myć ręce i przywiązywać wagę do czystości posiłków, możesz się przed nim uchronić. Niestety, w przypadku wirusa typu B nie wystarczy sama dbałość o higienę. Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie taką przypadłość, powinnaś pozwolić zregenerować się wątrobie. Najgroźniejszy jest wirus typu C. Prowadzi do marskości wątroby i raka wątroby. Do tej pory nie wynaleziono na niego szczepionki, a zarazić można się poprzez zakażoną krew.

Czy chora wątroba boli?

Wątroba nie jest unerwiona. Ból wątroby występuje wtedy, gdy powiększa się i naciska na inne narządy. Właśnie dlatego tak trudno wykryć wczesne stadia choroby tego narządu. Czym są więc bóle wątroby? To nic innego jak dyskomfort spowodowany otaczającą narząd otrzewną. Jej nagłe powiększenie daje objawy. Co je powoduje? Np. kamica żółciowa, nadużywanie alkoholu i leków, zakrzepica żył wątroby i wiele innych czynników. Jeśli zauważysz u siebie bóle w części ciała, w której znajduje się wątrobą, nie panikuj. Możliwe, że to oznaka innego schorzenia. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj o regularnych badaniach również wtedy, gdy nie odczuwasz żadnych objawów. Pozwoli to wykryć wczesne stadia chorób i dzięki temu szybko się z nimi uporasz. Zdrowy tryb życia jest ważny, ale kontaktu z lekarzem nic nie zastąpi. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://essentiale.pl/czy-watroba-boli.

Artykuł parntera

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów