Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Bronchit - przyczyny, objawy, leczenie. Co warto wiedzieć o zapaleniu oskrzeli?

Artykuł partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-18 15:13
Zapalenie oskrzeli

Bronchit, inaczej nazywany zapaleniem oskrzeli, jest poważną chorobą dróg oddechowych. Zwykle wywołują go wirusy (dane wskazują, że tylko 10 proc. przypadków zapalenia oskrzeli wiąże się z etiologią bakteryjną), a w swoim przebiegu często przypomina przeziębienie, lecz poza klasycznymi objawami pojawia się także wyjątkowo uciążliwy kaszel. Co warto wiedzieć o bronchicie? Jakich objawów nie powinno się bagatelizować? Jak leczyć tę chorobę?

Zapalenie oskrzeli - przyczyny

Za bronchit zwykle odpowiadają wyżej wspomniane wirusy. W większości przypadków to drobnoustroje, które wywołują też klasyczne przeziębienie lub grypę, m.in. rhinowirusy, adenowirusy, wirusy grypy czy paragrypy. Jeśli zaś zapalenie oskrzeli rozwinie się na podłożu bakteryjnym, co dzieje się niezwykle rzadko, stoją za nim przeważnie bakterie atypowe (mogą wywoływać również np. zapalenie płuc). 

Co istotne, wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia oskrzeli:

 • ostre - trwa krócej niż 3 tygodnie,
 • podostre - 3-8 tygodni,
 • przewlekłe - powyżej 8 tygodni.

W większości przypadków zapalenie ostre ulega całkowitemu wyleczeniu, jeśli jednak jest leczone nieprawidłowo, organizm nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia i odpoczynku lub jest narażony na dodatkowe czynniki osłabiające, może rozwinąć się stan podostry. Jeżeli zaś chodzi o chorobę przewlekłą, wpływ mają na nią przede wszystkim takie czynniki drażniące, jak dym papierosowy, spaliny oraz innego rodzaju zanieczyszczenia.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Podstawowym niepokojącym objawem jest wyjątkowo drażniący kaszel. Początkowo przybiera formę kaszlu suchego (nieproduktywnego), aby z czasem zmienić się w kaszel mokry (produktywny). Chory mierzy się wtedy z wykrztuszaniem wydzieliny, która przybiera zwykle białą lub ropną barwę. Mogą wystąpić też plwociny z domieszką krwi. Co warto wiedzieć o innych objawach?

 • W przebiegu zapalenia oskrzeli zwykle występuje gorączka, chociaż nie w każdym przypadku.
 • Może pojawić się świszczący oddech.
 • Chory jest osłabiony, występują bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy etc.
 • Bronchitowi towarzyszą też objawy klasycznego przeziębienia: ból gardła, krtani, katar, kichanie etc. 
 • Co ważne, w trakcie kaszlu chory może zmagać się z dusznościami i bolesnością w obrębie klatki piersiowej - często przypomina to symptomy zapalenia płuc, stąd też w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność wykonania RTG płuc i diagnostyki różnicującej obie te choroby. 

Leczenie bronchitu

Sposób leczenia zapalenia oskrzeli zależy od drobnoustroju, który wywołał chorobę, co pomaga sprawdzić przeprowadzenie badań mikrobiologicznych. Jeśli to bakteria, konieczne są antybiotyki. Może się zdarzyć, że lekarz zleci je także w przypadku infekcji wirusowej, w przebiegu której występuje duże ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Nie jest to jednak wskazane, bo nadmierne stosowanie antybiotykoterapii osłabia organizm, zamiast go wzmocnić. 

Infekcje wirusowe poddaje się przede wszystkim leczeniu objawowemu. Jako że zapalenie oskrzeli wiąże się z intensywnym kaszlem i odkrztuszaniem wydzieliny, stosuje się odpowiednie preparaty mające na celu łagodzenie właśnie tych konkretnych objawów. Co ważne, nie wszystkie środki przeciwkaszlowe można stosować zarówno w przypadku kaszlu suchego, jak i mokrego. W celu zwiększenia skuteczności ich działania, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa, powinno się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, który preparat będzie w danym przypadku najlepszy.

Pomocne są też leki przeciwgorączkowe (jeśli występuje wyraźnie podwyższona temperatura) oraz przeciwzapalne, np. na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Na inne objawy, takie jak ból gardła, poleca się zaś stosowanie środków zawierających np. benzydaminę. Mogą być to zarówno pastylki do ssania, roztwór do płukania gardła, jak i aerozol.

O czym jeszcze pamiętać w trakcie leczenia zapalenia oskrzeli?

 • Regularnie nawadniaj organizm - dzienna podaż płynów powinna stanowić minimum 2-2,5 l.
 • Jak najwięcej wypoczywaj i pozostań w domu - to istotne nie tylko z perspektywy chorego, lecz także jego otoczenia i możliwości zakażenia innych osób.
 • Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz - optymalna dla naszych organizmów wilgotność to 45-65 proc.

Skorzystaj z domowych sposobów, jakimi są np. napary ziołowe, stosowane zarówno w formie herbatek, jak i środków do inhalacji lub płukanek na gardło. Chcąc złagodzić jego ból, warto postawić na bez czarny, tymianek lub szałwię (pamiętaj jednak o możliwych przeciwwskazaniach do stosowania niektórych ziół, np. tymianku i szałwii nie powinny używać kobiety w ciąży).


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów